Meme-Buyutme-Dora-Hospital-Hastanesi-1200x679.jpg

Meme Büyütme, Meme Büyütme Ameliyatı


Meme Büyütme

Meme büyütme, meme büyütme ameliyatı hakkında soruların yanıtları için makalemizi inceleyebilirsiniz Meme büyütme ameliyatı ile alakalı soruların cevapları içeriğimizde yer almaktadır.

Meme büyütme ameliyatı; Silikon implantlar, salin implantlar veya bazı durumlarda yağ transferi kullanarak meme büyütme ameliyatı operasyonu yapılır.

En popüler ve sıklıkla uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biri olan meme büyütme, görünüşlerini geliştirmek, yeniden aynı görünüşe ulaşmak veya dengelerini yeniden sağlamak isteyen kadınları memnun etme konusunda uzun ve başarılı bir geçmişe sahiptir. Cerrah, operasyon sırasında göğüs kaslarının veya meme dokusunun altına silikon, salin veya alternatif kompozit meme implantları yerleştirir. İmplantlar ortalama 7 ila 12 yıl arasında kalıcıdır.

Meme Büyütme, Meme Büyütme Ameliyatı 2023

Meme Büyütme Ameliyatlarında Kullanılan İmplant Çeşitleri?

Meme büyütme için gelişen teknoloji ile oldukça çok seçenek bulunmaktadır. Kişinin tıbbi geçmişine, vücut şekline ve estetik hedeflerine bağlı olarak çeşitli seçenekler mevcuttur. Meme büyütme hastaları salin implantlar ve silikon implantlar arasında seçim yapabilir. İmplant tipini seçmek genellikle kişisel tercihlere ve cerrahın görüşüne bağlıdır.

Tuzlu meme implantları; steril tuzlu su ile doldurulur. Salin meme implantları, implant boyutunda küçük değişikliklere izin vermek için önceden belirlenmiş bir boyutta önceden doldurulabilir veya ameliyat sırasında doldurulabilir.

Yapılandırılmış salin dolgulu meme implantları; steril tuzlu su ile doldurulur, ancak içinde yumuşak, elastik silikon jel ile doldurulmuş gibi davranacak bir yapı bulunur. Bu yapı, onların şeklini geleneksel salin implantlardan daha iyi tutmalarını sağlar.

Silikon jel dolgulu meme implantları; yumuşak, elastik jel ile doldurulur ve çeşitli şekil ve sertlik derecelerinde mevcuttur. Tüm silikon jel meme implantları önceden doldurulmuştur ve hastalar daha büyük meme büyütme implantı yerleştirmek için daha uzun bir kesi gerektirebilir.

Gummy bear veya “kararlı biçim” implantlar olarak da bilinen yapışkan jel silikon jel dolgulu meme implantları; geleneksel silikon jel implantlardan biraz daha kalın ve daha sıkı hale getiren çapraz bağlı silikon moleküllerinden yapılmış yapışkan bir jel ile doldurulur.  Bu onların şeklini daha iyi tutmalarını sağlar. Bu silikon implantlar 1992’den beri dünyanın pek çok yerinde mevcuttur. Otolog yağ transferi; vücudun uyluk, karın ve basen gibi yağ hücrelerinin bol olduğu bir bölgesinden liposuction yoluyla yağları alır.


Bir hazırlık sürecinden sonra yağ hücreleri memeye enjekte edilir. Pek çok hastada büyütme için mevcut yağ miktarı, bir implantla elde edilebilecek hacimden daha az olabilir. Transfer edilen yağın tamamının greftleme sürecinde hayatta kalması beklenmez ve bazı durumlarda daha büyük hacimlerde büyütme elde etmek için ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. Memelerinde herhangi bir sarkma olan kişiler için plastik cerrahı bu meme büyütme seçeneklerinden herhangi birini meme dikleştirme ile birleştirebilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuMeme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Kadınlar göğüslerini daha büyük ve daha iyi göstermek için meme implantlarını tercih edebilirler. Öte yandan, meme kanseri nedeniyle bir veya her iki meme alınmışsa, memenin yeniden yapılandırılması için (rekonstrüktif ve kozmetik endikasyonların kombinasyonu) meme büyütme ihtiyacı duyabilirler.

Bu nedenle meme büyütme ameliyatı aşağıdaki durumlarda yapılır;

 • Kadın memesinin çok küçük olduğunu hissediyorsa
 • Göğüslerinde asimetri bulunuyorsa
 • Büyük olasılıkla kanser nedeniyle bir veya iki memenin alınmışsa
 • Yaşlanma, kilo kaybı ve çocuk doğurma gibi fizyolojik süreçlerin bir sonucu olarak memenin büyüklüğünde, tonunda veya şeklinde meydana gelen değişiklikler bulunuyorsa.

En gerçekçi ve tatmin edici sonuçları alabilmek için kişiler meme büyütmenin amacını plastik cerrahları ile görüşmelidir.Meme Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Cerrah ameliyat öncesi ayrıntılı talimatlar verecek, olabilecek tüm soruları yanıtlayacak, ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve hastanın ameliyat için uygun olup olmadığını belirlemek için fizik muayene yapacaktır.

Göğüs dokusundaki değişiklikleri tespit etmeye ve izlemeye yardımcı olmak için plastik cerrahı ameliyattan önce bir temel mamografi ve ameliyattan birkaç ay sonra başka bir mamografi önerebilmektedir.

İşlemden önce cerrah hastadan iyileşmeyi daha iyi desteklemek için kozmetik cerrahi geçirmeden en az altı hafta önce sigarayı bırakmasını ve kanamayı artırabilecek aspirin ve bazı anti-inflamatuar ilaçlar almaktan kaçınmasını isteyecektir.

Yapılacak ameliyatın türü ne olursa olsun, güvenli bir iyileşme için ameliyattan önce ve sonra hidrasyon çok önemlidir.

Otolog yağ transferi kullanılarak meme büyütme için memeleri yağ enjeksiyonuna hazırlamak için meme çevresindeki deriyi ve dokuyu genişletmek için özel bir sutyen giyilmesi istenebilir.Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı olmayı seçen hastaların büyük olasılıkla ayakta tedavi gören bir cerrahi merkezde operasyon gerçekleştirilir. Çoğu zaman, kişiler işlemle aynı gün evlerine gidebilirler.

İşlem büyük olasılıkla genel anestezi altında gerçekleştirileceği için herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlemden 24 saat önce hazırlanmak için hasta cerrahının talimatlarını izlemelidir.

Cerrah meme implantlarını üç tip seçenekten birini kullanarak yerleştirecektir:

 • meme altı (meme altı)
 • aksiller (koltuk altı)
 • periareolar (meme uçlarını çevreleyen dokuda)

Cerrah daha sonra göğsün dokusunu, göğüs kasları ve dokusundan ayırarak bir cep oluşturacaktır. İmplantlar bu ceplerin içine yerleştirilecek ve göğüslerin içine ortalanacaktır.

Salin implantları tercih edildiyse implant başarılı bir şekilde yerleştirildikten sonra cerrah bunları steril salin solüsyonuyla dolduracaktır. Silikonlar zaten kendinden doldurulmuştur.

Meme büyütme cerrahı implantları başarılı bir şekilde yerleştirdikten sonra, kesileri dikişlerle kapatacak ve ardından cerrahi bant ve cerrahi yapıştırıcı ile güvenli bir şekilde bandajlayacaktır. İyileşme sürecinde hasta izlenecek ve anestezi yeteri kadar geçtikten sonra eve gitmek için serbest bırakılacaktır.

Göğüs büyütme, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli riskler taşır:

 • Meme implantının şeklini bozan yara dokusu,
 • Meme ağrısı,
 • Enfeksiyon,
 • Meme başı ve meme hissindeki değişiklikler,
 • İmplant pozisyonu değişiklikleri,
 • İmplant sızıntısı veya yırtılması

Oluşan komplikasyonların düzeltilmesi ve risklerin ortadan kaldırılması için hastaya daha fazla ameliyat yapılabilmektedir.Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Meme büyütme işleminden sonra, cerrah muhtemelen iyileşme sırasında hastanın ihtiyacı olan destek için göğüslerini sıkıştıran bir bandaj veya spor sutyeni takmasını önerecektir. Ağrı için de ilaç yazabilirler.

Cerrah ayrıca düzenli iş ve eğlence aktivitelerine ne zaman dönüleceği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. Çoğu insan birkaç gün içinde işine geri dönebilir, ancak iyileşmek için bir haftaya kadar izin almanız gerekebilir. Egzersiz ve fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, en az iki hafta boyunca yorucu şeylerden kaçınılması gerekir. İnvaziv cerrahiyi takiben, kan basıncını veya nabzı yükseltmekten kaçınmak istenecektir. Bunun dışında çok fazla hareket hastanın göğüsleri için acı verici olacaktır.

Cerrahla yapılan bir takip randevusunda dikişlerin alınması gerekebilir. Meme büyütme prosedürünün sonuçları hemen görülecektir. Şişme ve hassasiyet, iyileşene kadar nihai sonuçları değerlendirmeyi zorlaştırabilir.Sonuçların uzun ömürlü olması gerekirken, meme implantlarının sonsuza kadar sürmesi garanti edilmez. Gelecekte implantları değiştirmek için takip ameliyatlarına ihtiyaç olabilir. Sonuçtan memnun kalmayan hastalar tersine ameliyat isteyerek implantları çıkartmak isteyebilmektedir.

Meme büyütme, hastanın memelerinin boyutunu ve şeklini değiştirebilir. Ameliyat vücut imajını ve benlik saygısını iyileştirebilir. Ancak hastanın beklentilerini gerçekçi tutması ve mükemmellik beklememesi önerilmektedir.

Ayrıca, meme büyütme işleminden sonra memeler yaşlanmaya devam edecektir. Kilo alımı veya kilo kaybı da göğüslerin görünüşünü değiştirebilir. Göğüslerinin görünümünden memnun kalmayan hasta, bu sorunları düzeltmek için daha fazla ameliyata ihtiyaç duyabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp