Kronik-Oksuruk-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kronik Öksürük


Kronik Öksürük

Kronik öksürük rahatsızlığı ortalama sekiz hafta boyunca süren öksürük çeşidi olarak ifade edilmektedir. Kronikleşen öksürük biçimi kişinin yaşamsal faaliyetlerini kısıtlı hale getirmesiyle öne çıkan bir durum olarak yorumlanmaktadır. Özellikle bu öksürük modelinin altında yatan neden çok önemli rol oynamaktadır. Şayet tedavi edilmeyen bir başka hastalık nedeniyle oluşan öksürük üresi daha da uzayabilmektedir.

Kronik Öksürük 2022

Bu nedenle uzun süre sürdüğü bilinen öksürüğün devamında gelişen veya öncesinde var olan durum araştırılması gereklidir. Kronik bir şekle bürünen öksürük nedeniyle geceleri sıkça uyanma hali veya idrar kaçırma durumları da öne çıkabilmektedir. Özellikle öksürük anında yaşanan bu durum kişinin yaşam tarzına da tümden etki etmesi ile bilinmektedir.

Kronik öksürük rahatsızlığı genel anlamda kişinin tüm gününü baştan aşağı alt üst edecek derece de etkili hale gelebilmektedir. Özellikle kişinin kendisinde var olan farklı bir hastalığın bulunması bu duruma tetikleyici olabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak var olan hastalığın tedavi edilmesi şarttır. Çünkü ilerlemesi nedeniyle oluşabilen bazı durumlar da öne çıkmaktadır.


Yemek sonrası veya esnasında gelişen kronik öksürük sebebinden kaynaklı kusmalar yaşanabilmektedir. Kusmanın yanı sıra sürekli olarak geğirme hali ve beraberinde baş dönmesi oluşması öksürük nedeniyle görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle hayatınızı zorlaştırmaya başladığını hissettiğiniz vakit veya öncesinde mutlaka hekim muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKronik Öksürük Nedir?

Kronik öksürük normal öksürük şekline benzemeyen ve uzun süre devam ettiği bilinen bir rahatsızlık olarak yorumlanmaktadır. Normal öksürük süresi ortalama birkaç saniye ile 1 dakikalık bir sürece tabii iken kronik öksürük biçimi 8 hafta ve üzerindeki süreye yayılan öksürük rahatsızlığı olarak öne çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı oluşturan risk faktörleri arasında özellikle sigara kullanımı yer almaktadır.

Ayrıca bazı ilaçların ağır yan etkilerinden veya çalışma ortamlarının bir hayli yüksek derecede toz, metal ve kimyasal ürünlerin bulunduğu yer olmasından kaynaklı gelişebilmektedir. Fakat uzun süre süren öksürük çeşitlerinde çoğunlukla altında farklı bir neden yatmaktadır. Bu nedenle öncelikle bilinmeyen hastalık çeşidi araştırılmalıdır.

Kronik öksürük kişinin hem ruhsal hem de fiziksel açıdan zorlanmasını sağlayan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Konuşurken, iş yaparken veya meşgul olduğunuz ve olacağınız zamanlarda zor bir süreç başlatan bu durum zaman içinde daha vahim bir hale gelebilmektedir. Sürekli öksüren bir kişinin yanında bulunan diğer kişiler de etkilenmektedir.

Hatta altında yatan neden tam olarak bilinmediği vakit öksüren kişi hakkında farklı durumlar bile düşünülmektedir. Net bir şekilde araştırılması gereken nedenler ve gerekli tetkikler sonrasında hekim kararıyla belirli tedavilerin uygulanması sonucu öksürük rahatsızlığı ortadan kaybolacaktır. Tedavisi olan bir rahatsızlık olan kronik öksürük hastalığı yaşam standartlarınızı düşürmeye başladığı an mutlaka göz ardı etmemeniz gereken farklı bir hastalığı da yansıtmaktadır. Bu yüzden mutlaka hekim muayenesi gerektiren bir durum olarak bilinmektedir.Kronik Öksürük Nedenleri

Kronik öksürük genel olarak kişinin boğaz kısmında hafif bir şekilde kaşıntı şeklinde oluşan durum olarak bilinir. Ayrıca gıdıklanma tarzında bir semptom ile başlamasına sebebiyet verici durumlarında öne çıkmasını sağlamaktadır. Örneğin; sigara kullanma veya sigara dumanına maruz kalma gibi risk faktörleri kronik öksürüğü pekiştiren durumlar olarak bilinmektedir. Geri kalan kronik öksürük nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Genizde oluşan akıntı sebebinden kaynaklanan öksürük
 • Astım hastalığı nedeniyle oluşan öksürük
 • Reflü rahatsızlığı nedeniyle oluşan öksürük

Genel olarak yukarıda sıralanan nedenler kronik öksürük sebepleri olarak gösterilmektedir. Fakat kişinin yaşadığı yer, iklim nedenli oluşan hastalık grupları ve beraberinde zararlı alışkanlıklarının bulunması da önemli rol oynadığı bilinmektedir. Aynı zamanda maden, metal ve kimyasal içerikli ürünlerin yapımında çalışılması da kronik öksürük rahatsızlığına sebebiyet veren durumlar olarak bilinmektedir.

Ortalama 8 hafta süren bu durum geçmediği vakit altında yatan nedenini de ciddi bir boyuta taşıyabilmektedir. Kronik öksürük rahatsızlığına sebep olduğu bilinen önemli hastalıklar ise şu şekilde belirtilmektedir.

 • Bronşiektazi
 • KOAH
 • Konjestif kalp hastalığı
 • Akciğer kanseri
 • Tüberküloz
 • Bazı romatizma hastalıkları

Yukarıda belirlenen hastalıkların yanı sıra farklı nedenlerle de ortaya çıkabilen kronik öksürük rahatsızlığı genel olarak kişinin kendi başına belirleyeceği veya anlayacağı bir durum değildir. Bu nedenle mutlaka hekim muayenesi ve kontrolleri şarttır.Kronik Öksürük Tanı Yöntemleri

Kronik öksürük tanı yöntemleri öncesinde hekim tarafından yapılan fiziki muayene esnasında kişinin tıbbi öyküsü dinlenilmektedir. Hekimin tüm bulguları ve belirtileri dinlemesi sonrasında tanıyı tam anlamı ile netleştirebilmek açısından bazı test ve tetkikler istemesi doğrultusunda tanı konmaktadır. Gerekli görülen tıbbi tetkikler şu şekilde belirtilmektedir.

 • Akciğer ile ilgili hastalıktan şüphe duyulduğu an öncelik olarak balgam testi yapılmaktadır. Bu sayede balgam içeriğinde ortaya çıkan mikroplarla teşhis konması muhtemel tanı yöntemleri arasında uygulanmaktadır.
 • Üst solunum yollarındaki durumu anlamak açısından boğaz ve burundan sürüntü testi yapılmaktadır.
 • Bronşlardan geçen hava miktarını tespit etmek ve astım, Koah tarzında bir hastalığın bulunup bulunmadığını anlamak amaçlı spirometre testi yapılmaktadır.
 • Akciğerlere solunan havanın hız kontrolünü yapabilme amaçlı Peak Flowmetre testi uygulanmaktadır.
 • Metakolin testi yapılarak astım hastalığı tanısı konulmaktadır. Şayet astım hastalığına sahip biriyseniz bu test sonucu net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
 • Akciğer röntgeni çekilip filminize bakan doktorun başka bir hastalığınızın olup olmadığının uygulaması olarak görülmektedir. Özellikle zatürre tarzı bir rahatsızlığınız bulunuyorsa akciğer röntgeni ile ortaya çıkmaktadır.
 • Göğüs boşluğunu tam anlamıyla net bir şekilde görebilme açısından BT taraması yapılmaktadır. BT taraması bilgisayarlı tomografi olarak bilinmektedir.
 • Solunum yollarına küçük bir kamera ile bakılmasını sağlayan Bronkoskopi testi son tanı yöntemi olarak bilinmektedir.

Yukarıda sıralanan tanı yöntemleri kronik öksürük rahatsızlığının oluşumuna sebebiyet veren durumları da öne çıkarmaktadır. Doğru tanı konulma açısından hekim kararı ve tecrübesi dâhilinde uygulanması gereken yöntemler sırasıyla yapılmaktadır. Bu sayede kişinin var olan şikâyetlerine yönelik uygun bir tedavi de hızla başlatılmaktadır.Kronik Öksürük Tedavi Yöntemleri

Kronik öksürük tedavi yöntemleri arasında ilk olarak kişiye zarar veren durumlardan uzaklaşılması gerektiği önceliği bulunmaktadır. Kişide bulunan mevcut bir hastalık teşhis edilmişse o hastalığa uygun şekilde tıbbi tedavi yapılmaktadır.

Kısmen alerjik olarak ta gelişebilen bu durum neticesinde sıkça uygulanan tedavi metotları arasında alerji ilaçları da vardır. Ayrıca ilk sırada yer alması ile bilinen öksürük şurupları kronik öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Fakat durum sandığınızdan daha ileri bir boyuta ulaşmış ise ve özellikle astım hastalığınız varsa; bu hastalığa yönelik inhalant ilaç tedavisi yapılmaktadır. İnhalant ilaç tedavisi astım hastalığı oluşması dâhilinde uygulanmaktadır.

Kronik öksürük rahatsızlığı uzun süreli olduğu için cerrahi müdahale de gerektirebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle ciddi tıkanma yaşanması veya tümör nedenli oluşması anında cerrahi tedavi öne çıkmaktadır. Bu durumların haricinde ise genel olarak tedavi yöntemleri arasında özellikle bol su tüketimi, sigara kullanımından uzak durmak ve bulunduğunuz alanın nemli olmasını sağlamak gereklidir. Bu sayede var olan kronik öksürük hastalığınız kısa süre zarfında önemli derece de azalacak ve zaman içinde kaybolacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp