Labioplasti-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Labioplasti


Labioplasti

Labioplasti kadınların vajina büyük dudakları olarak da bilinen labia majorun yani dış dudak bölgesinin altında bulunan iç dudak bölgesinde estetik görüntü veya çeşitli sağlık problemlerinin tedavi edilmesi için yapılacak cerrahi operasyonlara verilen ad olmaktadır.

İç dudaklar yağ dokularından ve kıl oluşmayan bölgeler olmaktadır. Sinir uçlarından zengin olan bu bölge genellikle dış dudak tarafından örtülmekte ve dışsan bakıldığında herhangi bir şekilde belli olan bir görüntüye sahip olmamaktadır. Ancak bazı kişilerde dış dudaklar yeterli derecede kapalı olmamakta ve bu gibi durumlarda tercih edilen bir operasyon olmaktadır.

Labioplasti 2023

Labioplasti işlemi genellikle dış dudak yerine iç dudaklar için yapılan işlemlere verilen ad olmaktadır. İç dudaklar belli durumlara bağlı olarak büyük olmakta, sarkmakta veya diğer çeşitli estetik problemler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan bu genital estetik sorunu ise hekimler tarafından yapılacak cerrahi müdahaleler sonrasında yeniden şekillendirilerek daha estetik bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır.


Genital estetik durumu görüntünün yanı sıra cinsel doyum oranını etkilemesinden dolayı da birçok kişi hekimlere başvurmaktadır. Son zamanlarda da bu durum hem estetik hem de cinsel sorun için uygulama sayısı oldukça fazla bir şekilde artmıştır. Cinsel tabuların azalması ve eğitim seviyesinin yükselmesi ile birlikte de Türkiye de kadınlar tarafından da tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuLabioplasti Neden Uygulanır?

Labioplasti işlemi kişilerin genital bölgede ki iç dudaklarının aşırı derecede büyümesi ve tedavisinin yapılmasına rağmen bu durumun sürekli olarak ortaya çıkması durumunda yapılmaktadır. Büyümeye ek olarak da üriner enfeksiyonların olması, iritasyonların sık sık gerçekleşmesi ve cinsel ilişki esnasında ağrılı bir sürecin olması durumu bulunan kadınlarda ise sadece estetik açıdan değil tıbbi açıdan da yapılması zorunlu olan bir operasyon olmaktadır.

Yapısı normal olan ancak çoklu doğum, vajinal doğum travmaları veya menopoza bağlı olarak vajina dudaklarında sarkmalar meydana gelerek dış dudakların eskisi gibi iç dudakları kapatması engellenmektedir. Bu nedenler olmadan da doğuştan gelen sarkmalar ile karşı karşıya da gelmek mümkün olmaktadır. Sarkmaların yanı sırada iç dudaklardaki asimetrik bir görüntünün olması da sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır.

Vajinal iç dudakta her ne nedene bağlı olarak gerçekleşen sarkmalar kabul edilebilir bir düzeyden çıkması durumunda genellikle kadınların sağlığının yanı sıra estetik olarak da kendilerini kötü hissetmesine ve özgüvenlerinde düşüş yaşamalarına neden olmaktadır. Bu yüzden de bu gibi durumlarda hem tıbbi olarak hem de estetik görünüm açısından Labioplasti operasyonlarına başvurulması en iyi çözüm olmaktadır.

Vajinal dudaklarda oluşacak sarkmalar birçok kişinin hayatını kalite anlamında düşmesini sağlamaktadır. Özellikle de mayo veya bikini modelliği yaparak para kazanan kişiler, fiziksel görünümün ortaya çıktığı sporlar ile ilgilenen kişiler veya sahne sanatları ile yaşamını kazanan kişiler için büyük bir sorun olan bu durum genellikle birçok kişinin özgüveninin azalmasına neden olmaktadır.Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti operasyonu vajinal iç dudaklarında sarkması olan ve bu sarkmaya bağlı olarak yaşam kalitesinde düşüklük yaşayan her kadına uygulanmaktadır. Özellikle bu sarkmalar kişinin sağlık problemlerini sıklıkla ortaya çıkarması durumunda ise zorunlu olarak yapılması gereken bir durum haline gelmektedir.

Hekimin uygun görmesi ve kişinin herhangi bir hastalığı bulunmaması durumunda her yaşta bulunan erişkin kadınlara rahatlıkla uygulanan bir cerrahi müdahale olmaktadır. Doğum sonrasında gelişen sarkmalar da genellikle belli bir süre beklenerek yapılan bu işlem hiç doğum yapmayan kişilere de uygulanmaktadır. Operasyon sonrasında hem estetik görüntü hem de tıbbi olarak sorun yaşamayacak olan birçok kadının hem özgüveninde artış hem de yaşam kalitesinde artış ortaya çıkmaktadır.Labioplasti Nasıl ve Nerede Yapılır?

Labioplasti uygulaması cerrahi olarak gerçekleştirilecek bir işlem olmasından dolayı hastane ortamında ve steril bir alanda yapılması kişinin sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. İşlem öncesinde genellikle bu alanda uzman olan hekim tarafından hem fiziki hem de gerekli tetkikler yapılarak karar verilmektedir. İşleme uygun olunması durumunda ise hekim tarafından bu sürecin nasıl ilerlediği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi detaylı bir bilgilendirme yapılmaktadır.

Labioplasti uygulaması lokal olarak yani bel altının uyuşturulması ile yapılmaktadır. Nadir olarak ise hastanın durumuna göre genel anestezi olarak da yapılmaktadır. Sarkmanın durumuna göre ise 30 ila 60 dakika arasında değişen bir işlem süresi olmaktadır. Lokal anestezi yapılmasından dolayı da kişi herhangi bir şekilde bu süreçte ağrı hissetmemektedir.Labioplasti Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Labioplasti işleminin gerçekleşmesi ile birlikte kişileri iyileşme süreci beklemektedir. Bu iyileşme sürecinde genellikle büyük komplikasyonlar meydana gelmemektedir. Enfeksiyon, doku hasarı veya kanama gibi durumlar ise her cerrahi müdahale sonrasında çıktığı gibi bunda da çıkması mümkün olmaktadır.

Operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek diğer durumlar ise şunlardır:

 • Ameliyat sonrasında kişilerde aşırı kanama görülmemektedir. Ancak dikiş hattında nadir de olsa sızıntı halinde kanama ile karşı karşıya gelinmektedir. Bu da çok hafif bir kanama olmakta ve normal karşılanmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında vulva yani genital bölge ödem toplamaktadır. Ödem toplamasından dolayı da tamamen şiş, kızarık ve olduğundan daha hassas bir yapıya bürünmektedir. Bundan dolayı da doktorun önermiş olduğu sıcaklıkla ve aralıklar ile soğuk kompresler yapılması gerekmektedir.
 • İç dudaklar kan damarlarının çok sık olduğu bir bölge olmasından dolayı iyileşme süreci oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.
 • Dikişler tipine göre 10 ila 15 gün içeresinde emilir veya düşme eğilimi göstermektedir.
 • Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte vajinal bölgede ağrılar yaşanması mümkün olmaktadır. Bu yüzden de hekime başvurarak önermiş olduğu ağrı kesici tedaviye başlamak mümkün olmaktadır.
 • Uzun sürmesine rağmen kolay bir operasyon olmasından dolayı ortalama olarak iki üç gün içerisinde işe dönmek mümkün olmaktadır.
 • Labioplasti operasyonu sonrasında iyileşme süreci boyunca idrar veya dışkı açısından hijyen olması gerekenden daha hassas yapılması gerekmektedir.
 • Tam iyileşme sağlanmadan ve hekim onayı çıkmadan da cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir.
 • Jakuzi, küvet, havuz veya hamam gibi mikroplanmanın sıklıkla olduğu bölgelerden iyileşme tamamlanıncaya kadar uzak durulması gerekmektedir. Duş alınırken ayakta durulması gerekmektedir.


Labioplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti son zamanlarda birçok kadın tarafından merak edilen bir konu olmasından dolayı akıllarda da birçok sorunun yer etmesine neden olmaktadır. Bu sorular ve cevapları ise şunlardır:

 • Dikiş izi kalacak mı?: Alanında uzman ve deneyimli bir cerrah ile yapılması durumunda dikiş izi kalmamakta ve bu bölgeye herhangi bir cerrahi operasyonun gerçekleştirildiği anlaşılmamaktadır.
 • Tekrar sarkma gerçekleşir mi?: Dokular sürekli olarak yenilenmesinden dolayı operasyon sonrasında yeniden bir sarkma ile karşı karşıya kalınmamaktadır.
 • Yaş sınırı var mı?: Ergenlik dönemi ile birlikte genital yapıda değişkenlikler olmaktadır. Bundan dolayı da 18 yaşını dolduran her kadına yapılmaktadır.
 • Cinsel açıdan aktif olunmaması durumunda da yapılır mı?: Bu operasyon kızlık zarına zarar veren veya cinsel tatmini etkileyen bir durum olmamasından dolayı hem cinsel hayatı pasif olan hem de cinsel hayatı aktif olan her kadına uygulanabilen bir yöntem olmaktadır.

Kombine Estetik, Karın Estetiği, Kalça Estetiği, Göz Altı Işık Dolgusu, Dudak Estetiği

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp