Mastektomi-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Mastektomi

Mastektomi; meme kanseri olmuş veya olma tehlikesi bulunan kişilerde meme cerrahisi olarak kullanılan bir yöntemdir.

Koltuk altına lenf bezlerine bulaşma tehlikesi olduğu için meme dokusunun tamamı veya lenf bezlerinin bir bölümünün çıkarılması için kullanılan bir tedavidir.

Mastektomi Nedir? 2022

Mastektomi ameliyatı kimlere uygulanır ?

Radyoloji birimi tarafından meme kanseri tanısı konulan veya kanser adayı olma ihtimali bulunan kişilerde mastektomi tercih edilmelidir. Genetik yatkınlık sebebiyle akrabalarında meme kanseri yaşayan bireyler olması ya da meme kanseri kalıtsal nitelik taşıdığı için gelecekteki riski azaltmaya odaklı ,hastayı koruma amaçlı memeye mastektomi ameliyatı yapılabilir.


Bu tür ameliyatlar memenin içindeki tümörün erken zamanda dokuyu korumak yerleştirdiği yer ve süt bezlerine ve meme başına yakınlığı tespit edildikten sonra özellikle meme başını koruyucu mastektomi işlemi yoğun olarak gerçekleştirilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Meme kanseri mastektomi ameliyatıyla ve plastik cerrahi ile birlikte yapılıp estetik amaçlı aynı zamanda düzeltme işlemleri de uygulanabilmektedir. Meme başı estetik yönden ve hasta psikolojisi açısından korunması için genel anestezi ve ameliyat masasında meme başına radyoterapi verilmektedir. Genetik yatkınlık sebebiyle akrabalarında meme kanseri yaşayan bireyler olması ya da meme kanseri kalıtsal nitelik taşıdığı için gelecekteki riski azaltmaya odaklı, hastayı koruma amaçlı memeye mastektomi ameliyatı yapılabilir.  Mastektomi sonrası ağrı?

  Mastektomi ameliyatı sonrası ağrılı bir süreç hastayı beklemektedir. Bu ağrılar geçici olup bazı hastalarda kronikleştiği de görülmüştür. Kronik ağrıların nedenleri ve tedavi yöntemleri değişmektedir. Genellikle yanma hissi, iğne batma hissi, bir çok sokulma ,deride gerginlik hissi, koltuk altında batma hissi olarak tanımlanmıştır. Ama bu ağrılarda bir yıla kadar geçtiği gözlemlenmiştir. Mastektomi ameliyatı sırasında koltuk altına gereksiz müdahale edilememektedir.

  Hastaların belirtilerin uygun olduğu durumlarda tümörlü dokuların alınıp geri kalan meme dokusunun bırakılması Dr. Murat Koca tarafından lenf bezlerinin temizlenmesi meme duvarından edilmesi ile göğüs duyarlılığının kaybolduğu söylemektedir. Günümüzde bu hasta adaylarının lenf bezlerinin temizlenmesine ve sinirlerin zarar görmesine taraftar değildir. Lenf dokularına müdahale Dr. Murat Koca komplikasyonların daha çok görüldüğü ödemlerin lenf bezlerinde ve kolda kanseri tetiklediği ve soruna sebep olduğunu kol ağrılarının genellikle lenf bezlerine müdahale sonrası karşılaşıldığı günlük hayatı doğrudan etkilediği söylenmektedir.  Mastektomi ameliyatı sonrası cinsellik

  Kanserin meme dokusunda oluşması hastanın bedenini ve cinsellik algısını ciddi olarak etkilenmekte bu konuda bilimsel bir çok makale bulunmaktadır. Türkiye’de mastektomi ameliyatı yaygın olmakla birlikte yabancı ülkelerde sıkça uygulanan lumpektominin (göğüs korunarak mastektomi ameliyatı yapılması).Kadınlarda meme kanseri hastaların psikolojik sorunlar yaşamasını ilişkiye etki etmesine daha aza indirmek için mastektomi ameliyatı tercih edilmektedir. Hastanın dişiliğini vücut şeklini kabullenmeyi kolaylaştırıcı bir yöntemdir.

  Memenin korunması seksüel yaşantıyı doğrudan etkilemektedir. Mastektomi sırasında sıkça meme protez uygulaması yapılmaktadır. Cinsel doyumu direk olarak etkilediğinden meme başına yapılacak müdahale bütüncül cinsel hissi arttırmaktadır. Bu tür hastalarda ameliyat sonrası sekse karşı ilginin azaldığı göğüs bölgesine dokunulmasından hoşlanmadığı, karanlıkta ilişkiye girme eğilimi sıkça görülmektedir.  Mastektomi ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalı?

  Bu tür hastalara operasyon esnasında en az kesik, yanık ve lenf bezlerinde travma yaşanmadan sinirlere dokunmadan önce hassasiyetle müdahale edilmeli. Vücudun kan dolaşımı dışında lenf bezlerinde kendine özel beyaz lenf sıvısı vardır.

  Bu da dokuların içerisinde dolaşım göstermektedir. Bu sıvıların taşındığı kanalların zarar görmemesi önemlidir. Lenf dokusunun çıkarılması bu sıvıların dolaşımını zorlaştırır. Operasyon sonrası koltuk altında şişlik ve aynı dokuya ışın tedavisi kanser riskini arttırmaktadır. Bu sebeple mastektomi sırasında kesik yanık ve diğer travmalardan mümkün olduğu kadar kaçınılır.

  Metabolik Cerrahi, Tiroid Belirtileri, Göbek Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Hemoroid Hangi Bölüm Bakar, Endotrakeal Aspirasyon

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp