Kisirlik-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kısırlık


Kısırlık

Kısırlık; yani tıp dilinde infertilite tanım olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmasız ve düzenli ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca gebeliğin gerçekleşmediği durumlara verilen addır. Kısırlık, dünya genelinde yapılan istatistiklere göre çiftlerin yaklaşık olarak %25’inde görülen klinik bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalarda kısırlık probleminde oran olarak düşünülürse 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar.

Kısırlık 2022

Kısırlık problemi yaşayan çiftlerde mutlaka kadın ve erkeğin durumları iyice değerlendirilerek, fiziksel ve psikolojik tedavi ile desteklenmelidir. Düzenli ve korunmasız ilişki olduğu halde gebe kalamayan 35 yaş üstü kadınların tetkik ve tedavilerine vakit geçirmeden başlanmalıdır. Çünkü yaşa bağlı olarak kadında yumurta sayısı zaman ilerledikçe azalmaya devam etmektedir.

Kısırlık; yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan bir durumdur. Kısırlık genel olarak üreme sistemi ile ilgili bir sağlık sorunu olarak bilinse de tek bir sebebe bağlı olabildiği gibi; birkaç etkenin birleşmesi ile de meydana gelebilen bir durum olarak ta karşımıza çıkabilir.


Kısırlık aynı zamanda, insandaki üreme sisteminin vücudun üreme işlevini yerine getirme işlevini baltalayan bir hastalıktır. Kısırlığın nedenlerinde kadın ve erkekte gerçekleşmeyen üreme bozukluğunun yanı sıra hiçbir şekilde nedeni bulunmayan kısırlık nedenleri de karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar çocuk sahibi çok doğal bir süreç olmasına rağmen bu sürecin oluşması için bazı faktörlerin oluşması gereklidir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKısırlık Nedenleri

Kısırlık, kadın veya erkekten kaynaklı sebeplerden dolayı oluşan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat yapılan bazı araştırmalar sonucunda çiftlerde hiç bir sorun olmadığı halde kısırlık durumunun ortaya çıktığı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Yapılan tüm araştırmalara rağmen bu durumun nedeni bir türlü bulunamayan vakalara rastlamak mümkün olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda bebek sahibi olmak isteyen çiftler korunmasız düzenli olarak haftada 2-3 kez birlikte olduklarında oranlama yaparsak her 100 çiftten 85’i bir yıl içinde gebe kalmaktadır. Az bir oran olan yüzde 15 lif kısmın büyük çoğunluğu da ikinci yılda herhangi bir tedaviye gereksinim duymadan gebelik gerçekleşmektedir.

Kısırlık durumu kadınlar yaşlarının ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Çünkü doğurganlık yaş artışı ile birlikte azalır. Doğurganlık 38 yaşından itibaren azalmaya başlar ve 40’lı yaşlara gelindiğinde ise yumurta giderek azalmaya başladığı için doğurganlık azalır. Kısırlığın nedenleri kadın ve erkeğe göre farklılık gösterir.

Kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında;

 • Tüplerde tahribat veya tıkanıklık
 • Düzensiz adet döngüsü
 • Azalmış yumurtalık rezervi
 • Fallop tüplerinin tıkanıklığı ya da yapışıklığı
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar ya da karın içi operasyonlar
 • Endometriozis:
 • Yumurtlama bozuklukları
 • Yüksek prolaktin seviyesi
 • Polikistik Over Sendromu
 • Erken menopoz

Rahimde görülen bazı tür miyomlar:

 • Karın İçi Yapışıklık: Pelvik enfeksiyon, apandisit, karın veya pelvik operasyon sonrası oluşan yapışık dokulardır.
 • Tiroid Problemleri: Tiroid bezindeki aksaklıklar
 • Kanser tedavileri: Kadın üreme sisteminde meydana gelen kanserler kısırlığa yol açabilirler. Radyoterapi ve kemoterapi üreme sistemini etkiler.

Obezite
Aşırı sigara ve alkol tüketimi kadınlarda görülen kısırlık nedenleri arasındadır.Erkeklerde Görülen Kısırlık Nedenleri

Kısırlık; erkek ve kadında görülme oranları yüzde 50 olarak belirtilir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Genetik problemler
 • Doğum anında meydana gelen anormallikler
 • Sperm üretim bozuklukları
 • Varikosel (testislerde kanı boşaltan toplardamarın varisleşmesi durumu)
 • Testis travması
 • Anatomik problemler
 • Enfeksiyonlar
 • Hormonsal değişiklikler
 • Geçirilen cerrahi operasyonlar gibi nedenlere bağlı olarak oluşur.


Kısırlık Belirtileri

Kısırlık belirtileri kadınlarda ortaya çıkma belirtisi; kadın eğer korunmasız olarak düzenli bir şekilde cinsel ilişki yaşadığı olduğu halde 1 yıldır hamile kalamıyor ise bu bir kısırlık belirtisi olabilir. Kadınlarda meydana gelen adet düzensizlikleri ve hamile olmadığı halde memelerden süt gelmesi gibi durumlar belirti olarak görülebilir. Böyle bir durumda derhal bir uzmana danışılmalıdır.

Erkeklerde ise sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar, çok az meni gelmesi ve sperm azlığı gibi belirtiler baş gösterebilir.Kısırlık Tanı Yöntemleri

Kısırlık tanı yöntemlerinde; çiftler düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye rağmen yaklaşık 1 yıl ya da 2 yıldır gebe kalamama durumunda bir neden saptayarak tanı koymak amacıyla erkeklerde ve kadınlarda farklı tetkiklere başvurulur.

Erkeklerde bu tetkiklerden biri semen analizi denilen erkeğin meni analizi yöntemi sayesinde yapılmaktadır. Erkeğin meni analizini yapmak için 3 ila 7 günlük bir cinsel perhizin ardından alınan alınan sperm örneği, mikroskop altında incelenir. Semen analizi ile erkekte sperm sayısı, hareketlilik durumu ve yapısı hakkında bilgi edinilmek için yapılmaktadır. Bazı gereken durumlarda anti sperm antikoru da testlere eklenebilir.

Kısırlık tanı yöntemlerinde; kadınlarda adet döngülerinin durumu ve düzenli olup olmadığı uzman tarafından hasta hikâyesine göre belirlenir. Tanı yönteminde dikkat edilecek nokta ise eğer kadının adet döngüsünde düzenli ise, adet kanamalarından önceki 7 gün içinde yumurtlamanın olup olmadığının kontrol edilmesi gerekli kan testleri istenebilir.

Bazı kişi durumlarına göre uzman hekimi yumurta gelişimini ve yumurtlamayı 1 ay boyunca yapacağı ultrason testleri ile takip etmek isteyebilir. Yumurta kalitesinin değerlendirilmesi için âdetin 2 ila 5. günleri arasında yapılarak hormon çeşitli hormon düzeyleri testleri ile FSH, LH ve östrojen düzeylerine, yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi için ise AMH düzeylerine kan testi ile bakılabilir.

Fallop tüplerinin açık ya da kapalı olup olmadığını öğrenmek için HSG olarak adlandırılan bir röntgen filmi ile kontrol edilebilir. Bazen ise bazı durumlarda laparoskopi denilen karın içinin teleskopik-kamera vasıtası ile görüntülenmesini de gerektirebilir.Kısırlık Tedavi Yöntemleri

Kısırlık tedavi yöntemleri arasında ilk akla gelen tüp bebek yöntemidir. Fakat bu yöntem dışında pek çok kısırlık tedavisi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemleri çiftlerin yaşına hastalık durumlarına göre değişecektir. Sizlere kısaca birkaç yöntemden bahsedelim.

 • Gebelik ilaçları: Eğer gebelik problemi yumurtlama problemlerinden kaynaklanıyorsa yani düzenli yumurtlamanın olmamasından ise tablet ya da enjeksiyon şeklinde verilebilecek gebelik ilaçları sayesinde kişilerin yumurta gelişimi yapılabilmektedir. Bu tedavi sayesinde çoğul gebelik dahi sağlanabilmektedir. En sık kullanılan yöntemlerden birisidir.
 • Aşılama yöntemi tedavisi: Bu yöntemde kısırlık tedavileri arasında sık ve uygulaması kolay yöntemler arasındadır. Bu yöntem kadının doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminde eşinin spermlerinin basit bir yöntemle rahim içine yerleştirilmesi ile uygulanır. Bu yöntem tüplerin sağlıklı olduğu ve nedeni açıklanamayan kısırlık problemlerinde önerilmektedir. Aynı zamanda cinsel ilişkinin gerçekleşememe durumları olan vajinismus, erken boşalma ve sertleşme sorunu gibi sorunlarda uygulanır.
 • Tüp bebek tedavisi: Diğer iki yöntem denenip sonuca ulaşılamayınca çiftler tüp bebek yöntemine yönelirler. Normal akış düzeninde her ay düzenli şekilde adet gören kadınlar her ay döllenebilir tek bir yumurta oluşturmaktadırlar. Tüp bebek tedavisinde yapılan işlem ise dışarıdan verilen hormon ilaçları ile bu sayının artmasını sağlamak ve gebe kalma olasılığını yükseltmek amaçlanır. Kişiye transfer edilecek olan embriyo sayısının belirlenmesi gebelik şansına ve çoğul gebelik riskine direkt olarak etki edebilir. Uzman hekim yeterli gördüğü embriyo kalitesi belirlendikten sonra, embriyo sayısı transferi yapmadan önce çiftlere ayrıntılı olarak bilgi vermesi için görüşme sağlayacaktır. Gerekli görüşmelerden sonra transfer işlemi yapılır.

Varikosel, Üretra Darlığı, Testis Kanseri, Sertleşme Bozukluğu, Renal Arter Stenozu

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp