Kontakt-Lensler-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kontakt Lensler


Kontakt Lensler

Kontakt lensler, görme düzeltmesine ihtiyaç duyan ve tam zamanlı gözlük takmak veya LASIK ameliyatı olmak istemeyen hemen hemen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Kontakt Lensler 2023

Kontakt Lensler Nedir?

Kontakt lensler, doğrudan gözün korneasına takılan tıbbi cihazlardır. Gözlükler gibi kontakt lensler de kırılma hatalarını düzeltmeye yardımcı olur ve bu işlevi, gözün korneasına ve lensine odaklanma gücü ekleyerek veya çıkararak gerçekleştirir. Temas noktaları, dikkatli ve uygun gözetim ile kullanıldığında görmeyi düzeltmek için güvenli ve etkili bir yol sağlar. Kişinin gözlerine ve yaşam tarzına bağlı olarak gözlüklere iyi bir alternatif sunabilirler. Dünya genelinde milyonlarca insan şu anda kontakt lens kullanıyor. Belirli koşullar için kontakt lensler tıbbi olarak gerekli kabul edilebilir.

Kozmetik kontakt lensler, gözlüklerin düzelttiği aynı koşulları düzeltmek için kullanılır:

 • Miyopi  (uzağı görememe)
 • Hipermetrop  (ileri görüşlülük)
 • Astigmatizm  (çarpık görme)
 • Presbiyopi  (bifokal ihtiyacı)

Gözlerin sağlığı kişinin en çok dikkat ettiği şeylerden biri olmalıdır. Kontakt lens kullanmadan önce uzman göz doktoru ile konuşulmalı ve kişiye uygun lens seçimi yapılmalıdır. Tüm hastaların yedek gözlükleri ve lensleri olması önerilir.
Görme düzeltmesine ihtiyaç duyan çoğu kişi kontakt lens takabilir. Kişilerin kontakt lens takmasına engel olabilecek bazı koşullar vardır:

 • Sık göz enfeksiyonları
 • Şiddetli alerji
 • Kuru göz (uygun olmayan gözyaşı filmi)
 • Çok tozlu veya kirli bir çalışma ortamı
 • Lensleri düzgün kullanamama ve bakım yapamama

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKontakt Lens Kullanımı Size Uygun mu?

Kontakt lensler sizin için iyi bir seçim olabilir. Ancak bazı durumlarda kullanımı önerilmemektedir.

Gerekli sorular:

 • Bireysel ihtiyaçlar ve beklentileri karşılaması
 • Kontakt lens kullanımına ilk ayarlama döneminde sabır ve motivasyon.
 • Aşınma, dezenfekte etme ve temizleme için kontakt lens yönergelerine uyma
 • Kontakt lens aşınmasını engelleyebilecek durumların teşhisi ve tedavisi


Kontakt Lensler Çeşitleri

Birçok kontakt lens türü mevcuttur. Kullandığınız kişilerin türü, özel durumunuza bağlıdır. Göz doktorunuz aşağıdaki lens türleri arasından seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Yumuşak lensler, jel benzeri, içeriğinde su olan plastiklerden yapılır. Bu lensler çok ince ve esnektir ve gözün ön yüzeyine uyum sağlar. 1970’lerin başında piyasaya sürülen hidrojel lensler, kontakt lens takmayı çok daha popüler hale getirdi çünkü tipik olarak hemen rahatlarlar. O zamanki tek alternatif PMMA plastikten yapılmış sert kontakt lenslerdi. PMMA lenslerinin alışması genellikle haftalar aldı ve birçok kişi bunları başarıyla takamadı.

Silikon hidrojel lensler, hidrojel yapılı lenslerden daha fazla gözeneğe sahip olan ve korneaya giren oksijenin artmasına olanak sağlayan gelişmiş ve yumuşak kontakt lens türüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen silikon hidrojel kontakt lensler şu anda dünya genelinde doktorlar tarafından reçete edilen en popüler lenslerdir.

GP veya RGP lensler olarak da adlandırılan gaz geçirgen lensler, PMMA lensleri gibi görünen ve hissettiren, ancak gözenekli olan ve oksijenin içlerinden geçmesine izin veren sert kontakt lensler denilebilir. Oksijen geçirgen olduklarından, GP lensler göze PMMA lenslere göre daha yakın yerleştirilebilir ve bu da onları geleneksel sert lenslerden daha rahat hale getirir. 1978’de piyasaya sürülmelerinden bu yana, gaz geçirgen kontakt lensler esas olarak gözeneksiz PMMA kontakt lenslerin yerini almıştır. GP kontakları genellikle yumuşak ve silikon hidrojel kontaklardan daha keskin görüş sağlar – özellikle de astigmatınız varsa. Gözlere gaz geçirgen lensleri ilk takmaya başlanıldığında alışması genellikle biraz zaman alır, ancak bu ilk adaptasyon döneminden sonra çoğu insan GP lenslerin hidrojel lensler kadar rahat olduğunu fark eder.

Hibrit kontakt lensler, gaz geçirgen lenslerin kristal berraklığındaki optikleri ile birlikte yumuşak veya silikon hidrojel lenslere rakip olan kullanım rahatlığı sağlamak için tasarlanmıştır. Hibrit lensler, hidrojel veya silikon hidrojel malzemeden bir “etek” ile çevrili, sert bir gaz geçirgen merkezi bölgeye sahiptir. Bu özelliklere rağmen, dünyadaki insanların yalnızca küçük bir yüzdesi hibrit kontakt lens takıyor, belki de bu lenslerin takılması daha zor olduğu ve yumuşak ve silikon hidrojel lenslere göre değiştirilmesi daha pahalı olduğu içindir.

PMMA lensleri, kırılmaz pencerelerde cam yerine kullanılan ve Lucite, Perspex ve Plexiglas ticari markaları altında satılan polimetil metakrilat (PMMA) adı verilen şeffaf, sert bir plastik malzemeden yapılmıştır. PMMA lensleri mükemmel görüş sunar, ancak gözün oksijen almasına yardımcı olamazlar ve kişiler zor adapte olabilmektedir. Bu (artık eski moda) “sert kontaklar” fiilen yerini GP lenslere bırakmıştır ve günümüzde nadiren reçete edilmektedir.Kontakt Lensler Risk Faktörleri

Günlük kullanım lensleri asla uzun süre kullanılan lensler olarak kullanılmamalıdır. Kötüye kullanım, korneada geçici ve potansiyel olarak görmeyi tehdit eden hasara yol açabilir. Bir gecede herhangi bir tür lens takan kişilerin kornea enfeksiyonlarına yakalanma şansı daha yüksektir. Bu enfeksiyonlar genellikle yetersiz temizlik ve kontakt lens bakımından kaynaklanmaktadır. Kontakt lenslerin gereğinden fazla takılmaması intoleransla sonuçlanarak kontakt lenslerin takılamamasına yol açabilir.

Gaz geçirgen lensler, lens uygun şekilde oturmazsa veya lens uyurken takılırsa potansiyel olarak korneayı çizebilir. Ayrıca korneadan kayma ve kapağın altında gizlenme olasılıkları daha yüksektir.

Gaz geçirgen lensler geleneksel olarak gözden “dışarı fırlamak” ile ünlüdür. Yeni lens tasarımları, yoğun egzersiz sırasında bile teması kaybetme olasılığını en aza indirmektedir.

Gaz geçirgen lensler ve yumuşak uzun süreli aşınan kontaklar, protein birikmesi ve lensle ilgili alerjilere neden olma olasılığı en yüksek olanlardır. Protein oluşumu, lenslerde rahatsızlık, bulanıklık ve hoşgörüsüzlüğe neden olur. Bu nedenle, gece dezenfeksiyonu zorunlu hale gelir ve proteini çözmek için özel temizleme solüsyonlarına ihtiyacınız olabilir.

Sert gaz geçirgen veya tek kullanımlık kontakt lensler, alerjisi olan biri için iyi seçenekler olabilir.Kontakt Lensler Bakımı ve Kullanımı

Kontakt lens bakımı oldukça önemlidir ve birtakım kuralları bulunmaktadır:

 • Mikropları öldürmek ve enfeksiyonları önlemek için kontak lensleri çıkardığınızda uygun şekilde temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
 • Tüm kontakt lens kutuları günlük olarak temizlenmelidir ve kılıfın üç ayda bir değiştirilmesi önerilir.
 • Kontakt lens solüsyonu asla tekrar kullanılmamalıdır.
 • Kontakt lens solüsyonunu her kullanımdan sonra lens kutusundan atın ve kutunun havayla kurumasını bekleyin.
 • Lensi önce ağıza ve sonra göze koyulmamalıdır
 • Ciddi göz enfeksiyonlarıyla bağlantılı oldukları için asla ev yapımı temizlik solüsyonları kullanılmamalıdır.
 • Herhangi bir göz damlası, reçetesiz olanlar bile, her tür kontakt lens ile etkileşime girebilir. Markaları değiştirmeden önce reçete edilen çözüm markası kullanılmalı veya göz doktoruna danışılmalıdır.

Bakımı doğru yapılan kontakt lensler herhangi bir probleme neden olmamaktadır. Lensleri takmak için de birkaç kural sayılabilmektedir:

 • Kontakt lenslere dokunmadan veya göze dokunmadan önce ellerin sabunla yıkanması gerekmektedir.
 • Lensler başkaları ile paylaşılmamalıdır.
 • Bir göz doktoru tarafından takılmadıkları sürece moda lensleri (reçetesiz renkli lensler) kullanılmamalıdır.
 • Kaçak lens satın alınmamalıdır.
 • Göz doktoru tarafından reçete edilen programa göre lens takılmalıdır.
 • Göz doktoru tarafından belirlenen aralıklarla lensler değiştirilmelidir.

Görülen bazı durumlarda kontakt lensler çıkartılmalı ve acilen doktora gidilmelidir:

 • Gözün ağrılı olması
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözün iki günden fazla kırmızı kalması,
 • Gözde akıntı olması,
 • Bulanık görüş,
 • Gözün kaşınması

Hastaların göz sağlığını koruması için doktor kontrollerini aksatmaması ve Kontakt lensler kullanım tarihi ve talimatlarına göre kullanması gerekmektedir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp