Kozmetik-Dermatoloji-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kozmetik Dermatoloji


Kozmetik Dermatoloji

Kozmetik dermatoloji ya da bilinen diğer bir ismi ile estetik dermatoloji kişilerin yüz bölgeleri ve boyun kısımları ile alakalı estetik ve görünüme dayalı çalışmalar yapan bir alan olarak tanımlanmaktadır.

Bu alanın kapsamı içine yüz bölgesinde yapılması planlanan estetiksel değişimler aynı zamanda boyun ve buna bağlı olan diğer alanlarla ilgili çalışmaların tümü girebilmektedir.

Kozmetik Dermatoloji 2023

Bilinenin aksine bu alan sadece cilt bakımı ya da benzer uygulamalarla sınırlı bir yapıya sahip olmamaktadır. Bunun aksini başta lazerle yapılan tedavi seçenekleri ve yine enjeksiyon ve iğne uygulamaları da yine estetik dermatoloji alan içine girmektedir. Bu alan ayrıca bir bütün olarak sorunlara kalıcı etki ve devamlı çözüm bulmayı amaçlayan çalışma ve işlemler yürütmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKozmetik Dermatoloji Nedir?

Kozmetik dermatoloji genel olarak sadece estetik ya da kozmetik uygulamaları içeren ya da uygulayan bir yöntemler bütünü olmamaktadır.

Bunun dışında kullanılan birçok tekniğin yine tıbbi tedavi unsurları ve seçenekleriyle birleştirerek uygulandığı kompleks bir sağlık alanı olarak ifade edilmektedir.

Bu kapsamda özellikle insanların yüz bölgelerindeki görünümlerin çok daha uygun şekillere getirilmesi, ortada bulunan kusurların ortadan kaldırılabilmesi ya da benzeri uygulamaların tümü de bu alan içinde değerlendirilebilmektedir. Beraberinde uzmanların yapmış oldukları farklı çalışmalarıyla kişiler istedikleri ve hayal ettikleri görünümlere de ulaşabilmiş olma imkânı da elde edebilmektedirler. Ayrıca özellikle farklı tedavi ve iyileştirme çalışmalarında kullanılan lazer işlemleri genel anlamıyla estetik dermatoloji kapsamına girmektedir.

Kozmetik dermatoloji genel olarak cilt ve deri hastalıkları ve sorunları ile ilgilenen ve ana bir tıp alanı olan dermatoloji alanının alt kollarından biri olarak kabul edilmektedir. Dermatoloji temel olarak tıbbi yani tedavi etmeyi amaçlayan dermatoloji alanı ve estetik dermatoloji olarak bölümlere de ayrılabilmektedir. Bu noktada estetik dermatoloji ve tıbbi dermatoloji de öncelik olarak kendilerine cilt ve deri sağlığını öncül amaç olarak edilmektedirler.

Bu çıkış noktası ile hareket eden dermatologlar kişileri hem fizyolojik sağlıkları bakımından hem de görünüm gibi temel psikolojik etkileri olabilen unsurlar açısından tedavi edip iyileştirebilmektedirler. Ayrıca estetik dermatoloji içinde özellikle yaşlılığa bağlı olarak gelişebilen kimi cilt kusurlarını önlenmesi, ortadan kaldırılması gibi amaçlarda hedef olarak ele alınabilmektedirKozmetik Dermatoloji Nasıl Uygulanır?

Kozmetik dermatoloji temel olarak insanların sahip oldukları cilt yapılarının sağlıklı, güçlü, canlı olmasını sağlamayı amaçlayan ve bu konuda çalışan bir alan olarak ifade edilmektedir. Bu kapsamda uygulama alanları ise genel olarak kişilerin başlıca yüz, boyun ve diğer bölgeleri olabilmektedir. Temel çıkış noktası insanların zaman içinde yıpranan ve bozulan cilt yapılarının eski sağlıklarına ve görünümlerine kavuşması olabilmesi olmaktadır.

Bu bağlamda uygulama alanı son derece geniş olmakla birlikte farklılıklar da gösterebilmektedir, özellikle estetik dermatoloji yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen etkileri kendisini bir amaç ve görev edilebilmektedir. Bu doğrultuda oluşan bu olumsuz etkilerin tümü durdurularak insanlara olan olası zararlarının çok daha az seviyelere indirilmesi amaçlanmaktadır.

Kozmetik dermatoloji çalışma ve uygulama alanları ise yapılan farklı işlem ve uygulamalarla meydana gelen özellikler taşımaktadır. Bu açıdan temel olarak cilt sağlığı ve görünümünü düzeltmeyi, onarmayı ve kalıcı etkilerin devamlı olmasını sağlamayı da amaçlamaktadır.

Estetik dermatoloji olarak da isimlendirilen bu alanın uygulamış olduğu bazı tedavi yöntemleri ve tedavi işlemleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Dolgu maddesi ile kırışıklık önlenmesi
 • Kimyasal Peeling uygulamaları
 • Botoks işlemleri
 • Her türlü lazer epilasyon uygulamaları
 • Lazer yöntemi ile cildin tazelenmesi
 • Kılcal damar ve damarlara yönelik tedaviler
 • Cerrahi müdahale olmadan yapılan yüz deri gelmeleri
 • Ciltte oluşan lekelerin geçirilmesi
 • Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan yara izlerinin ortadan kaldırılması


Kozmetik Dermatoloji Kimlere Yapılır?

Kozmetik dermatoloji tedavi ve işlemleri içine giren uygulamaların tümü farklı unsurları ve özellikleri taşıyan hemen hemen herkese yapılabilen uygulamalar olmaktadır. Bu noktada estetik dermatoloji işlemleri tıbbi işlemler ile birlikte  uygulanmaktadır ve beraberinde özellikle ilerleyen yaşlara bağlı olarak ortaya çıkan cilt problemlerini durdurmaya amaçlamaktadır.

Bu noktadan hareketle bu işlemlerden cildinden ve görünümünden rahatsız olan aynı zamanda farklı cilt sorunları yaşayan ve kriterleri sağlayan erkek ya da kadın tüm bireyler faydalanabilmektedir. Yine bu alan içinde yapılan uygulamaların tümü öncesinde kişiler işlemler hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmekte ve işlemlerin prosedür ve süreçleri ile ilgili de ayrıntılı açıklamalar yapılmaktadır. Ayrıca kişilerin genel sağlık durumları, sahip oldukları problemlerin türü ve dereceleri gibi etkenler de bu tedavilerin şekillerini ve unsurlarını belirleyebilmektedir.

Kozmetik dermatoloji temel olarak sadece estetik ve estetik merkezi konularla ilgilenen bir alan olarak faaliyet göstermektedir. Bu konular dışına giren her türlü cilt ve deri sorunu ile ilgili çalışmalar ise tıbbi ya da medikal dermatoloji alanının  faaliyet konuları içine girmektedir. Bu kapsamda özellikle hastalık olarak tanımlanabilecek bütün cilt  ve deri sorunları ve rahatsızlıkları için kişilerin öncelikle tıbbi dermatoloji uzmanlarına danışmaları gerekmektedir.

Bunlar dışında kalan ve çıkış noktası görünüm ve estetik olan konu başlıkları ise tam olarak estetik dermatolojinin uğraş alanlarını oluşturmaktadır. Yine bu dermatoloji alanında kişilere yapılan uygulamalar esnasında farklı cihaz ve araçlarda etkin olarak kullanılmaktadır, bu sayede elde edilmek istenen sonuçlar ve kalıcılık gibi unsurlar da sağlanmış olabilmektedir.Kozmetik Dermatoloji Tedavi Yöntemleri

Kozmetik dermatoloji var olma nedenleri ve uygulanma amaçları bakımından temel olarak  tıbbi  dermatolojiden farklı olarak özellikle estetik ve estetikle ilgili sorunlara çözümler üretmektedir. Bu noktadan hareketle estetik dermatoloji işlemleri çoğunlukla kişilerin kendi isteklerine bağlı olarak yapılan işlemler  ve uygulamalardan oluşmaktadır.

Tedavi seçenekleri ise çoğunlukla kişilerin kendilerinde görmüş oldukları görünüm  ve estetikle ilgili kaygılarla alakalı şekillenebilmektedir. Bu noktada bu alan cilt sağlığının görünümle olan ilişkisi ile ilgili tamamlayıcı ve kalıcı çözümler üretmeyi de amaçlamaktadır. Ayrıca estetik dermatoloji uzmanları temel olarak birer dermatologdur yani işlemlerin bütünü genel anlamında uzman doktorlar tarafından yapılıp, uygulanmaktadır.

Kozmetik dermatoloji çıkış noktası olan cilt sağlığı ve güzelliği konuları ile ilgili hemen hemen tüm sorunlarla ilgilene bilmektedir. Temel olarak görünümü etkileyen ve kişileri aynı zamanda psikolojik olarak da rahatsız edebilen bu sorunların tümü için farklı teknikler kullanılarak çözümler üretilebilmektedir. Estetik dermatoloji alanı içinde sıklıkla ve nadiren çözüm aranan farklı özelliklere sahip cilt ve görünümle alakalı problem ve sorunlar da yer almaktadır.

Bu dermatoloji alanı şu sıralanan sorun ve problemleri tedavileri ile ilgili etkin, kalıcı, tedavi yöntemleri ve şekilleri ile ilgili çalışmaktadır;

 • Esnekliğini kaybeden cilt dokuları
 • Cilt üzerinde meydana gelmiş yara izleri
 • Doğal olmayan erken yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan sorunlar
 • Farklı nedenlere bağlı oluşan kırışıklıklar
 • Yüz ve göz çevresinde oluşabilen ince çizgiler
 • Pigmentlere bağlı olarak meydana gelebilen cilt sorunları
 • Cilt üzerinde oluşan her türlü leke ve lezyonlar

Kozmetik dermatoloji yaşlanmaya ve diğer farklı etkenlere bağlı olarak gelişen bunlar ve daha farkı birçok sorun ve problemin çözümünde de etkin olarak tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Uçuk, Terleme Tedavisi, Siğil, Siğil Tedavisi, Saçkıran Tedavisi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp