Kistik-Fibrozis-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kistik Fibrozis


Kistik Fibrozis

Kistik fibrozis rahatsızlığı doğum sonrası geliştiği bilinen ve kalıtsal bir hastalık türü olarak tanımlanan rahatsızlıktır. Genel olarak üreme, sindirim ve solunum sisteminde yer aldığı bilinen bu hastalığın genetik yatkınlıklar ile ilgili durumu da oldukça yüksektir. Cinsel organ başta olmak üzere akciğer, pankreas, karaciğer ve bağırsak sorunları ile zincirleme işlev gören kistik fibrozis bu organları etkisi altına alarak tümden etkileyebilmektedir. Ayrıca sinüsler üzerinde de oldukça yüksek etki oluşturması nedeniyle farklı hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir.

Kistik Fibrozis 2022

Kistik fibrozis hastalığına yakalanan kişilerde ilk olarak meydana gelen durum mukus yollarının yapışkan bir hal almasıdır. Bu sebeple mukus bölümü kalınlaşmaya başlamaktadır. Oluşan kalınlaşma sonrasında ise akciğer hastalıkları başlamaktadır. Beraberinde görülen durum ise kişinin zor bir şekilde nefes alıp vermesi olarak öne çıkmaktadır.

Solunum yollarında tetikleme oluşturan durum hayli zorlayıcı olabildiği gibi farklı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte besin emilimi görevine sahip olan pankreasın tam anlamıyla görevini yapamaması durumu da oluşmaya başlar. Tüketilen besin emilimlerinin salgısı engellenir. Böyle durumda ise sindirim sistemi de bozulmaya başlamaktadır.

Enzimleri tamamlanmamış olan besinler ince bağırsak bölümüne ulaşamadığından yenilen yiyecekler parçalanamaz hale gelir. Bu durumda ise kişilerin sıkça bahsettiği kabızlık sorunu meydana gelmeye başlar. Bu tarz durumları tıbbi açıdan incelemeyen veya tam anlamıyla bilmeyen kişiler durumunu sadece kabızlık olarak yorumlayabilir.


Fakat altında yatan sebep genellikle kistik fibrozis olmaktadır. Kistik fibrozis hastalığının yol açtığı durumlardan biri de vücudun aşırı miktarda su kaybı yaşamasıdır.

Su kaybı yaşadıkça tuz oranı da düşmektedir. Beraberinde ise tansiyon hastalıkları oluşmaktadır. Oluşan hastalıklar ise kalp rahatsızlıkları, kısırlık, çarpıntı, düşük tansiyon, osteoporoz ve diyabet olarak öne çıkmaktadır. Hafife alınmaması gereken bir hastalık türü olması nedeniyle vücudun birçok bölümünü aynı anda etkilediği bilinmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis hastalığı üreme, sindirim, solunum hastalıklarının oluşmasında kalıtsallık gösteren ve genellikle genetik yatkınlığı olan bir hastalık çeşidi olarak tanımlanır. Doğum sonrası anlaşılabilen bu durum birçok organın hasar görmesi nedeniyle çeşitli belirtiler verebilmektedir.

Yaş ilerlemesi ve yaşam tarzı ile birlikte kalıtsal bir hastalığa dönüşen durum farklı semptomlar şeklinde vücutta kronik bir hal alabilmektedir. Genellikle üreme sistemine dayalı bir hastalık olduğu düşünülen kistik fibrozis hastalığının hasarları genel anlamda tüm vücutta görülebilmektedir. Etkilediği organlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Üreme sistemi
 • Akciğerler
 • Pankreas
 • İnce bağırsak
 • Mide
 • Kalp
 • Solunum yolları
 • Sindirim sistemi

Vücudu tümden etkilemesi ile bilinen kistik fibrozis hastalığı kişiden kişiye farklı belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. İlk semptomları arasında görülen kısırlık konusuna ağırlık verilmesinden dolayı diğer organlara yarattığı hasarlar kısmen anlaşılamamaktadır. Bu nedenle çok iyi bir tanı ve doğru tedavi uygulanması gereken hastalık türü olarak bilinmektedir.

Söz konusu hastalıkla birlikte mukus yolları kalınlaşarak yapışkan bir şekle bürünür. Yapışan mukus sonrasında kişide nefes darlığı ve benzeri solunum yolu hastalıkları meydana gelmeye başlamaktadır. Aynı zamanda kabızlık ile ilgili sorunlar ve sindirim sistemine dayalı birçok sorun oluşabilmektedir. Besin emilimi yapamayan vücut beraberinde kalp hastalıklarına da yatkın bir hale gelmektedir.Kistik Fibrozis Genetiği

Kistik fibrozis genetiği gen mutasyonu ile ilgilidir. Gen mutasyonundan kaynaklandığı bilinen bu hastalığın çoğunlukla kalıtsal olma durumu çok yüksek boyuttadır. Aile bireylerinde özellikle annede var olan bu durum direkt olarak gebelik döneminde çocuğa aşılanan bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Kistik fibrozis hastalığı bulunan ve durumun haberdarı olmayan ebeveynlerin çekinik genlerinden çocuğa geçmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu oran genellikle %25 civarında olarak saptanmıştır. Akciğer ve pankreas organlarında mukusun tıkanması nedeniyle oluşan sorunlarda kalıtsal hale gelmektedir. Çünkü alınan mineraller hücre dışına çıkamaz hale gelmektedir.

Mukusun kalınlaşması nedeniyle süre gelen akciğer enfeksiyonları sıkça kendini göstermeye başlamaktadır. Ayrıca akciğerlerden atılamayan mikroplar tam anlamıyla organdaki yerini de sağlamlaştırmış olacaktır. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir.Kistik Fibrozis Belirtileri

Kistik fibrozis henüz yeni doğan bebeklerde yapılan tetkikler sonucu anlaşılabilen bir durum iken aynı zamanda yaş ilerledikçe de belirtilerini gösteren bir hastalık türü olarak tanımlanmaktadır. İlerleyen sürede kendi kendini gösteren belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Tuzlu deri yapısına sahip olma
 • Şiddetli öksürük şekli
 • Koyu renkte balgam çıkarma
 • Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları
 • Aşırı derece kötü kokan dışkı yapısı
 • Diyabet
 • Kısırlık
 • Gelişim geriliği
 • Nefes darlığı

Yukarıda sıralanan belirtiler arasına farklı vücut hastalıklarının neticesinde dâhil olabilen durumlarda gözlemlenmektedir. Çünkü vücut içinde zincirleme ilerleyen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Genetik bir hastalık türü olması nedeniyle belirtiler erken yaşlarda kendini göstermektedir.Kistik Fibrozis Tanı Yöntemleri

Kistik fibrozis hastalığı ilk olarak yeni doğan bebeklere yapılan tarama testleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kan testi ve topuktan kan alınması şeklinde yapılan tetkikler çocukta kistik fibrozis olup olmadığına bakılmasında önemli rol oynuyor. Fakat ileri yaştaki kişilerde yapılan kistik fibrozis testleri şu şekilde yer alıyor.

 • Klor ölçümü ( Ter testi)
 • Gen mutasyonu ( Genetik test)
 • Balgam testleri
 • Gaita testi
 • Pulmoner test

Yukarıda sıralanan test çeşitleri hastalığın nasıl geliştiğine dair bulguları ortaya çıkarırken aynı zamanda da gen mutasyonundan kaynaklı olup olmadığını da ortaya koymaktadır. Bu sayede yapılan tanı yöntemleri ile birlikte hastalık net bir şekilde teşhis edilmektedir. Kistik fibrozis hastalığı ile ilgili teşhislerde hastanın tıbbi geçmişi de önemli yer tutar. Özellikle sonradan gelişen bir hastalık olarak ta kendini gösterdiğinden hekim muayenesinde mutlaka belirgin tanı koyma soruları sorulmaktadır.Kistik Fibrozis Tedavi Yöntemleri

Kistik fibrozis hastalığında net bir şekilde belirlenmiş bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Fakat yaşanılan hastalığın boyutuna veya derecesine göre hastalık grupları ile bağdaştırılma yapılarak çözüm üretilebilecek hastalık türüdür. Bu hastalıkla mücadele etmenin ilk önemli hali danışmanlık almaktan geçmektedir. Hangi durumlara özen gösterilmesi gerektiği konusunda hastanın bilinçlendirilmesi önemli rol oynamaktadır.

Oluşabilen diğer hastalıklar meydana geldiği vakit çeşitli tedavi yöntemleri öne çıkmaktadır. İlk olarak akciğerleri hedef alan mukus yollarının tıkanmasını önlemek amaçlı pulmoner tedavi yöntemi uygulandığı bilinir. İkinci olarak bu hastalığı yok etmek veya en aza indirme amaçlı fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu tedavi şeklinde genellikle belirlenen egzersizler vardır. Solunum sisteminde sorunlar oluşmaya başladığı vakit oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın üst sınırlara ulaştığı vakit ise akciğer nakli cerrahi işlemler yapılmaktadır. Sindirim sistemine dayalı sorunlar oluştuğu zaman kişiye uygun şekilde uygulanması gereken yüksek kalorili diyet tedavileri uygulanmaktadır.

Son olarak ise çeşitli akciğer hastalığı ile birlikte ilerleyen sindirim sistemi hastalıkları esnasında kişiye beslenme tüpü tedavisi uygulanmaya karar verilmektedir. Kistik fibrozis hastalığının tedavi çeşitleri bu şekilde ilerlemektedir. Yapılan tedaviler ve kişinin yaşam tarzının da etkisiyle var olan hastalık etkin bir şekilde en düşük seviyeye çekilebilmektedir. Ayrıca bu hastalıkla ilgili kişinin psikolojik hali de önemli yer tutmaktadır. Çünkü en ufak bir durumu kafasına takmaya başlayan kişilerde kistik fibrozis hastalığı daha hızlı tetiklenebilmektedir. Bu nedenle mevcut hastalığınızla ilgili danışmanlık almak yerinde bir karar olacaktır.

Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Üst Solunum Yolu Hastalıkları, Solunum Yetmezliği, Trakeobronkomalazi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp