Kurdesen-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Kurdeşen

Kurdeşen hastalığı tipik olarak deri ve cilt yüzeyinde meydana gelen kırmızı ve kabarmış lezyon benzeri yapılarla ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak deri üzerinde ve farklı bölgelerde ortaya çıkan lekeler halinde seyreden hastalıkta lekeli kısımlarda çoğu zaman kaşıntılarda oluşabilmektedir. Ürtiker olarak da tıbbı terminolojide isimlendirilen bu hastalık neticesinde oluşan cilt lekeleri ise farklı büyüklüklerde olabilmektedir.

Hastalık genel etkileri ve ortaya çıkan sonuçları bakımından ise tipik cilt ve deri hastalıkları içinde kabul edilen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Oluşan bu yapılar ise özellikleri bakımından kişiler arasında ve vakalarda farklılıklar da gösterebilmektedir. Ayrıca lekeler gün içinde azalıp farklı ataklarla da çoğalma eğilimi gösterebilmektedir.Genel Tanıtım

Kurdeşen rahatsızlığı etkileri ise özellikle ilerlemiş ve kronik bir hal almış vakalarda insanlara sıkıntı verici boyutlara ulaşabilmektedir. Cilt üzerinde farklı noktalarda meydana gelen lekeler ve leke grupları bazı kişilerde ise birbirleri birleşip çok daha büyük ve sıkıntılı haller alabilmektedir. Bu cilt hastalığı farklı cilt ve deri hastalıkları gibi bulaşıcı bir etkiye ve sonuçlara sahip olmamaktadır.

Yani Ürtiker hastalığı kişilerden kişilere bulaşan bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Hastalığın aniden gelişen akut versiyonları olduğu gibi sürekli ya da belirli zaman aralıklarında tekrarlayan kronik versiyonları da bulunmaktadır. Bu hastalık kaynaklı ortaya çıkan cilt lekelerinin var olma süreleri ise temel olarak hastalığın seyri ve yapısını da tanımlayan önemli göstergeler olarak kabul edilmektedir.

Kurdeşen rahatsızlığı sebebiyle ortaya çıkan kızarık leke ve kabarık oluşumlar eğer aylar ve yıllar içinde sürekli devam ederse bu durumda bu hastalığın kronik olduğu sonucuna varılmaktadır. Özellikle kronik olarak yerleşen hastalık vakalarda oluşturduğu etkiler bakımından diğer türlerine göre çok daha fazla zararlı olabilmektedir. Oluşan ağır ve sıkıntılı kaşıntı hisleri ve beraberinde görülen cilt kabarmaları kişilerin günlük hayatlarına uyum sağlama güçlerinde de önemli düşüşler yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bu durumlarda ise uzman doktorların vermiş olduğu etken maddeli ilaç kullanımları ile insanlar yaşadıkları rahatsız edici semptomların oluşturduğu etkileri en az seviyeye indirme yoluna gidebilmektedirler. Özellikle gece yoğunlaşan ağrı ve kaşıntı nöbetleri ise kişilerin uzun vadede uyku sorunları yaşamalarına da neden olabilmektedir.


Kurdeşen Bilgi FormuNedenleri

Kurdeşen hastalığı tipik olarak kronik ve akut olarak seyredebilen ve buna göre farklı sonuçlar doğurabilen bir hastalık olarak ifade edilmektedir. Bu kapsam içinde ise henüz gelinen aşamalarda kronik ya da akut olarak meydana gelen bu rahatsızlıkların tam olarak hangi sebepten kaynaklandığı ise tespit edilen konular arasında yer alamamaktadır.

Bazı vakalarda ise başlangıçta akut olarak gelişen hastalık yine farklı sebep ve etkenlere bağlı olarak kronik bir şekil de alabilmektedir. Bunun oluşma nedenleri de henüz tam olarak bilinmemekle birlikte uzmanlar tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Fakat temel olarak ise hastalığın ortaya çıkma sebepleri hakkında farklı nedenler de ortaya koyulmaktadır. Bu nokta da bazı hücre yapılarının özellikle dolaşım sistemi üzerine olan kimi etkilerinin bu hastalığın oluşumuna neden olabileceği belirtilmektedir.

Kurdeşen hastalığının oluşmasını ve kişilerin ciltleri üzerinde oluşmasını hızlandırıcı bazı nedenler de bulunmaktadır. Bu etken olayların meydana gelmesi ise çoğu zaman hastalığın ortaya çıkmasına ve ilerlemesine uygun zeminleri oluşturdukları belirtilmektedir. Cilt üzerinde oluşan dökülme ve lekelerle ortaya çıkan Ürtiker rahatsızlığını etkin hale getirebilen bazı etken ve nedenler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Aşırı ve kontrolsüz olarak alkol alınması
 • Bazı böcek türlerinin sokmaları
 • Farklı parazitler
 • Farklı gıdaların yan etkileri
 • Enfeksiyon durumları
 • Farklı etken maddelere sahip kimi ilaçlar
 • Aşırı soğuğa maruz kalmak
 • Aşırı stres ve bunalım
 • Yüksek derece de güneş ışığı almak
 • Aşırı ve ağır egzersiz çalışmaları


Belirtiler

Kurdeşen hastalığı belirtileri bakımından da farklı cilt rahatsızlıkları gibi kendisini kategorize edebilen bir hastalık olarak da tanımlanmaktadır. En temel belirtileri ise, cilt yapısı üzerinde ve bedenin farklı yerlerinde oluşan kabarmış, kızarmış ya da deri ile aynı renk olabilen leke ve döküntüler olmaktadır. Ayrıca bu hastalığı tanımlayan en önemli diğer bir belirti de oluşan lekelerde meydana gelen şiddeti fazla olabilen kaşıntıların olması olarak açıklanmaktadır.

Aynı zaman da hastalığın farklı özel belirtilerinden bir tanesi ise oluşan yapıların zaman ve gün içerisinde ortadan kaybolup daha sonra tekrar ortaya çıkabilmesi durumları olmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan belirtilerin bir başka önemi ise devam etme süreleri ve tekrarlama durumları gibi unsurlar olabilmektedir.

Kurdeşen ya da Ürtiker hastalığının belirtileri ise çoğu zaman gözle görülür ve tespiti kolay olan belirtiler olabilmektedir. Ayrıca yaşanan yoğun kaşınma gibi rahatsız edici durumlarda hastalığı tanımlamaya yönelik kullanılan doneler arasında yer alabilmektedir. Yine özellikle yoğun bedensel hareketlerin ve buna bağlı olarak yapılan egzersiz faaliyetlerinin de yaşanan belirtileri yükseltebildiği vurgulanmaktadır. Temel olarak bu hastalığa ait bazı belirtiler ise şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Cilt üzerinde farklı bölgelerde meydana gelen lekeler
 • Farklı ölçeklerde oluşan kızarıklık ve kabarmalar
 • Boğaz içyapısında meydana gelen şişkinlik
 • Boğaz içinde oluşan ağrı
 • Göz kapaklarında yaşanan şişme
 • Aşırı yorgunluk
 • Gelişen bunalma ve stres halleri


Tanı Yöntemleri

Kurdeşen bir cilt hastalığı olduğu için ortaya çıkardığı belirtiler ile incelenebilen hastalıklar arasında yer alabilmektedir. Bu hastalığın tanı ve tedavi işlemlerini ise uzman bir Cildiye hekimi yani Dermatolog yapabilmektedir. Tanı işlemlerinin ilk ayağını ise genel olarak fiziki ve gözle yapılan muayeneler oluşturabilmektedir. Bu noktada belirtilerin şekilleri ve görüldükleri yerler de tanı aşamasında ciddiye alınan konular arasında yer almaktadır.

Yine belirtilerin tekrarlama süreleri ve genel etkileri de hastalığın tam olarak tanımlanması için dikkatle incelenen konular arasında yer almaktadır. Yine kişilerin özellikle yaşadıkları leke ve döküntülere bağlı olarak oluşan ağrı ya da yangı gibi şikâyetlerin varlıkları da teşhis ve sonrasında tedavi seçenekleri için değerlendirilen konular arasın da yer almaktadır.

Kurdeşen yine bu rahatsızlık çevresel ve harici etkilerle de tetiklenebilen bir rahatsızlık olabildiği için kişilerin davranışları ve yaşam şekilleri de incelenebilmektedir. Bu durumda özellikle akut olarak gelişen hastalıklarda önemli bir unsur olarak tedavi işlemleri için bir gösterge olabilmektedir. Ayrıca uzman hekim yaptığı muayeneler ile cilde yayılma ve belirtilerin sıklık durumları gibi noktaları da ortaya çıkarabilmektedir.

Bu noktada kişilerin hastalık ve tıbbi hikâyelerini de inceleyebilmektedir. Bu kapsamda eğer ortaya çıkan Ürtiker rahatsızlığının farklı nedenlere dayandığı sonucuna varılarak farklı tanı yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu noktada tercih edilen yöntemlerin başlarında ise özellikle, farklı içerikleri olan kan testleri ve cilt deri test çalışmaları gelebilmektedir.Tedavi Yöntemleri

Kurdeşen cilt ve deri hastalığının tedavisi ise temel olarak önlemeye ve etkileri azaltmaya yönelik olarak da uygulanabilmektedir. Bu noktadan hareketle özellikle hastalığın boyutları ve alt yapısında yatan nedenler de tedavi süreçlerini ve kullanılacak teknikleri etkileyebilmektedir. Yine bu hastalık için başarılı ve sonuç veren tedavi seçenekleri de geliştirmekte ve uygulanmaktadır. Bu hastalığın tedavi süreçlerinde ise hastaların kişisel bakımlarına dair olumlu değişiklikler yapması da uygulanan farklı teknikler arasında sayılmaktadır.

Bu sayede kimi hastalık yapıcı faktörlerde ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Temel olarak ise tedavilerin rota ve planlamalarını hastaların durumları ve hastalığın izlediği iniş çıkış gibi durumlar da belirleyebilmektedir. Genel anlamda ise ürtiker tedavisi için farklı içeriklere sahip ilaç tedavileri de uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp