Kolesteatom.jpg


Kolesteatom Tedavisi

Kolestatom, kulak zarı arkasında oluşan cilt hücrelerinden oluşan iltihabi bir durumdur. Dış kulak yolundaki ölü cilt hücreleri kulak kiri ile birlikte dışarı atılmaktadır. Bazen bu süreçte kolestatom oluşmaktadır. Kulak zarı arkasında oluşan bu durum giderek büyür ve etrafındaki kemik ve dokulara zarar vermeye başlar.

Kolesteatom Tedavisi 2022

Genellikle östaki borusunun görevini tam olarak yapmaması sebebiyle oluşur. Bu iltihabi durum kulak enfeksiyonlarına, baş dönmesine ve kalıcı işitme kaybına neden olabilmektedir. Çok nadiren de menenjit, yüz felci ve beyin apsesine sebep olmaktadır. Kolestatom, yıllarca ortaya çıkmadan orta kulakta bulunabilir. Kolesteatom tedavisi genellikle cerrahi müdahale gerektirir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kolestatom Nasıl Ortaya Çıkar

  Kulak zarında oluşan bir delik ya da çökme sonrası oluşan kolestatom çeşidine Edinsel kolestatom adı verilmektedir. Bir de Konjenital kolestatom vardır ki genellikle nadiren görülen bir çeşittir. Bu durum doğuştan sağlam kulak zarı arkasında oluşur ve yıllarca ortaya çıkmayabilir. Normalde ölü cilt hücreleri dökülerek vücuttan atılır.

  Ancak, kulak zarı arkasındaki ölü cilt hücreleri bulundukları yerden uzaklaştırılamaz ve burada bir kitle oluştururlar. Bu kitle zamanla büyüyerek, bulundukları bölgeye zarar verirler. Kolesteatom tedavisi ile bu kitle buradan temizlenir.  Kolestatom Belirtileri

  Genellikle hiçbir belirti göstermeden uzun süreler bulundukları yerde büyürler. Bir süre sonra kronik kulak iltihabı, işitme kaybı, kulak akıntısı, nadiren de olsa ağrı ve kabuklanmalar gibi belirtiler görülmeye başlar. Daha ileri vakalarda ise, yüz felci, sağırlık, baş dönmesi ve nörolojik belirtiler ortaya çıkar.

  Genellikle uzun yıllar belirti göstermemesine rağmen, kulak zarı delik olan kişilerde herhangi bir nedene dayanmadan iltihabi kulak akıntısı başlamışsa ve bu akıntı kötü kokulu ise, ilaçla tedaviyle tamamen iyileşme sağlanmıyorsa kolesteatom tedavisi için kişinin en kısa zamanda bir doktora başvurması gerekir.  Kolestatom Komplikasyonları

  Kolestatom bulunduğu yerdeki dokulara zarar vererek çeşitli komplikasyonlar oluşturur. Kalıcı işitme kaybı, iç kulak iltihabı, yüz felci, kronik orta kulak iltihabı, kulak çınlaması, kulak ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve kafa içi apse gibi komplikasyonlar oluşur. Kulakta oluşan kolestatomlar ihmale gelmeyecek tehlikeli durumlardır.

  Kolestatomlar çevrelerindeki dokulara ve kemiklere zarar vererek zamanla kemiklerin erimesine, iç kulak ve beyin etrafına iltihabın yayılmasına sebep olur. Bu da zamanla işitme kaybı, menenjit ve nadiren de olsa ölümlere sebep olabilir.  Kolestatom Teşhisi

  Kolestatomun teşhisi genellikle, yüksek çözünürlüklü mikroskoplarla kulağın muayene edilmesi ile yapılır. Tomografi ve MR ile iltihabın yaygınlığı ve orta kulaktaki komplikasyonların değerlendirilmesi açısından muayene edilir.

  Kolestatom Tedavisi

  Kolestatomun tedavisinde antibiyotik tedavisi bir dereceye kadar etkilidir. Ancak, kolesteatom tedavisi için kullanılabilecek hiçbir ilaç yoktur. Bunun için kesinlikle cerrahi müdahale şarttır. Cerrahi müdahale ile hem kolestatom odakları temizlenir ve işitme tekrar sağlanır.

  Genellikle orta kulaktaki iltihabi kolesteatom tedavisi sırasında odaklarının temizlenmesi için mastoidektomi ameliyatları yapılır. Ayrıca bu ameliyat ile birlikte hem kulak zarı, hem de kulak kemiklerinin ameliyatları yapılmaktadır. İleri derecedeki ve büyük kolestatomu olan hastalar için iki dereceli ameliyatlar önerilmektedir. İlk ameliyatta iltihap ve kolestatom kitlesi temizlenir.

  İkinci ameliyat ortalama bir yıl sonra yapılmalı ve bu ameliyatta deforme olan orta kulak kemikçikleri tedavi edilir. Ameliyattan sonra genellikle hastalar aynı gün taburcu edilirler. Daha ileri seciyedeki hastaların hastanede uzun süre kalması gerekebilir. Bu süreçte hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.

  İş başı yapmak bir iki hafta kadar sürebilir. Hastalık bazen tekrar edebilir. Bu yüzden ameliyattan sonra hastaların rutin olarak kontrol edilmesi gerekir. Ömür boyu kolestatom kontrolü gereken hastalar vardır. Çok önemli bir hastalıktır. Ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Erken teşhis için belirtiler dikkatlice izlenmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp