Lazer-Göz-Ameliyatı-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı için fiyatlar işlem yapılacak gözün özelliklerine, işlemi yapacak olan doktora hatta işlemin yapılacağı hastanenin bulunduğu bölgeye göre bile çok farklı etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Göz kusurlarından kurtulmak için en pratik yöntemlerden bir tanesi lazer göz ameliyatıdır.

Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2022


Kişiler bu ameliyatı olduktan sonra kontakt lenslerinden kurtulmuş olurlar. Halk arasında lazer göz ameliyatı göz çizdirmek olarak da bilinir. Herkesin lazer göz ameliyatı olması mümkün değildir. Kornea dokusunun durumu, miyopisi varlığı ve derecesi ve diyabet gibi hastalıklar bile ameliyat olup olunmayacağına dair etkendir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Lazer Göz Ameliyatı Yapan Hastanelerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Lazer göz ameliyatı yapan hastanelerde dikkat edilmesi gerekenler başında işlemi yapacak olan hekimin deneyim ve uzmanlığı gelmektedir. Hekim ne kadar tecrübeli ve bilgi sahibi olursa, o oranda hasta süreci daha kolay geçirecektir. Ayrıca hastanede lazer tedavi ve tetkik süreçlerinin tam olarak yapılması gerekir. İşlemden önce hastanın özelliklerini tanımak son derece önemlidir. Ameliyat sırasında kullanılacak olan malzemeler mutlaka tek kullanımlık olmalıdır. Başka bir kişide kullanılan malzeme farklı hastada kesinlikle kullanılmamalıdır.  Kimlerin Lazer Göz Ameliyatı Olması Mümkündür?

  Lazer göz ameliyatı olabilecek kişiler arasında:

  • 18 yaşında büyük olanlar,
  • Gözlük ya da lens kullanması gerekenler,
  • Romatizma hastalığı olmayanlar,
  • -10 diyotriye kadar miyopisi olanlar,
  • Gözlerinde başka hastalık bulunmayanlar,
  • Diyabet hastalığı olmayanlar,
  • Hekimin yapacağı tetkikler sonucu göz yapısı ameliyat için uygun olanlar,
  • Kornea dokusunda yeterli kalınlık bulunanlar,
  • Kornea sivrileşmesi olmayanlar,
  • Göz tansiyonu bulunmayanlar yer alır.


  Lazer Göz Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  Lazer göz ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Lazer tedavisi FDA onayı almış, güvenilir bir yöntemdir,
  • Göz yapısının uygun olması koşulu ile, ikinci kere uygulanması mümkün bir yöntemdir,
  • Lazer ameliyatı olmak, ileride herhangi bir göz hastalığına davetiye çıkarmaz,
  • Lazer teknolojisi kullanılarak göz ameliyatları 1980’li yıllardan beri uygulanmaktadır,
  • Ameliyat sonrasında körlük riski bulunmaz,
  • Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi lazere uygun göz yapılarının tümü için ameliyat yapılabilir,
  • Lazer işlemi ile gözün yalnızca kornea tabakasında uygulama yapılır,
  • Lazer işleminde retina tabakasının zarar görmesi söz konusu değildir,
  • Lazer tedavisinde hastalar ağrı hissetmez ve kanama olmaz,
  • Lazer tedavisi yapıldığı sırada damlalı anestezi yönteminden faydalanılır,
  • Lazer tedavisi bittikten sonra hastanın ilk bir iki ay boyunca damla kullanmaya devam etmesi faydalı olur.
  • Fakat bu damlalar ömür boyu kullanılmaz.


  Lazer Göz Ameliyatı Sonrasında Batma ve Sulanma Problemi

  Lazer göz ameliyatı sonrası hastanın yapısına göre çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Hastanın rahatsızlığına göre, muayeneler ve testler göz önünde bulundurularak hangi lazer tedavisi yönteminden faydalanmak gerektiğine karar verilecektir. ASIK ve kapakçık oluşturularak yapılan ameliyat türlerinde daha fazla ağrı problemi olduğu bilinmektedir. Bu ağrılar ameliyat bittikten sonra ortalama 6 saat kadar sürer. Ağrı şikayeti ile birlikte batma, sulanma ve kaşıntı gibi problemler de olabilir. İşlem sonrasında bazı hastalar baş ağrısı hissettiklerini de belirtmişlerdir. Bu durumda kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesici verilmesi gerekir.  Lazer Göz Ameliyatı Sonrasında İlk Gün Nasıl Geçer?

  Lazer göz ameliyatı sonrası ilk gün 3 ile 4 saat arasında gözlerde batma problemi olabilir. Kimi hastalar sulanma ve yanma gibi şikayetler ile de karşılaştıklarını söylemişlerdir. İlk günden itibaren hekimin belirttiği ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekir. Hekim ilaçların nasıl kullanılması gerektiğini söylemişse bu şekilde kullanım olmalıdır. İşlemi yaptırdıktan hemen sonra araba kullanmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca hastaların işe de gitmemeleri önerilir.

  Ameliyattan sonra hastalar toz bulunan ortamlarda olmaktan kaçınmalıdırlar. Gözler ilk 24 saat içinde kesinlikle ovulmamalı, dokunulmamalı ya da su ile temas edilmemelidir. Operasyon bittikten 24 saat sonrasında normal yaşantınıza geri dönebileceksiniz. Operasyondan sonra hekim en fazla 6 ay kadar suni göz yaşı damlası kullanılmasını önerecektir. Aksatılmadan kullanılmalıdır.

  Hangi göz ameliyatı yapıldıysa bunun türüne göre kişilerin kontrole gitmeleri gereken süre değişiklik gösterir. 3 ay sonrasında, 1 ay sonrasında, ameliyattan ertesi gün sonra gibi farklı günlerde kontroller için planlama yapılabilir. Bu kontrollere ek olarak yılda bir kere de rutin kontrollere girmek gerekir.  Kimlerin Lazer Göz Ameliyatı Olması Sakıncalıdır?

  Lazer göz ameliyatı olması sakıncalı olan kişiler arasında:

  • Diyabeti olanlar,
  • Hamileler,
  • Göz tansiyonu olanlar,
  • Katarakt olanlar,
  • Bebek emziren kadınlar,
  • Romatizma hastası olan kişiler yer alır.

  LASIK Lazer Göz Ameliyatı için Uygun bir Aday mıyım?

  LASIK lazer göz ameliyatı için uygunluk olması için hastaların ilk önce 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Ayrıca kişilerin kırma kusurunda herhangi bir değişiklik bulunmaması da şarttır. LASIK ameliyatının uygulanıp uygulanmayacağını anlamak için detaylı bir şekilde göz muayenesi yapmak gerekir. Muayene sırasında hekim göz kornea dokusunun kalınlığını, eğimi ve biyomekanik gücü gibi çeşitli noktalara bakmak gerekir. Ayrıca muayene sırasında göz kayması yani şaşılık olup olmadığına da bakılır. Olası retina yırtıkları varsa bu muayene sırasında ortaya çıkar. Eğer retinada herhangi bir kusur ve yırtık ortaya çıkarsa, hastanın retina uzmanı ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Miyopide yaklaşık 10, hipermetropide 6 numara ve astigmatizmada 6 numara olan kişilere genellikle LASIK ile müdahale edilmesinde bir sorun yoktur. Ameliyatın uzmanlık alanı lazer olan doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

  LASIK Lazer Göz Ameliyatı için Kimler Uygun Değildir?

  LASIK lazer göz ameliyatı için uygun olmayan adaylar arasında:

  • Göz tansiyonu olanlar,
  • Şiddetli göz kuruluğu hastalığı olanlar,
  • Kornea kalınlığı yeterli olmayanlar,
  • Korneada yapısal bozukluğu olanla,
  • Korneası genetik olarak bulanık olanlar yer alır.

  Buna ek olarak kişilerde kontrolsüz diyabet hastalığının ve romatizmanın olduğu durumlarda, LASIK işlemi yapılmaması gerekir. Eğer ameliyat için uygun bir adaysanız LASIK işleminden önce kullanıyorsanız kontakt lens kullanmayı bırakmanız gerekir. En az 2 hafta öncesinden kesinlikle lens kullanmayın. İşlemden sonra hastaların gözlerinde batma, çapaklanma ve buna benzer rahatsızlık verici problemlerin olması halinde hekimlerin mutlaka bilgilendirilmeleri gerekir. LASIK ameliyatı olacaksanız ameliyat olunacak olan günde kesinlikle makyaj yapılmaması gerekir. Ameliyat sırasında uyuşturucu damla kullanılır. Bu nedenle kişilerin aç kalmalarına gerek yoktur. Ameliyat öncesinde hafif bir yemek yemek yeterli olur.

  Adım Adım LASIK Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  LASIK lazer göz ameliyatı yapılması için ilk adım uyuşturucu damla ile gözün uyuşturulmadır. Ardından gözde bulunan çapakların temizlenmesi gerekir. Göz çevresi öncesinden özel olarak steril edilmiş bir örtü ile örtülür. Örtü yüzün kısmen kapanmasına neden olsa da, nefes alınmasının önüne geçmez. Gözlerin ameliyat lazer göz ameliyatı süresi boyunca açık kalması gerekir. Bu nedenle ameliyatta özel bir aletten faydalanılır. Eğer ameliyat hakkında fiyat bilgisi almak isterseniz, bizimle iletişime geçerek kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

  Göz Lazer Çeşitleri, Lazer Göz Ameliyatı, Göz İçi Ödeme Ne İyi Gelir

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp