Lazerle-Varis-Tedavisi.jpg

Lazerle Varis Tedavisi


Kadınlarda sık rastlanan ve estetik açıdan rahatsız edici olan varis hastalığı, toplardamarların genişlemesi ve şişmesi sonucunda yaşanır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?Vücudun en fazla basınca maruz kalan bölgesinde görülen sorun, görünümün yanı sıra sağlık açısından bakıldığında da tedavi edilmesi gereken bir konudur.

Gece krampları, kaşıntı, şişkinlik ve ayakta durulduğu sürece ağrı varis belirtileri arasında sayılabilir. Korkulduğu kadar kötü bir hastalık olmayan varis tedavisi gelişen tıp teknolojileri sayesinde basit bir şekilde gerçekleştirilir. Sıcağın damarlar üzerindeki genişletici etkisi bilindiği için sıcak uygulamalar bu rahatsızlık için tetikleyici rol oynayabilir. Topuklu ayakkabı kullanımı da varis oluşumunun en önemli sebepleri arasında gösterilebilir.


  • Düzenli Yürüyüşü İhmal Etmeyin!
  • Varisin En Belirgin Özellikleri Nelerdir?
  • Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Doktora Ne Zaman Gitmek Gerekir?
Düzenli Yürüyüşü İhmal Etmeyin!

Düzenli yürüyüş ve yüzme sporu varis tedavisinin en önemli destekçileri olarak düşünülebilir. Dolaşım bozukluğuna neden olabilecek kadar dar pantolon kullanımı ve obezite de varis oluşumunu hızlandırabilir. İdeal kilonun korunması bacak ve ayaklara binecek yükün hafiflemesini sağlayacağı için uygulanacak tedavide başarı şansı da artırılmış olur.

Varisin En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Damarlarda oluşan mavi ya da mor renkler varisin en belirgin özellikleri arasında ilk sırada yer alır. Bacak damarlarında görülen kıvrılmış kablo görüntüsü, şişkinlik ve ağrı sorunun ortaya çıkmaya başladığını gösterir. Ağrı ve sızının yanı sıra yanma, zonklama ve alt bacakta şişme olarak da belirtiler veren varis, erken teşhis ve tedaviyle kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

En çok bacaklarda, ellerde ve genital bölgede görülen varis tedavisi, etkili bir kontrol ve tedaviyle kısa sürede yok edilebilir. Belli durumlarda sorun yaşam kalitesi üzerinde ciddi olumsuzluklar gösterirken başlangıç ve orta seviye varisler kişinin günlük rutinleri üzerinde etkili olmayabilir. Özellikle akşamları yoğun bir şekilde hissedilen sızı ve ağrılar, pratik uygulamalarla geçirilebilir. Her gün 30 ila 60 dakika arasında yapılacak yürüyüşler varis oluşumunu engeller. Bu şekilde yaşamını planlayan kişiler çok kısa süre içerisinde ağrılarından kurtulabilir.

Bacakların yatar pozisyonda 20 cm yukarı kaldırılması, varis çorabı kullanımı ve medikal ürünler varis tedavisi dendiğinde akla ilk gelen yardımcı malzemelerdir. Normal bir damarda kan kalbe doğru hareket eder, varisli damarlardaysa kan damarlarda önce birikme ve daha sonra da şişme yapar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görünen rahatsızlık da kadın vücudunun varise daha yatkın olduğu söylenebilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşam biçiminin değiştirilmesi ve profesyonel müdahaleler varis tedavisi için uygulanan yöntemler arasında sayılabilir. Bilimsel olarak yapılan çalışmalar düzenli egzersizin varis oluşumunu engellediğini ortaya koymaktadır. Bölgedeki iltihabı önleyecek ve kanı sulandıracak ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabilir. Varis çorabı giyilmesi ve özellikle çalışırken sürekli olarak ayakta kalınmaması yaşanan sıkıntıların hafiflemesini sağlayacaktır.

Profesyonel tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler şeklinde uygulanır. Lazer tedavisi en bilinen cerrahi olmayan uygulamadır. Hekimin uygun görmesi halinde şişen damarların estetik açıdan görünümünün düzeltilmesi için sclertherapy adı verilen uygulama da denenebilir.

Doktora Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Yayılma eğilimi gösteren varis oluşumunun gündelik hayatı etkilemesi halinde doktor kontrolü zorunlu hale gelir. Evde uygulanan varis tedavisi cevap vermediği zaman, bacaklarda görülen ani değişikliklerde, bacaklarda kırmızı leke ve döküntü olduğunda ve hafif bir darbede kesilmeyen kanama olması halinde vakit kaybetmeden bir hekime ulaşılması gereklidir.

Ameliyatsız varis tedavilerinin en bilinen yöntemi lazer uygulamalarıdır. İlk defa 1998 yılında kullanılmaya başlanan lazer tedavisi iki farklı şekilde uygulanır. Bunlar; cilt üzerinden ve damar içinden gerçekleştirilen yöntemlerdir. Bacak ve yüz bölgesinde yaşanan sorunlarda 0 başarılı sonuç elde edilmesini sağlayan lazer tedavisi, kısa süre içerisinde hedeflenen sonuca ulaşılmasını sağlar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp