KuyrukSokumu.jpg


Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Koksiks, kuyruk sokumunda travma sonrası veya vajinal doğum veya dejeneratif eklem değişiklikleri gibi başka bir sebepten de oluşabilir. Rahatsız edici duygulardan biridir ve otururken, uzun süre ayakta dururken ve oturmuş pozisyondan kalkarken ortaya çıkma eğiliminde olduğu için engelleyici olabilir. Rahatsızlık künt, zonklayan ağrıdan yukarı veya aşağıya yayılan keskin acıya kadar değişebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı ( Koksiks ) 2023

Kuyruk sokumu kemiği, çeşitli kaslar, tendonlar ve bağlar için bağlanma noktasıdır. Koksiks omurganın en ucunda, sakrumun altında (iki kalça kemiğinizin arasında yer alan üçgen şeklinde) bulunan, koksigeal vertebra kemiğinin adıdır, üç, dört veya beş küçük kemikten oluşur.


Dora Sağlık Bilgi FormuKuyruk Sokumu Ağrısı ( Koksiks ) Nadir Nedenleri

  • Kanser: Nadir durumlarda, kuyruk kemiğine metastaz yapan malign bir tümör (örneğin, prostat kanseri, yumurtalıklar, serviks veya kolon gibi) kuyruk sokumu kemiği ağrısının kaynağı olabilir. Aynı zamanda nadiren, kordoma adı verilen primer kemik kanseri, koksiks üzerinde veya koksiyal bölge içinde ortaya çıkabilir.
  • Enfeksiyon: Kuyruk kemiği bölgesinde, bir pilonidal kist gibi bir enfeksiyon, koyu beyazımsı bir sıvının (irin) kızarıklık, lokal ısı ve akıntı ile birlikte koksiks üzerinde şişmeye ve ağrıya neden olabilir. Osteomiyelit adı verilen asıl kemiklerin enfeksiyonu da nadiren koksidiniye neden olabilir.


Nedenler

Kuyruk kemiği ağrısının en yaygın nedeni, hem doğrudan hem de zorlu bir travma veya koksikse tekrarlayan travmadır.Ancak dikkate alınması gereken başka olasılıklarda vardır.

  • Travma: Kuyruk kemiği ağrısı, geriye doğru düşme ya da kuyruk kemiği bölgesindeki bir travma nedeniyle olabilir. Nadiren, sakrumunuzun tepesi ile koksiksinizin tabanı arasında yer alan sakrokoksigeal eklemin yerinden çıkması travma sonucu ortaya çıkabilir ve koksidininin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek olarak, ata binme veya bisiklete binme gibi aktiviteler, uzun süre boyunca tekrar tekrar bası veya koksideki sürtünme nedeniyle kuyruk kemiği ağrısı riskini artırabilir. Aynı şekilde, uzun bir araba yolculuğu ya da havayolu uçuşu sırasında sadece sert bir yüzeyde oturmak, kuyruk kemiği ağrısına neden olabilir. Koksiks birçok kas ve bağ içeren eklem bölgesi olduğundan, pelvik taban kaslarına zorlanma ya da bağların iltihaplanması ağrımasına neden olabilir.
  • Vajinal Doğum: Vajinal doğum, özellikle doğum zorsa ve forseps kullanılırsa, bebeğin kafasından gelen kokeksin üstüne yerleştirilen basınç kuyruk kemiği ağrısına neden olabilir. Tipik olarak, doğumdan kaynaklanan kuyruk kemiği ağrısı, bazen koksiks kırılsa da kemik ezilmesi veya bağ gerginliğinin sonucu olarak oluşabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir kişinin sahip olduğu koksigeal kemik sayısında değişkenlik vardır; daha fazla kemik, sorunlar için daha yatkınlık anlamına gelir. Ek olarak, bazı insanlar koksiksin en alt ucunda bulunan bir kemik mahmuzu ya da spikülü (kemiksel bir büyüme) vardır. Bu büyüme, bir kişi otururken kuyruk sokumu alanını tahriş edebilir; Özellikle, mahmuzla kaba et arasındaki cildi ve yağ dokusunu tutabilir. Kemik büyümesinin yanı sıra, bazı uzmanlar skolyotik deformiteyi potansiyel bir koksidininin nedeni olarak bildirmiştir.

  • Sinir Ağrısı: Ganglion impar adı verilen bir sinir demeti koksiksin üst kısmının önünde bulunur. Aşırı aktif olma veya bu sinirlerin tahriş olması kronik koksiks ağrısına neden olabilir.

Pelvik tabandaki kas spazmlarıda levatör ani dahil, bu tür ağrılara sebep olabilir.Doktora Ne Zaman Gidilir?

Kuyruk kemiği ağrınız şiddetli ve azalmıyorsa .Kalıcı ağrı, koruyucu önlemlere rağmen geçmiyorsa doktora gidilmelidir.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp