Madelung.jpg


Madelung Deformitesi

Madelung Deformitesi nasıl tedavi edilir?

Madelung Deformitesi, bir çocuk hafif şekil bozukluğu ile ağrısız ise, muhtemelen ameliyattan ziyade basit bir gözlemle tedavi edilecektir. Fakat çocuğun veya gencin acı çekmesi, sınırlı hareket açıklığı veya diğer önemli problemler olması durumunda, ameliyat muhtemeldir.
Genel olarak, ameliyatın amacı çocuğunuzun bileğini yeniden dizilimini sağlamak ve stabilize etmektir, böylece ağrı olmadan hareket ettirebilir ve deformitenin kötüleşmesini önleyebilir.

Madelung Deformitesi 2022

Madelung deformitesi nedir?

Madelung, bileğin anormal şekilde büyüdüğü nadir görülen bir doğuştan hastalıktır.Önkol kemiklerinden birinin(radius), bir kısmının erken büyümeyi durdurmasıdır.Diğer önkol kemiği, ulna büyümeye devam eder ve yerinden çıkar ve bir yumru oluşturur.Diğer kemikler de etkilenebilir ve bilek avuca doğru döner ve ön koldan daha alçaktır.El ve dirseklerin hareketi etkilenmez.


Dora Sağlık Bilgi FormuMadelung deformitesi ile birlikte Leri Well sendromu denen mesomelik cücelik,Turner sendromu olabilir,veya herhangi bir genetik ilişki olmadan da olabilir.Araştırmacılar Madelung’a neyin neden olduğunu gerçekten bilmiyorlar Bazı araştırmacılar, durumun, radius kemiği ucundaki anormal bir büyüme plakası ve , veya radius ucunu bileğin küçük kemiklerine bağlayan anormal bir bağ nedeniyle olduğuna inanmaktadır. Kızlar erkeklerden daha sık etkilenir. Araştırmacılar bunun muhtemelen X kromozomu üzerindeki bir gende (SHOX homeobox geni) mutasyona bağlı olduğuna inanmaktadır.Ağırlıklı olarak ergen bayanlarda görülen ,el bileğinin anormal duruşu,el sırtı bölgesinde çıkıntı ,bileğin avuç tarafına doğru eğilmesiyle karakterize ,genelde iki taraflı bir iskelet bozukluğudur.

Ergenlik öncesi veya erken ergenliğe kadar ortaya çıkmaz.

• Kızlar erkeklerden daha sık etkilenir.
• Çoğu zaman, durum her iki bileğini de etkiler.
• Belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:
• Bilekte hareket kısıtlılığı
• El bileği ağrısı
• El bileğinin görünümünde gözle görülür değişiklikler
• Durum genellikle 8 ila 14 yaşları arasında olan bir çocukta teşhis edilir
• Teşhis genellikle fiziksel muayene ve röntgen ile konulur
• Ağrısı olmayan ve sadece küçük bir yumru olan çocuklar için, gereken şey gözlem ve takip olabilir.Ancak daha şiddetli Madelung deformiteli çocuklar cerrahi ile tedavi edilebilir ve birkaç cerrahi yaklaşım vardır.
• Büyüme tamamlanmadan yapılırsa tekrarlama olabilirMadelung Deformitesi Teşhis

• Madelung deformitesi tanısını doğrulamak için, röntgen çekmek yeterlidir
• Genetik sendromların dahil olup olmadığını değerlendirmek için ayrıca genetik testler yapabilir
• Orak hücreli anemi hastalığı, radiusun travma sonrası büyüme plakası rahatsızlığı, kemik displazisi ve diğerleri dahil,

Madelung deformitesini taklit eden deformasyonlara neden olabilecek bazı durumlardır.Doktor fizik muayene,röntgenve bazen MRI (manyetik rezonans görüntüleme) veya BT taramaları (bilgisayarlı tomografi) istenebilir.Madelung Deformitesi Cerrahi Tedavi Seçenekleri

Önerilecek ameliyat türü çocuğunuzun yaşına, şekil bozukluğunun derecesine, fonksiyonel kısıtlamalara ve genel sağlık durumuna bağlıdır.Cerrahi yaklaşımlar, düzeltici yumuşak dokuyu ve kemik ameliyatını içerebilir, örneğin:

•Fizyoliz: Radius un büyüme plakası anormalliğinin düzeltilmesi
•Düzeltici osteotomi: Radius ucunun kesilmesi ve yeniden hizalanması
•Ulnar kısaltma osteotomisi:ulna kemiğinin kısaltılması
•Darrach prosedürü:ulnanın uç kısmının çıkarılması

Madelung Deformitesi Ameliyattan Sonrası

Ameliyattan sonra çocuğun kemikleri iyileşir, şekil bozukluğu düzelir, ağrısı geçer ve bileklerin görünümü düzelir. Ancak, özellikle küçük çocuklarda, durumun tekrarlaması mümkündür.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp