Lazer-Epilasyon-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Lazer Epilasyon


Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulaması uzun zamandır birçok kişinin vücutlarında istemedikleri tüylerden ve kıllardan kurtulmak için kullandıkları tıbbi ve estetik bir yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Lazerin geliştirilmesi ve ardından tıp alanında da kullanılmaya başlanmasıyla birlikte lazere dayalı farklı birçok hastalık için değişik tedavi şekilleri de ortaya çıkmış olmaktadır.

Lazer Epilasyon 2022

Bu doğrultuda lazerin istenmeyen vücut kıllarının ortadan kaldırılması için kullanılması da yıllar İçinde tercih edilen yöntemler arasına girmiş bir tıbbi işlem olarak ifade edilmektedir. Bu noktada günümüzde lazer epilasyon tıp otoriteleri tarafından da uygun ve doğru yapılması şartıyla kabul edilmiş bir işlemler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Temel olarak ise doğru uzman ve cihaz seçimleri önemli olmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Lazer epilasyon işlemleri temel olarak uygun cihazların insan cildi üzerindeki kıl ve tüyleri üreten ve oluşturan hücrelere müdahale etmeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Bu noktada lazer ile yapılan bu türlü estetik amaçlı operasyonlarda ki ana hedef kıl üretiminin durdurulması ya da mümkün olduğu kadar en alt seviyelere çekilmesi olmaktadır. Vücut üzerinde hemen her bölgede görülebilen kıllar çoğu insan tarafından özellikle görünüm açısından uygun bulunmamaktadır, bu sonucun doğal bir getirisi olarak da epilasyon uygulamaları kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen işlemler arasına girebilmektedir.

Yine aynı zamanda vücut üzerinde normalden daha fazla kıl üretilmesi durumlarında da kişiler arasında görülebilmektedir. Ortaya hem estetik hem de farklı açılardan hoş olmayan durumların çıktığı bu gibi durumlarda yine bu işlemler etkin ve kalıcı çözümler üretebilmektedir

Lazer epilasyon uygulamalarının kişiler üzerinde ki etki ve sonuçları da çoğu zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun hem kişisel hem de harici sebepleri de bulunmaktadır. Bu nedenle sonuçları başarılı ve etkileri de kalıcı olabilecek uygulamaların yaptırılması ise son derece önem taşıyan bir konu olmaktadır.

Bu kapsam içinde epilasyon işlemlerinin başarılı ve kalıcı olmasını şu etkenler de etkileyebilmektedir;

 • Doğru ve uygun lazer cihazı seçimi
 • Kişilerin sahip oldukları cilt renk ve yapıları
 • Mevcut kılların renk ve dokuları
 • İşlemin uygulanmak istendiği bölge

Gibi unsurlar ve yine farklı etkenler ise genel anlamda işlemleri ve sonuçları üzerinde etkili olabilmektedir.Lazer Epilasyon Kullanım Alanları

Lazer epilasyon yönteminin kullanım alanları ve uygulanabildiği bölgeler de farklılıklar ve çeşitlilikler gösterebilmektedir. Bu kapsam da ise temel noktalardan bir tanesi epilasyon öncesi doğru bölgelerin tayin edilip, dozların da isabetli olarak seçilebilmesi olmaktadır. Bu kapsam içinde operasyon için belirli bir planlama yapılması ve yol haritası çıkarılması da önem arz eden bir konu olabilmektedir. Lazer ile yapılacak epilasyon işlemi öncesinde ise uzmanlar tarafından kişilere yönelik olarak bazı özel çalışmalarda yapılabilmektedir.

Bu incelemeler ile bireylerin öncelikle cilt ve deri yapıları analizleri yapılmaktadır. Daha sonra ise cilt tipi ile birlikte bireylerin kıl tipleri ve özellikleri de ortaya konulmaktadır. Netice itibariyle bu iki unsur başarı ve kalıcı etki durumunu değiştirebilen unsurlar arasında yer alabilmektedirler.

Lazer epilasyon uygulaması ise temel olarak vücut üzerinde kılların ağırlıklı olduğu bölgeler üzerinde kullanılmaktadır. Bu bölgelere uygulanan etki ile o kısımlarda oluşan kılların oluşum süreçlerinin durdurulması amaçlanmaktadır. Bu sayede kişilerin istedikleri ve arzuladıkları pürüzsüz cilt görünümlerine kavuşmaları da sağlanmaktadır. İşlem öncesinde belirlenen bölgelere uygulanan lazer işlemleri ise temel olarak her zaman bir uzman tarafından yapılmakta ve sürekli kontrollü bir seyir izlenmektedir.

Devam eden süreçte ise kişiler farklı süreler boyunca işleme tabi tutulmaktadırlar. Yine bu epilasyon işlemlerinin seçilen bölge ve vücut yapısına göre farklı zamanlarda da tekrarlanmaları gerekebilmektedir. Farklı zaman aralıklarıyla tekrarlanan seanslar sonucunda ise elde edilen sonuçlar çok daha fazla kalıcı ve etkili olabilmektedir.Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon uygulaması öncesinde, operasyon sırasında ve sonrasında farklı unsurlara dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi de gerekmektedir. Bu unsurlara dikkat etmek öncelikle epilasyon işleminin sıkıntısız ve çok daha zahmetsiz olarak yapılmasına olanak tanıyabilmektedir.

Bu kapsam da işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır;

 • İşlemden en az bir ay kadar önce vücut kılarlı kökten alınmamalıdır
 • Epilasyon işleminden bir buçuk iki ay kadar önce solaryum ve benzeri uygulamalar bırakılmalıdır
 • Sürekli kullanılan ya da alınan ilaçlar varsa uzman doktora listelenmelidir
 • Özellikle işlemden önceki 6-7 aylık sürede herhangi bir cilt ya da sivilce tedavisi uygulanmışsa bunun da bildirilmesi gerekmektedir.

Lazer epilasyon işlemi öncesinde ise kişilerin operasyon yapılacak olan cilt bölgeleri işlem için hazır hale getirilmektedir. Yine yaptırılan işlem sonrasında ise oluşabilecek herhangi zararlı etkileri engellemek için de dikkat edilmesi ve uygulanması gereken noktalar bulunmaktadır. Genel olarak farklı sayıda seanslar halinde de yapılan bir işlem olabilen bu uygulama da seanslar arasında da bu şartları yerine getirmek epilasyondan istenen başarıyı elde etmek içinde önemli etkenler arasında sayılmaktadır.

Bu noktalar ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • İşlem sonrasında işlem alanını soğuk tutmak
 • Uygulama bölgesinin nemli kalmasını sağlamak
 • Epilasyon alanını sıcak su etkisinden korumak
 • Özellikle belirli bir süre güneş ışınlarına çıkmamak


Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon tercih edilen ve kullanılan cihazların tipleri ve özelliklerine göre farklı türlere ayrılabilmektedir. Özellikle doğru ve kişiye göre en uygun cihazın seçimi ise bu türlü epilasyon işlemlerinin başarıları konusunda son derece etkili nedenler arasında yer almaktadır. Bu aşamada ise kişilerin özelliklerine ve yapılarına göre kullanılması gereken cihaz türleri de farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu konuda cihaz seçimini ise operasyon öncesi gerekli kişisel inceleme ve analizleri yapan uzmanlar karar verebilmektedir. Ayrıca yine uygulamanın derecesi ve seans sayıları gibi unsurlar da bu inceleme ve tespitlere bağlı olarak tespit edilebilmektedir. Bu sayede normal koşullar altında ve uygun işlem metotları ile istenen başarılı sonuçlar ve beklenen kalıcı etkilerde elde edilebilmektedir.

Lazer epilasyon işlemlerinde kullanılan lazer cihazı tipleri ise genel olarak üçe ayrılabilmektedir. Bu ayrım ise temel olarak cihazların, etkileri, güçleri ve etkili oldukları alanlara göre yapılabilmektedir. Yine kişilerin cilt yapıları ve özellikleri ile uygulama bölgeleri de bu cihazların seçimi aşamalarında belirleyici etkileri olan hususlar olmaktadır.

Bu üç lazer tipi ve etkinlikleri ise şöyle açıklanabilir;

 • Diode lazer, bu tip lazer cihazlarının dalga boyları ve doğal olarak Etileri de çok daha derin olmaktadır. Özellikle deri üzerinde alt katmanlara inmesi ise kıl köklerine daha etkin müdahale şansları vermektedir.
 • Aleksandrite lazer, kullanımı kolay ve basittir fakat sadece açık ciltlerde uygulanabilmektedir.
 • ND YAG lazer, en az kullanılan tip olmaktadır, uygulama sırasında ciddi ağrılar yapabilmektedir.


Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır

Lazer epilasyon uygulamamaları ise bu epilasyon işlemleri için geliştirilmiş özel cihaz ve makineler ile yapılan işlemler olmaktadır. Bu cihazların bünyelerinde ürettikleri lazer ışınları yine cihaza entegre aparatlarla kişilerin belirlenen bölgelerine verilmektedir. Bu işlemde elde edilen lazer ışınları kişilerin ciltlerine tekerli atışlar biçimde yapılmaktadır. Ayrıca işlemler bitene kadar gözlere koruyu özellikleri olan gözlükler takılması da zaruri olmaktadır. Devamında ise işlemler tekrarlanarak uygulamaya devam edilmektedir.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp