Koroner-Arter-Hastalığı.jpg


Koroner Arter Hastalığı

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Kalp damarlarına ait hastalıklarda koroner arter hastalığı isimlendirilir. Koroner arterlere ait doğumsal anomali, kas köprüsü vb durumlarda koroner arter hastalığı kapsamında olsa bile toplumda koroner arterlerin aterosklerotik hastalıkları koroner arter hastalığı olarak düşünülmektedir.

Koroner Arter Hastalığı 2022

Ateroskleroz damar iç yüzeyinin kan dolaşımındaki çeşitli maddelerce (kolesterol, yağ, çeşitli toksik maddeler ve çeşitli infeksiyöz, inflamatuar etkenler) zedelenmesi, bu yüzeyin altına kolesterol, yağ depolanması ile seyreden ve genellikle yavaş ilerleyici bir hastalıktır. Damar iç cidarında oluşan küçük plaklar zamanla daha büyük plaklara yol açarak damarlarda ciddi darlıklara yol açabilirken bazen de plağın yırtılması ile pıhtı oluşturak tam tıkanıklığa yol açabilir.


Koroner arterlerdeki darlık kalbin kan ihtiyacını karşılamasına engel olduğunda çeşitli şikayetler oluşur. Hafif darlıklarda hiçbir şikayet olmazken orta derecede darlıklarda efor ve psikolojik stres gibi durumlarda şikayetler görülebilir. En sık görülen şikayet göğüs ağrısıdır. Ağrı genellikle baskı ya da yanma şeklindedir, kola ya da çeneye yayılır, soğuk terleme eşlik edebilir, süresi genellikle bir kaç dakikadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  İstirahatle ya da dil altı hapı denilen ilaçlarla rahatlar. Ağrı süresinin uzaması klinik tablonun kalp krizine doğru evrilmekte olduğunu düşündürür.

  Koroner arterlerde ani tam tıkanıklık gelişmesi kalp krizi ve ani kalp ölümü görülürken, daha yavaş gelişen ciddi darlık ya da tıkanıklıklarsa kararlı ve kararsız angina pektoris olarak isimlendirilen klinik tablolara yol açar.  Risk Faktörleri

  Koroner arter hastalığı dünyada ve ülkemizde en önde gelen ölüm nedenlerindedir. 45 yaş üzeri erkek ya da 55 yaş üzeri kadınlar, ailesinde erken yaşlarda koroner arter hastalığı olanlar, diyabeti ve hipertansiyonu olanlar, kan kolesterol ve yağları yüksek olanlar, sigara içenler, şişmanlar, hareketsiz yaşam sürenler ve yoğun stresliler koroner arter hastalığı ya da kalp krizi için riskli bireylerdir. Kadınlarda menapoz dönemine kadar diyabet ya da sigara içimi yoksa koroner arter hastalığı çok nadirdir. Menapoz sonrası ile sıklığı hızla artar.  Tanı

  Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi, fizik muayenesi ve çeşitli tetkiklerle konur. Elektrokardiyografi (EKG), Ekokardiyografı, Efor Testi, Koroner Anjiyografı tanıda kullanılan tetkiklerdir. Koroner anjiyografı kalp damarlarının boyalı bir madde ile görüntüleme yöntemi olup % 100 doğrulukla tanı konulmasını sağlar.  Tedavi

  Koroner arter hastalığının tedavisinde ilaçlarla darlıkların oluşturduğu semptomların azaltılması ya da giderilmesi, hastalığın ilerlemesinin durdurulması, kardiyak hasar ve ölüm oluşturma potansiyelinin azaltılması sağlanır. Ayrıca balon-stent ya da bypass gibi müdahalelerle hem semptomları hem de darlıkları ortadan kaldıracak girişimsel tedaviler uygulanır. İlaç tedavisinde aspirin ve diğer kan pıhtılaşmasını azaltacak ilaçlar, damar genişleticiler, kalbin yaptığı işi azaltıcı ilaçlar ve kan kolesterol ve yağlarını azaltıcı ilaçlar kullanılır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp