Meme-İmplant-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Meme İmplant

Göğüs kanserojen bir dokudur. Kadınsı görünümün olmazsa olmazıdır. Memenin Süt bezi ve enzim üretimi için bir araya gelmiş dokuların miktarına ve bağ dokuların sıklığına göre dolgun ya da sarkık gözükmesi güzelliği doğrudan etkilemektedir memenin içindeki dokular bağ dokuları yönünden azalması veya bezelerin azlığı sebebiyle ufak göğüslü olmanın kadınsı görüntüde zafiyet yarattığından bu dokuların yerini tutacak meme implantı dır.

Meme İmplant 2022

Meme İmplant Nedir?

Meme İmplantı, göğüs büyütmek amacı ile silikon olarak adlandırdığımız protezler aracılığı ile memenin istenilen ebatta gelmesini sağlamak için göğüs kas altına veya çok tercih edilmeyen bazı özel durumlarda göğüs dokusunun içine yerleştirilir.

Meme implantı silikon tabir edilen özel bir jelin katman katman olan bir kaplama malzemesinin içine hapsedilir. Bu katmanın özelliği jeli belirli bir şekilde tutulmasıdır. Meme implantının şeklini bu zar tabakası verir.


Damla implant Yuvarlak implant gibi silikon malzemesi akışkan bir yapısı yoktur basınca göre şeklini değiştiren basınç kaybolunca eski haline geri döner. Her bayan güzel görünmek ister. Gençlerde yetersiz göğüs dokusu şikâyeti rastlanır. Çocukla kadınlarda ise meme dokusu kaybına dayalı olarak sarkıklık ve diriliğini kaybetme ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Meme İmplantı bu gibi sıkıntıları çözen en yaygın kullanılan ve tavsiye edilen yöntemdir.


Dora Sağlık Bilgi FormuMeme İmplant Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göğüsleri küçük olduğunu düşünen bayanlarda veya vücut şekil uyumsuzluk göğüs ve kalçalarda orantısızlık olduğu takdirde oranı yakalamak için meme implantı ameliyatı yapılır.

Doğum sonrası göğüs dokusunun volüm kaybetmesi veya sarkması olabilir bu gibi durumlarda sarkmanın vakit kaybetmeden meme implantı ile desteklenmesi gerekir. Hacım kayıplarını da aynı şekilde meme implantı ile meme hacminin artırılması gerekir aksi takdirde destek görmeyen meme dokusu sarkmaya ve buruşmaya hatta hava almayan alt kısımlarında geçen enfeksiyonlara ve kokuya neden olur. Meme implantı ile göğüs dokusu desteklendiği için deri dokusunun kol ojen yapısı bozulmaz böylelikle sarkma olayı uzun bir süre karşılaşmazsınız. Meme implantı ebatının seçiminde de dikkat edilmesi gerekir aşırı büyük implantlar da ileri zamanlarda sarkmaya sebep verir.

Meme İmplantı göğüsler arasında büyüklük farkı olduğunda da kullanılması gerekir bu işlemin deneyimli bir plastik cerrah tarafında yapılması tercih edilir çünkü iki memenin birbirinden ne kadar cc büyük yada küçük olduğunu tespit etmek zordur. İyileşmeden sonra bu netlik kazanmaktadır ameliyat esnasında dahi göğüs dokusu kesildiği için ve sonrasında şişeceği için büyüklük farkının devam etmemesi açısından bu konuda deneyimli bir estetik cerrah ile çalışılması tercih edilir

Kanserli dokular sebebi ile mastektomi ameliyatı geçiren hastaların meme dokularının kaybetmeleri sebebiyle meme dokuları yerine meme implantı yerleştirilir.Doğuştan memesi olmayan erkek meme tipi dediğimiz hastalarda meme implantı önerilir.

Keçi memesi (tübüler meme) denilen dil şeklinde uzayan ama göğüs kafasını dar bir noktadan tutulan göğüslere de meme implantı yerleştirilir.Meme İmplantı Büyüklüğü Nasıl Seçilmeli?

Hastalara meme implantı yapılırken omuz büyüklükleri kalça büyüklükleri, vücut orantıları ve halihazır meme dokusunun büyüklüğüne göre meme implantı ebat seçimi yapılmalıdır. Aşırı beklenti birisine benzeme talebi doğru değildir bu konuda vücut tipinize en uygun olanı estetik cerrahi seçecektir sizin ise bu ebatta bir yukarı bir aşağı modelleri seçmeniz tavsiye edilir şeklini de göğüs tipine göre hekimin seçmesi en doğrusudur.Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz…

Meme İmplant Tipleri?

-Şekil yönünden:
Damla (anatomik implant)
Yuvarlak implant
Bu implantların farkı taban ölçüleri yaygın ya da daire şeklinde ayrılırlar. Anatomik implantlarda göğüslerinizin göreceği basınç ve vücudunuzun implant da uyumu esnasında dışardan göğüs simetrisini bozduğu da görülmüştür.

-İçerik Yönünden:
İmplant içerikli
İmplant jeli
İmplant serum içerikli

-Yüzey yapısı yönünden:
Kadifemsi yüzeyli implant
Düz yüzeyli implantMeme İmplantlarına Güvenilmeli mi ?

FDA onaylı yoğun klinik çalışmalarla ve implantlar üretilmektedir sağlık bakanlığı tarafından da test edilip yurt içine sokulmaktadır. Bu güvencelerle meme implantı uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Kayda değer belirlenen yan etkisi görülmemiştir.

Meme İmplantı Kanser Yapar Mı ?

Meme implantı vücut tarafından bir zar tabakası ile sarılmaktadır. Bu doğal bir sonuçtur meme implantı yaptırdıktan sonra yaptıran hekiminize yılda bir defa kontrole gelmeniz tavsiye edilir şuana kadar meme implantı kanser yaptığına dair bir bulguya rastlanmamıştır. Bu konuda bilimsel çalışmalar üniversiteler faaliyet göstermektedir. Bu konuda sağlık bakanlığı hastaların durumlarını takip etmekte herhangi bir tehlike anında bizzat kullanılan malzemeleri toplattırmaktadır. Ve satışını izin vermez.Meme İmplantı Hangi Bölgeye Yerleştirilmelidir?

Kas altı yerleştirme: Göğüs kaslarının altına yerleştirilen implant göğüste istenilen sonucu vermekle beraber kolay kolay yer değiştirmemekle ve dışarıdan bakıldığında da implant fark edilmemektedir. Sarkma olayı geç gerçekleşir.

Kas üstü yerleştirme: Göğüs kaslarının altına değil de üstüne yerleştirilen yöntemdir .Meme dokusunu kanallarını ve damarlarını baskı altında olduğu bir yöntemdir herkese tavsiye edilemez sarkmaya da daha müsaittir.

Meme İmplantında İz Kalır mı?

Göğüs altı veya koltuk altından girilerek meme implantı yerleştirilmektedir. kesi olduğu için izli bir ameliyattır izinin belirgin olup olması ise vücut yapınız yara iyileşme durumunuz ve impaltı yerleştirecek hekim tecrübesine bağlı olarak izin belirgin olup olmaması netleşmektedir.Meme İmplantında İyileşme Süreci

Meme implantı ameliyatı 2 ay sonrasında havuza, solaryuma girilebilir. Saunadan kaçınmak gerekir. Operasyon sonrası iğne batması gibi bir ağrısı olur fakat bir hafta içerisinde bu ağrılarda yok olur. İlk haftalarda kol hareketleri ve sporlara izin verilmez .2. hafta ise hafiften ağır taşınması istenir.

Meme İmplantı Sonrası Emzirme

Meme implantları uygulayan hekimlerden çok azı süt kanallarına ve bezlerine zarar vermeden bu operasyonu gerçekleştirmektedirler. Tecrübeli meme implantı yapan hekimlerde böyle bir sorun olmamakta birlikte tecrübesiz hekimlerde bu sorunlar sıkça rastlanmaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp