Koroner-Arter-Hastalığı-Çeşitleri-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Koroner Arter Hastalığı Çeşitleri

Koroner arter hastalığı tanısı, kalbi besleyen ana damarlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak daralma veya tıkanmaların ortaya çıkması durumudur. Çoğu zaman iskemik kalp hastalığı olarak da tanımlanan koroner arter hastalığı, birçok ciddi kalp rahatsızlığına neden olabilir. Çoğu zaman ilaç tedavisine başvurulduğu gibi korener anjiyoplasti ve bypass uygulamaları yapılabilir.

Koroner Arter Hastalığı Çeşitleri 2022


Koroner arter hastalığına bağlı olarak ölümlü vakaların sayısı bir hayli fazladır. Hatalığın tetiklemesiyle ortaya çıkan sorunlar ölüme neden olmaktadır. Koroner arter hastalığı belirtileriyle karşılaşmanız halinde uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Koroner Arter Hastalığı Nedir?

  Koroner arter hatalığı risk faktörleri oldukça geniş bir çerçevede ele alınabilir. Kalbi besleyen damarlarda ortaya çıkan tüm daralma ve tıkanmalar, koroner arter hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Damar sertliği olarak da ifade edilen koroner arter hastalığı, kan akışının yeterli yapılamaması sonucu hastalarda çabuk yorulma görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde damar zaman içinde tıkanarak hastanın ölümüne neden olmaktadır.

  Damarlarda yaşanan tıkanıklar kalbin ihtiyaç duyduğu kan ihtiyacını yeteri kadar karşılayamadığında kalp krizi ortaya çıkar. Koroner hastalığı basit yaşam tarzı ve doğru beslenme alışkanlıkları ile önlenebileceği gibi ortaya çıkması da aynı nedenlere bağlı olabilir.  Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Koroner arter hastalığı belirtileri arasında:

  Göğüs ağrısı,
  Kalp krizi,
  Çarpıntı,
  Kolay yorulma,
  Kalp yetmezliği vb.

  Yer almaktadır. Koroner arter hastalığı genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Obezite, sigara ve alkol tüketimi, yüksek kolesterol vb. unsurlar önemli etkendir. Koroner arter hastalığı tedavisi için ilaç ve cerrahi müdahaleler gerekebilir.  Koroner Arter Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Koroner arter hastalığı tedavisi belirlenirken hastalığın boyutları dikkate alınmaktadır. İlaç tedavisi için genellikle:

  Antiplatetler,
  Satatinler,
  Beta blokörler vb.

  Kullanılabilir. Koroner arter hastalığı cerrahi tedavisi için koroner anjiyoplasti en yaygın tedavi yöntemidir. Damar içine yerleştirilen özel balon damarın genişlemesine ve kan akışının yeniden sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Gerekliği görüldüğü hallerde stent takılarak kan akışı normal seyrine getirilmeye çalışılır. Ölümle sonuçlanabilen bu tip rahatsızların ilk belirtisini alır almaz uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp