Kronik-İskemik-Kalp-Hastalığı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Kronik İskemik Kalp Hastalığı

İskemik kalp hastalığı özellikleri oldukça dikkat çekicidir. Kalp kasının farklı nedenlere bağlı olarak beslenememesi sonucu ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Kalbin beslenmesini sağlayan koroner damarların normalden daha sert bir hale gelmesine bağlı olarak tıkanma ve daralmalar ortaya çıkar. Bu tip fonksiyon bozuklukları sonucu kalp yeteri kadar oksijen alamadığı için gerekli besin maddelerini alamaz. Bu nedenlere bağlı olarak doğru beslenemeyen kalp zaman içinde iskemik kalp hastalığıyla vb. kronik fonksiyon bozukluklarıyla karşılaşır.

Kronik İskemik Kalp Hastalığı

Son yıllarda yapılan bir çok araştırma en çok ölüme enden olan unsurlar arasında dolaşım sistemi hastalıklarından biri olan iskemik kalp hastalığı, genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.


İskemik Kalp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İskemik kalp hastalığı belirtileri başlarda kendini vücut bölgelerinde hafif ağrılar olarak gösterir. Bununla birlikte sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü, çarpıntı vb. başlıca belirtiler iskemeik kalp hastalığının belirtisi olabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Göğüste yoğun baskı hissi,
  Boyun, kol ağrıları,
  Karın bölgesinde ağrılar,
  Yorgunluk,
  Solunum güçlüğü,
  Çene ve dişlerde belirsiz ağrılar vb.

  Yer almaktadır. Bu belirtiler doğrudan iskemik hastalığının işaretçisi olsa da kesin tanı uzman doktor tarafından konulmalıdır. Tek başına bu belirtiler iskemik kalp hastalığı teşhisi için yeterli olmayabilir.  İskemik Kalp Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

  İskemik kalp hatalığının nedenleri arasında en önemlisi kansızlıktır. Kalbin normal fonksiyonunda çalışmasına yardımcı kalp damarlarının tıkanması, kalp kasının birden kasılarak oluşan spazmlar ve kalp duvarlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak kalınlaşması iskemik kalp hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Buna bağlı olarak iskemik kalp hastalığının temel nedenleri:

  Kalp duvarının kalınlaşması,
  Doğuştan gelen fonksiyon bozuklukları,
  İltihaplanma,
  Kansızlık,
  Spazm vb.
  Olarak sınıflandırılabilir.  Kronik İskemik Kalp Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  İskemik kalp hatalığı tedavisi için iki farklı yöntem uygulanabilir. Bu tedavilerden ilki hastanın şikâyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanmaktadır. Diğer yol ise doğrudan hastalığın ortadan kaldırılmasını hedefler. Cerrahi tedavi yöntemleriyle iskemik kalp hastalığı, isestent veya balon takılarak tedavi edilebilmektedir. Bu sayede damarların açılması sağlanır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp