Lazer-Goz-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları, gözdeki hastalık türüne ve hastalığın evresine bağlı olarak, farklı şekilde ücretlendirilmektedir.

Lazer göz ameliyatının uygulanışı, gözdeki ileri derece miyop, hipermetrop ve astigmat türündeki hastalıkların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ömür boyu gözlük ya da numaralı lens kullanmak zorunda kalan hastalar, lazer göz tedavisi sonrası bu yükten kurtulurlar.

Lazer Göz Ameliyatı 2022


1980 yılından beri uygulanmaya devam eden lazer göz ameliyatı, göz retinasının bir kısmının çizilmesini ve gözdeki hastalıklı bölgenin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar veren lazer göz ameliyatı uygulaması sonrasında, hastaların görme değerleri normalin çok üstüne çıkacaktır. Göz çizdirme operasyonu olarak da bilinen lazerli göz ameliyatı için 13 farklı teknik kullanılmaktadır. Lazer göz ameliyatının uygulanış aşamaları ve operasyon sonrasındaki süreç hakkında merak edilenler, yazıda detaylı şekilde açıklanmıştır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Hangi Durumlarda Lazer Göz Ameliyatı Uygulanır, Ameliyat Hangi Göz Yapısı İçin Uygundur?

  Lazer göz çizdirme işleminin uygulandığı göz tipleri ve uygulamayı gerekli kılan durumlar şu şekildedir:

  • Lazer göz ameliyatı için hastaların en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
  • Gözdeki kornea kalınlığı, lazerle çizme işlemi için uygun olmak zorundadır.
  • -10 diyoptri seviyesine kadar miyop olan gözlere uygulanabilir.
  • 6 diyoptri seviyesine kadar astigmat sorunu bulunan gözlerde kullanılabilir.
  • +4 diyoptri seviyesine kadar hipermetrop sorunu bulunan hastalar, lazer göz ameliyatına alınabilir.


  Excimer Laser Göz Ameliyatı Kimler İçin Uygundur, Türleri Nelerdir?

  Excimer laser tedavisinde kullanılan teknikler ve tedavinin özellikleri, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

  • PRK Tekniği: Excimer Laser uygulamasının ilk yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Kornea üzerinde yer alan, ince ve hassas yapıdaki epitel canlısı, spatul adındaki kazıyıcı kullanılarak yerinden çıkarılmaktadır. Korneanın üzerinin epilet olmayacak hale gelmesi için 9 mm çapında kazıma işlemi uygulanmaktadır. Uygulamanın ardından, excimer laser tedavisi başlatılmakta ve kornea yeterli ölçüde çizilmektedir. Operasyon sonrası, ortalama 3-6 gün arasında göz yüzeyinde batmalar meydana gelebilir. Hastaların sorunsuz şekilde görmesi için ameliyatın üzerinden ortalama 3-6 hafta geçmesi gerekmektedir.
  • TPRK Tekniği: Laser uygulaması için epilet yapısının kaldırılmasına gerek kalmadan, laser tedavisi gerçekleştirilmektedir. TPRK tekniği, sadece excimer laser uygulamasında kullanılmaktadır. Kornea üzerine doğrudan uygulanan excimer laser tedavisi, hastaların işlem sonrasında daha az kaşıntı ve batma hissi yaşamasını sağlamaktadır.
  • Lasik Tekniği: Excimer laser uygulamasının sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi ve hastaların işlem sonrasında herhangi bir ağrı hissetmemesi için uygulanan lasik yöntemi, kısa sürede iyileşme sağlamaktadır.


  Femto Lasik Lazer Göz Ameliyatı Nedir?

  Femto lasik lazer ameliyatı, tamamen mekanik cihazların kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Lazer göz ameliyat türleri arasında en fazla tercih edilen yöntem olan femto lasik uygulaması, bilgisayar kontrolünde gerçekleşmektedir. Herhangi bir bıçak kullanımına gerek kalmadan, femto lasik sistemiyle kornea üzerinde gerekli lazer çiziği açılmaktadır. Femto laser uygulamasında, göz lazer operasyonunun ilk aşaması sayılan flep kesi işlemi, bilgisayar ölçümleriyle gerçekleşmektedir. Flep kesisinin bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilmesi, flep oranının istenen her kalınlıkta yapılmasını ve çapın kolaylıkla ayarlanmanı sağlamaktadır. Göz lazer operasyonu sonrasında, kornea ve flep kesisi arasındaki yatakta, inflamatuar özellikte komplikasyonlar gelişmektedir. DLK olarak adlandırılan bu komplikasyonlar, femto lasik göz ameliyatıyla en az seviyeye indirilmektedir.  Femto Lasik Lazer Göz Ameliyatının Önemi ve Avantajları Nelerdir?

  Femto lazer tedavisinin sağladığı avantajlar ve uygulamanın özellikleri, aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

  • Femto lasik lazer göz tedavisi, bıçaklı mekanik keratom kullanımı esnasında görülebilen her türlü komplikasyonların önüne geçmekte ve hastaların daha güvenilir tedavi yapması sağlanmaktadır.
  • Femto laser göz ameliyatı esnasında, korneanın istenen kalınlıkta kaldırılma imkânı bulunmaktadır.
  • Femto laser lazer uygulaması esnasında, oldukça ince flep kaldırma imkânı oluştuğundan, hastaların 10,00 derece ve üzerine çıkan miyop bozuklukları, sorunsuz şekilde tedavi edilmektedir.
  • Hastaların yüksek derece görme bozukluğunun olması, uygulama için engel sayılmamaktadır.
  • Flamer lasik işlemi esnasında, tüm operasyon için laser sistemi kullanılmaktadır.
  • Femtolaser tekniğinin kullanımıyla, gözde flep oluşumunun sağlanması, hastaların operasyon sonrası daha az ağrı hissetmesini ve kornea üzerindeki basınç oranının azalmasını sağlamaktadır.


  Wavefront Lazer Göz Ameliyatı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Kartal göz lazer ameliyatının özellikleri ve uygulama detayları, aşağıda ele alınmıştır:

  • Gözlerde gelişen miyop, hipermetrop, astigmat hastalıklarının yanında, gözde optik düzensizlik gelişmesine yol açan ve göz adacıklarının birbirine yanlış bağlanmasına yol açan, aberasyon hastalıkları da tedavi edilmektedir.
  • Aberasyon hastalığı, hastaların geceleri görmesini engellemekte ve görüşün keskinliğini engellemektedir.
  • Hastaların göz muayenesi yapıldıktan ve göz topografisi çekildikten sonra, hastaların gözlerindeki miyop, hipermetrop ya da astigmat sorunları tespit edilmektedir.
  • Gözlerdeki hastalıkların yanında, aberasyon sorununun giderilmesi adına, gözlerdeki adacıklar doğru şekilde birbirine bağlanmaktadır.
  • Excimer laser tedavisi sonrasında, gözlüğün sağladığı görüş açısından daha iyi bir görüş imkânı sunulmakta ve hastaların numaralı gözlük kullanma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.
  • Excimer laser uygulamasından önce, hastalar detaylı şekilde muayene edilmekte ve göz için çeşitli testler yapılmaktadır.
  • Yapılan test ve muayeneler sonrasında, hastaların ameliyata uygun bulunması durumunda, excimer laser tedavisi başlatılmaktadır.
  • Ameliyat öncesinde, hastaların kornea topografisi çekilerek, korneanın 3 boyutlu görüntülemesi alınmaktadır.
  • Yapılan ölçümlerde, korneanın kalınlığı ölçülmekte ve çizilmesi gereken alan belirlenmektedir.


  Lazer Göz Ameliyatı Esnasında ve Operasyon Sonrasında Karşılaşılan Durumlar Nelerdir?

  Lazer göz operasyonu esnasında ve işlem sonrasında karşılaşılan durumlar, uygulama türüne göre değişiklik göstermektedir:

  Excimer laser göz ameliyatının uygulanışı için gözün tamamen uyuşması yerine, yüzeysel olarak uyuşma sağlanacak teknikler tercih edilmektedir. Gözün üst kısmının uyuşması adına, özel uyuşturucu damla damlatılmakta ve göz yüzeysel olarak uyuşturulmaktadır.
  Excimer laser uygulaması ve flep göz kaldırma işlemi, oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu işlemler, ortalama 1-2 dakika içerisinde sona erecektir. Gözün uyuşması ve ameliyat için steril hale gelmesi için ortalama 5 dakikalık süre geçmektedir.
  Lazer göz ameliyatı için lokal anestezi uygulandığından, hastaların bilinci açık olacaktır.
  Hastaların işlem süresi boyunca, gözlerini oynatmaması ve oldukça rahat olması gerekmektedir. Yeni nesil lazer göz ameliyatı için kullanılan cihazlar, oldukça duyarlı şekilde tasarlandığından, hastalar gözlerini oynatsalar dahi, cihaz işaretlenen bölgeyi tespit etmekte ve gerekli boyutta çizim yapmaktadır.

  Lazer göz ameliyatı sonrası yaşanan durumlar şunlardır:

  • Lazer göz çizim işleminin ardından, hastaların gözlerine herhangi bir bandaj takılmamaktadır.
  • Hastalar birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra, taburcu edilerek evlerine gönderilmektedir.
  • Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat boyunca, hastaların dinlenmesi gerekmektedir.
  • Operasyon esnasında herhangi bir kesi atılmadığı için hastalarda dikiş sorunu olmayacaktır.
  • Lasik lazer uygulaması ya da femto lasik lazer göz tedavisinin uygulanması durumunda, hastalar 1 gün sonra normal hayatlarına geri dönebilirler.
  • PRK ya da TPRK gibi işlemler, korneanın üstünde yer alan flep dokusunun kaldırılmasını engellediği için hastaların gözlerinde birkaç gün boyunca kaşınma ve batmalar meydana gelebilir.
  • Mevcut batmalar sebebiyle, hastaların sosyal hayatına dönmesi için birkaç gün geçmesi gerekmektedir.
  • Lazer göz ameliyatı sonrasında, hastaların gözlerini kaşıması, ovalaması ya da gözün üzerine baskı uygulaması, tedavi açısından sakıncalı bulunmaktadır.

  Göz İçi Ödeme Ne İyi Gelir

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp