Meme-Kanserinde-Cerrahi-Tedavisi.jpg


Meme Kanseri

Meme kanseri genel olarak süt bezlerinde ya da üretilmiş olan sütü meme ucunda bulunan kanallara taşıyan ortamdaki hücrelerde bazı nedenlerden dolayı meydana gelen, bir kontrol tarafından yönetilmeden üreyen ve diğer organlara da zaman içinde hızla yayılan bir tümör hastalığıdır.

Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi 2022

Memede oluşan tümör süt kanallarında oluşmuş ise duktal karsinom adı ile bilinir. Süt kanalları dışında memenin lobül yapılarında meydana gelen meme kanseri de vardır. Bu tip meme kanserine ise lobüler karsinom adı verilir.

Kadınlar içinde en çok görülen kanser çeşidi akciğer kanseridir. Akciğer kanseri haricinde yaygın olan 2. Kanser çeşidi meme kanseridir. Meme kanseri kadınlar arasındaki kanser çeşitlerinde %24 oranıyla görülürken ölüm oranı ise ’tür. Bu oran sonucunda her 8 kadın arasından 1 kadın hayatı boyunca bir dönemde meme kanserine yakalanmaktadır denilebilir. Meme kanseri sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilir.

Kadınlara oranla erkekler meme kanserine çok daha nadir yakalanmaktadır. Her geçen yıl meme kanseri hastalarının sayısı artmaktadır. Her kanser gibi meme kanserinde de erken tanı hayat kurtarmaktadır.


Meme kanserine yakalanmış hasta 1 cm büyüklüğünde bulunan kitleyi rahatlıkla hissedebilmektedir. Ama her meme kanserinde hissedilen bir kitle bulunmayabilir. Bazı hastalarda meme kanseri sadece mamografi kullanılarak tespit edilmektedir. Meme kanseri özellikle 50 yaşından sonra daha sık görünmektedir. Meme kanserinde cerrahi tedavi kullanımı daha yaygındır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  Meme kanserinde oluşan belirtiler fark edildiği takdirde vakit geçmeden hekime başvurulmalıdır.

  • Meme ya da koltuk altı kısımlarında dokunulduğunda hissedilen kitle, şişlik oluşur
  • Meme ucunda kanlı şeffaf akıntı oluşur.
  • Meme başında içeriye göçme ve içe çöküklük durumu olur.
  • Meme ucunda bulunan deride renk değişimleri, soyulmalar oluşur.
  • Meme ucu kızarıktır ve yara oluşumları gözlenir.
  • Memede şişkinlik ve içe doğru çekilmeler görülür.
  • Memede büyüme gözükür ayrıca simetrik olmayan şekil bozuklukları oluşur.


  Meme Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

  Meme kanseri kadınlarda erkeklere oran ile daha sık görülmektedir. Erkekler için meme kanseri görülmesinin sıklığı %1 oranından bile daha azdır. 1. Derece akrabalarında meme kanseri oluşan bireyde meme kanseri görülme olasılığı diğer herkese göre çok daha fazladır. Meme kanseri için diğer bir risk faktörü östrojen hormonudur. Erken yaşta regl olan ve geç yaşta menopoza giren bireylerde meme kanseri riski daha fazladır.  Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

  Meme kanserinin teşhisi için öncelikli olarak hasta kendini tanımalıdır. Hastanın kendisini kontrol etmesi erken tanı için oldukça önemlidir. Hasta memesinde olan bir değişiklik fark ettiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Bunun yanı sıra kadınlar her yıl düzenli olarak genel cerrahi uzmanına kontrole gitmelidir. Meme kanserinin teşhisinde mamografi ve ultrasonda kullanılmaktadır.

  Mammografi meme kanserini teşhis etmek için kullanılan bir röntgen çeşididir. Özellikle son yıllarda bilincin artması ve düzenli olarak mamografi röntgeni çektirilmesinden dolayı meme kanserinden dolayı gerçekleşen ölümler azalmaktadır. Mammografi röntgeni diğer röntgenler gibi hastayı aşırı radyasyona maruz bırakmadan çekimi gerçekleştirir.  Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi Nedir?

  Meme kanserinde cerrahi tedavi kullanılır.

  Meme kanserinde cerrahi tedavi uygulanması sırasında memenin kaybedilememesi için oldukça uğraşılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kanserli bölge ve ne kadar yayıldığı tespit edilmekte böylece gereksiz bir işlem yapılmayarak memenin kaybı önlenebilmektedir. Meme kanserinde cerrahi tedavi esnasında kanserin yayılımına bağlı olarak memenin tamamı ya da kanserli bölge alınır. Cerrahi müdahale sonrasında ölen dokuyu tekrar canlandırma işlemleri yapılır.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp