Meme-Kucultme-Dora-Hospital-Hastanesi-1200x679.jpg

Meme Küçültme, Meme Küçültme Ameliyatı


Meme Küçültme

Meme küçültme, meme küçültme ameliyatı hakkında soruların yanıtları içeriğimizde yer almaktadır. Meme küçültme ameliyatı hakkında bilgi edinmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Meme küçültme kişinin kendi iradesiyle sarkıklık yapan derilerin ve ağrılık yapan kısımların çıkarılarak daha estetik bir şekle kavuşturulması olarak açıklanır.

Memenin olduğu haliyle hoşlanılmayan kısımlarının alınması ve kişiye göre istediği hoşlukta gözükmesinin sağlanmasıdır. Ülkemizde en fazla uygulanan ameliyatlardan biri olan meme küçültmenin yalnızca kadınlar için olduğu sanrısı yanlıştır. Erkek bireyler de oldukça fazla operasyon yaptırır.

Meme Küçültme, Meme Küçültme Ameliyatı 2022

Yetişkin ve meme bölgesinde tam yetişkinliğe ulaşmış olan bireyler için uygulanabilir bir ameliyattır. Ameliyatın uygulanabilmesi için meme bölgesinde kitle gibi riski durumların olmaması gerekir. Meme bölgelerinin büyük olması bazı kadın ya da erkekler için sorun teşkil edebilir. Bu sorunu ortadan kaldıran sağlıklı ve güvenli ameliyatlardır. Meme küçültme erkek bireyler için de eğer erkek birey kadınların sahip olduğu meme dokusuna sahip olursa ve normalden daha hızlı büyüme gözlemlenirse uygulanarak sorun ortadan kaldırılır. Cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı meme bölgesinde birtakım izler bırakan bir ameliyattır.


Ameliyat sonrasında ilk zamanlar izler daha belirgin durumda olabilir ve zamanla belirginlik azalır. Operasyondan 1 sene geçtikten sonra izler çok silik ve cildinizle uyumlu bir renge kavuşur. Bazı kişiler için gözle fark edilemeyecek kadar silik hale gelebilirler. Ameliyat sırasında yapılan operasyon için öncelikli hedef sarkmış durumda olan meme başı bölgesinin yukarıya taşınması işlemidir. Bazı operasyonlarda meme başı bölgesi isteğe göre küçültülebilir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuMeme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı kadın bireyler ya da erkek bireyler için normalden daha büyük duran, sarkık olan meme bölgesinin cerrahi yöntemler ile küçültülmesi meme küçültme olarak adlandırılır. Meme bölgesinde cilt-meme dokusu normalden fazla olduğunda günlük hayatı da etkileyecek şekilde olumsuzluğa sebep olabilir. Ameliyat sırasında bu bölgedeki fazla dokular alınır.

Cilt-meme bölgesindeki fazla dokular alındığında estetik bir görünüm kazandırılır. Cerrahi bir operasyon olduğu için birtakım izler kalır ama nasıl bir operasyon olduğuna göre izler de farklılık gösterebilir. Meme başına nasıl bir müdahale edildi ya da dokular nereden ve nasıl çıkarıldı gibi konular ameliyat izlerinin belirleyicisi olurlar. Çoğu zaman meme bölgesinin baş kısmında daire şeklinde bir iz olarak oluşur. Bu daire şeklinde olan iz meme bölgesinin alt kısmına doğru dikey şeklinde iniş yaparak devam eder. Meme küçültme sırasında fazla olan dokular alınırsa meme bölgesinin alt tarafında ters bir biçime sahip T şeklinde de iz kalabilir.

Ameliyat olacak olan kişinin meme bölgesinin nasıl bir yapıda olduğuna ve nasıl bir yöntem izlendiğine göre ameliyat süreleri değişir. Değişime rağmen ameliyatlar en fazla 2 ile 3 saat sürerler.

Erkek bireylerde de sıklıkla uygulanan bir ameliyat çeşididir. Kadın yapısına benzer bir meme yapısına sahip olan erkek bireyler için uygulanır. Bu durum ergen çağında olan her erkekte gözlenir ama sonrasında yetişkinlik zamanında geriler. Bazı erkek bireylerde gerileme yaşanmadığında cerrahi operasyon gerekir.Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı hem kadınlar için hem de erkekler için uygulanan bir operasyondur. Erkek bireyler için meme bölgesinin fazladan büyümesine sebep olabilecek pek çok etken vardır. İlaç kullanımı, beslenmedeki alışkanlıklar, çeşitli hastalıklar bu sebepler arasında gösterilebilir.

Operasyon sırasında hastanın meme bölgesinde bulunan fazladan yağ dokusu alınır. Bu ameliyatı geçirmek için kişinin 20 yaşını geçmiş olması gerekir. Ameliyata başlanırken kişiye genel anestezi uygulanır. Ters T yöntemi ya da lolipop denilen kesi yöntemi kullanılabilir.

Ameliyat süresi kişinin meme bölgesinin büyüklüğüne bağlı olarak en fazla 4 saat sürer. Meme küçültme ameliyatı sırasında izlenecek yöntem kişinin nasıl bir meme yapısına sahip olduğuna göre değişir. Meme bölgesinin büyüklüğü, meme başı bölgesinin nerede olduğu, dokusu, meme başı bölgesinin omuzlara ve kalçaya olan uzaklığı gibi etkenler doktorun yöntemini belirlemesini sağlar.

Lolipop denilen kesilerek gerçekleştirilen operasyon meme ucu bölgesinde daire şeklinde bir kesi açılarak buradan fazla yağ dokusunun çıkarılmasıyla olur. Duruma göre meme başı bölgesi yukarı da kaldırılabilir. Ters T dediğimiz kesilerek yapılan yöntemde kesi meme bölgesinin alt kısmına yapılır. Daha sonra buradan fazla olan yağ dokusu çıkarılır. Ameliyat sonrasında kesilen alanlar kapatılarak işlemler sona erdirilir. Hasta 1 gün süreyle hastanede kalır.Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Cerrahi operasyonların hepsinde birtakım riskler mevcut olur. Meme küçültme ameliyatı da riskler barındıran bir operasyon türüdür. Çok az bir ihtimal de olsa ameliyat bittikten sonra hastada kanama meydana gelebilir. Kanamaya bağlı olarak enfeksiyon kapma riski oluşabilir.

Meme başı bölgesine atılan bir kesik ile işlem yapıldığında buradaki duyuların yapısında birtakım olumsuzluklar gözlemlenebilir. Ameliyatı gerçekleştiren uzman doktor kesi atarken ve kapatırken çok dikkatli olsa da süt kanallarının zedelenebilme riski vardır. Bu risk sebebiyle daha sonrasında süt verme durumunda potansiyel düşüşü yaşanabilir.

Uzman bir doktor ve yetkin bir hastanede gerçekleştirilmeyen operasyonlar sonrası birçok farklı riskli durum oluşabilir. Meme küçültme ameliyatı kesinlikle tam teçhizatlı bir hastanede ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Oluşabilecek risklere karşı en baştan önlem alınır fakat istenmeyen durumların da oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Şeker hastalığı olan kişilerin kanama ya da enfeksiyon gibi olumsuzlukları yaşaması daha muhtemel olduğu için operasyon öncesi şekerinizin dengede olduğundan emin olmanız gerekir. Sigara kullanan bireyler için de oluşabilecek riskler diğer hastalara göre daha yüksek olur. Mümkünse ameliyat öncesi sigarayı bırakmak çok daha sağlıklı bir operasyon olmasına yardımcı olur.

Kanama ya da enfeksiyon oluşumu gibi riskler dışında çok yüksek olumsuzluk yaşatabilecek herhangi bir durum oluşmaz ve ameliyatlar başarılı şekilde olur.Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme cerrahi bir operasyon olduğu için ameliyat sonrasında hastalar 7 gün gibi bir süre için evlerinde istirahat ederler. Kesi işlemi uygulandığı ve enfeksiyon riski olduğu için antibiyotik ilaç verilir. Ağrı kesici ile antibiyotiklerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

İlaçlar doktorun belirlediği dozlarda alınmalıdır. Meme bölgesinde oluşabilecek ağrılara karşı en büyük avantajı sağlayan ürün sporcu sutyenleridir. Sallanmayı önleyen bir yapıya sahip olduklarından baskı yapmazlar ve ağrıları azaltarak memenin şekillenmesine yardımcı olurlar.

Ameliyat bittikten sonra doktor tarafından belirlenen günlerde pansuman için çağırılırsınız. Pansuman enfeksiyona karşı bir önlemdir ve iyileşme süreci için de hızlandırıcı olur. Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar 1 ay boyunca ağır yükleri taşımamalıdır. İtme veya çekme gibi hareketler ilk ay içerisinde kaçınılması gereken hareketlerdir.

1 ay geçtiğinde kişi kendini çok yormadan hafif olacak şekilde egzersiz yapmaya başlayabilir. Ağır kaldırılmamalı ve meme bölgesini zorlayacak hareketler yapılmamalıdır. Ameliyat sonrasında ödem oluşacağı için sizi rahatsız eden bir görüntü oluşabilir. Bu ödemli görünüş 4 hafta gibi bir süreden sonra azalır.

Meme bölgesinin eski haline dönerek doğal görünmesi için 1 yıl gibi bir zaman geçmesi gerekir. Sigara kullanımı ya da alkol kullanımı bırakılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Uzman doktorun belirlediği sürede sağlıklı bir iyileşme süreci yaşarsınız.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp