Laminate-Veneer-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Laminate Veneer


Laminate Veneer

Laminate Veneer yaprak porselen işlemine verilen isimdir. Laminate Veneer için özel ölçüler alındıktan sonra laboratuar ortamında muhtelif cihazlardan destek alarak ince bir plak oluşturulmaktadır.

Bu plakalar tırnak yapısına benzemeleriyle bilinmektedirler. Estetik diş hekimliği dalında en yoğun kullanılmakta olan metotlardan bir tanesidir. Laminate veneer işlemleri bir nevi takma tırnak sistemi sayesinde çalışmaktadır. Hâlihazırdaki dişin üstüne, arzu edilen beyazlık ve şekillerde plaka yerleştirilmektedir. Bu işlemden yararlanmayı arzu eden bireylerin kaplayacağı dişinin muhakkak dayanıklı olması gerekmektedir.

Laminate Veneer 2022

Laminate Veneer Nedir?

Laminate veneer yani yaprak porselen genelde ön dişlerde uygulanmakta olan çok ince porselenlerdir. Fiziksel strüktürleri kuvvetlendirilen porselenlerin, bu vesileyle çok ince yapılmaları sağlanmıştır. Diş hekimliği tutucu bir yaklaşımla, daha az nispette doku yitimi gerektirecek restoratif (estetik bakımdan güzel bir gülümseme sağlamak adına uygulanan tedavi) işlemleri bir adım öne çıkartmıştır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuLaminate veneer işlemleri dişte son derece az veya hiç diş kesimi gerektirmeden uygulanmakta olan işlemlerdir. Hususi yapıştırıcılarla yapıştırılan laminate veneer uygulamasının renk geçirimliliğinin iyi olması sebebiyle estetik açıdan bir hayli mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede yaygın olarak kullanılmakta olan restoratif alternatifler içinde yer almaktadır. Büyük oranda hassas yöntemler kullanılarak, oldukça ince üretilen lamineler dişle ve çevre dokularla çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lamineler dişlere az müdahale edilerek hazırlanmaktadır. Kimi hususlarda müdahaleye dahi lüzum kalmadan, yalnızca dişin ölçüsü alınarak, porselen diş laboratuarında hazırlanmaktadır. Bitmiş durumdaki lamine dişin kalınlığı takriben 0,5 ile 0,7 milimetre olmaktadır. Dişlerde yalnızca ön yüzeylerde diş kesimi yapıldığından, tutucu tedaviler arasında yer almaktadır. Işık iletkenliği olması sebebiyle, protezin doğal dişlerle aynı tepkiyi vermesi temin edilmektedir. Hastaların ağzına estetik biçim vermek adına, harcanan zaman azalmıştır. Burada dişin küçültülmesi için işlem yapılmadığından, bir hayli avantajlı olarak nitelendirilmektedir.Laminate Veneer Tanı Yöntemleri

Laminate veneer işlemini tercih edenler genelde diş üstünden antibiyotik kullanma veya kalıtsal sebepler benzeri nedenlerle dişlerinde renk bozukluğu oluşan kişilerdir. Ayriyeten belli bir seviyeye kadar diş görünümü bozukluklarında da bu metot uygulanabilmektedir.

Diastema örtme tekniği olarak da ayrık diş görünümünün iyileştirilmesi amacıyla laminate veneer uygulamasından yararlanmak olanaklı olmaktadır. Bu teknik, dokusu veya rengi bozulan dolguların daha düzgün bir görüntüye kavuşması için de kullanılmaktadır. Ayriyeten kırık veya aşınmış dişleri olan kişiler de diş yenilemesi için gönül rahatlığı bu metodu tercih edebilmektedir.

Porselen lamineler dişlerin arasında yer alan ve diastema ismi verilen boşlukları kapatmak için uygulanmakta olan en estetik çözüm yoludur. Bilhassa dişlerinin renginden memnun olmayan bireylerde diş beyazlatma işleminden de netice alınamazsa, porselen lamine tercih edilebilmektedir. Tedaviler arasında en doğrusu ortodontik tedavi olmasına karşın, bunun uzun bir vetire icap ettirmesinden ötürü hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Bu hususlarda porselen lamineler tutucu biçimde estetik görünüm elde etmek adına alternatif tedavi olmaktadır.

Kırık sebebiyle madde yitimi olan dişler ve eski dolguların bozulmuş olan yapı ve renginin düzeltilmesi için laminate veneer tercih edilebilmektedir. Dişlerde olan aşınma bireyin yüz ifadesine etki eden bir faktördür. Dişin dikey ebadının kısalması halinde, yüzde çökme oluşmaktadır. Bu yüzden porselen lamine kullanılarak dişin dikey ebadı tekrardan sağlanmaktadır. Bu uygulamadan;

  • Porselen lamineler renkleşme problemi olan ön diş gruplarındaki dişlerde
  • Düzensiz, çarpık ve seviye problemi olan eğri dişlerde
  • Birbirlerinden ayrık olan dişlerde
  • Eskimiş, büyük ve renk problemi olan dolgularda
  • Kırık ve aşınmış dişlerin yenilemesinde
  • Diş beyazlatma işlemiyle tedavisi yapılamamış, antibiyotik ve fazla oranda flor kullanımıyla meydana gelmiş renklenmelerde
  • Kozmetik açıdan dişlerinden memnun olmayan hastalar yararlanabilmektedir.

Porselen laminelerin uygulanamadığı bu tip durumlarda estetik ful porselen koronlar tercih edilebilir.Laminate Veneer Tedavi Yöntemleri

Laminate veneer, dişlere natürel bir beyazlık kazandıran karma şeklindeki uygulamasında evvela hastanın diş konstrüksiyonu tetkik edilmekte ve diş konstrüksiyonuyla uyumlu plakalar belirlenmektedir. Akabinde diş yüzeyinden çok ince bir katman alınarak yerine daha öncesinden hazırlanmış olan plakalar yerleştirilmekte ve yapıştırılmaktadır. Bu işlem sırasında yapıştırıcı olarak özel bir malzeme kullanıldığından ötürü kaplamaların düşmesi diş yüzeyinden ayrılması olanaklı olmamaktadır. Uygulama, kişinin kendinden emin bir gülüşe sahip olmasını sağlamaktadır.

Tedaviden evvel birtakım hazırlıkların yapılması gerekmektedir.
Hastalar için en ideal olacak gülüş tasarımı oluşturulmaktadır. Burada evvela diş etlerinin daha sağlıklı olması gerekmektedir.
Uygulanacak olan işlemde estetik beklenti yüksek olduğundan evvela diş taşı temizliği, küretaj gibi tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Laminate veneer uygulaması esnasında ayriyeten diş etinde biçim bozukluğu var ise bunun düzeltilmesi şarttır.
Başlangıçta ağızdan ölçü alınması dişlerin ilk halini saklamak ve gerekli ön çalışmaları yapabilmek için gereklidir.
Dişin normalden geride bulunması söz konusuysa gerekli olduğu takdirde aşındırmaya lüzum kalmamaktadır.
Lüzumlu olan hallerde sınırlı uyuşturma uygulanıp dişler uyuşturulmakta, dişlerin yalnızca ön yüzlerinde çok ince bir tabaka kaldırılmakta ve basamak oluşturulmaktadır.
Akabinde porselen laminelerin hazırlanacağı asıl ölçü alınır. Bu işlemler hastanın ağzında yapılacak işlemlerdir. Diğer tedavilere göre daha kısa bir süre içinde sonlandırılmaktadır.

Laboratuar işlemleri: Yapılan işlemlerden sonra laboratuarda hassas bir çalışma yapılması gerekmektedir. Cad-cam veya klasik metotlar kuvvetlendirilen porselenden lamineler hazırlanmaktadır. 5-6 gün içerisinde lamine porselenler hazır hale getirilmektedir. Bu yapım tekniğine ve olayın güçlük aşamasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sonrasında protezler ağızda prova edilmektedir.

Hastanın ağzındaki estetik görünüm değerlendirilerek beklentileri karşılayıp karşılamadığını karşılaştırmak adına provada hastanın düşüncesi alınmaktadır. Düzeltilmesi gerekli olan yerler varsa tekrardan diş teknisyenine gönderilmektedir. Son etap porselen laminelerin yapıştırılmasıdır. Bu etapta da hassas bir çalışma gerekmektedir. Porselen yaprakçıklar bonding vasıtası ile dişe itinayla yapıştırılmaktadır. Diş tedavilerinde netice kadar vetire de önem arz etmektedir.

Laminate Veneer (Yaprak Diş) tedavisi gerçekleştirilirken minimum 2 seans gerekmektedir. Çoğunlukla 7 ila 10 gün içerisinde tedaviler bitirilmektedir. Tedavinin ilk etabında diş yüzeyleri pürüzlendirilerek hazırlanmakta ve ölçü alınmaktadır. Hastanın ne arzu ettiği de göz önünde bulundurularak biçim ve renk tasarımı oluşturulmaktadır.Laminate Veneer Uygulama Avantajları

Laminate veneer sayesinde dişlere az müdahale yapılması en büyük avantajlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Bu sayede çalışma süresinin azalması hastaların rahatlamasına sebep olmaktadır. Bunun haricinde minimum müdahale olması sebebiyle dişlerde daha tutucu bir tedavi olarak görülmektedir. Bir diğer artısı da ışık geçirimliliğinin olması nedeniyle doğal dişlere yakın olmasıdır. Bundan ötürü doğal bir görünüm elde etmek kolaylaşmaktadır. Ayriyeten renk alternatifleri de bulunmaktadır. Diş ve diş etinin birleştiği alanda kusursuz bir uyum sağlamaktadır.Laminate Veneer Dezavantajları

Laminate veneer uygulaması, dişlerin hazırlanmasından ölçü aşamasına kadar bir hayli hassas bir çalışma gerektirir. Bu aşamadan sonra laboratuar işlemlerinde de hassasiyet ön plandadır. Bunun sebebi protezin kalınlığının takriben 0,5 milimetre olmasından kaynaklanmaktadır. Ayriyeten bunlara yüksek dayanma kuvveti veren bonding aracılığıyla yapıştırılması da hassasiyet gerektiren bir aşama olmaktadır. Öteki tedavi metotlarına göre maliyetli bir uygulamadır. Nadiren meydana gelen porselen yaprakçıkların dişten ayrılması halinde lamineler tekrardan bonding vasıtasıyla yapıştırılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp