Kireçlenme-Tedavisi-Süreci.jpg


Kireçlenme Tedavisi Süreci

Kireçlenme halk arasında çok yaygın görülen bir eklem rahatsızlığıdır. Birçok kişinin özellikle yaşlı akrabalarından duyduğu bu rahatsızlık yaş ilerledikçe ortaya çıkmakta ve kişinin hareketlerini büyük oranda kısıtlamaktadır. Kilolu kişilerde, yaş almış kadın ve erkeklerde ve daha birçok kişide görülebilen kireçlenme daha çok dizlerde ve ayak bileklerinde oluşmaktadır.

Kireçlenme Tedavisi Süreci 2022

Bunun başlıca sebebi kişinin alt bedeninin vücudun tüm ağırlığını taşımasıdır. Kişi kiloluysa bu kilolar eklemlere baskı yapacak ve yıllar geçtikçe sorunlar yaşanmaya başlayacaktır. Bu sebeple ileride kireçlenme problemi ile karşılaşmamak için fazla olan kilolardan kurtulmak ve sağlık beslenmek son derece önemlidir. Kireçlenme eklemlerin kıkırdaklı kısımlarında oluşmakta ve kemiklerin deforme olmasına neden olmaktadır.


Şiddetli ağrılara yol açan ve yürümeye engel olan kireçlenme belli başlı kişilerde çok daha sık rastlanmaktadır. Bu kişilere en iyi örnek 45 yaşını geçmiş olan insanlardır. Bunun yanı sıra menopoz döneminde olan kadınlarda da sıklıkla rastlanıldığı bilinmektedir. Bu kriterlere uyan insanların biraz daha dikkatli olmaları ve düzenli kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.


Dora Sağlık Bilgi FormuKireçlenme neden olur?

Eklemlerde yaşanan kireçlenmeler belli başlı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden ilki aşırı kilolardır. Bir kişi hayatı boyunca fazla kilolara sahip olduğunda yaşlılık döneminde kireçlenme ile karşılaşması ihtimali son derece yüksek olmaktadır. Fazla kilolar özellikle diz eklemlerinin kireçlenmesine neden olacak ve kemiklere büyük oranda baskı yapacaktır.

Bunun yanı sıra yaşlılıkta kireçlenme nedenlerinden bir tanesidir. Kişi yaş aldıkça kemiklerde yaşanan problemler artacak ve bu durum eklemleri de etkileyecektir. Kireçlenme sorununa neden olan faktörler fazla kilolar ve yaşlılıkla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra geçirilen ameliyatlar ya da spor esnasında yaşanan yaralanmalarda ilerleyen dönemlerde kireçlenme oluşumuna neden olabilmektedir.

Nedenleri ve sebepleri çok fazla olan kireçlenme tedavisi mümkün olan problemlerden olduğundan bir sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.Kireçlenme belirtileri

Kireçlenme tedavisi için harekete geçilmesi ancak belirtilerin anlaşılması ile mümkün olacaktır. Bu belirtiler rahatsızlığın sinyalleri olacağından mutlaka dikkate alınmalıdır. Kireçlenme sorununun belirtilerinden ilki eklem ağrılardır. Bu tarz ağrılar sonucu kişi rahat hareket edemeyecek ve zorluklar yaşayacaktır.

Bunun yanı sıra kireçlenme oluşan bölgelerde var olan şişlikler ve hassasiyette kireçlenme belirtilerindendir. Bu tarz sorunlara sahip olan kişiler gece uyurken bile eklem ağrısı çekebileceğinden tedavi için harekete geçilmeli ve gerekirse ameliyat olunmalıdır.Kireçlenme tedavisi yöntemleri

Kireçlenme yaş ilerlediğinde ortaya çıkan ve yaş alan hemen hemen herkeste görülen yaygın problemlerden bir tanesidir. Bu denli yaygın görülen ve günlük hayatı kısıtlayan kireçlenme problemi tedavisi olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kireçlenme tedavisi kişinin kireçlenme durumuna bağlı olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu tedavi şekillerinden ilki ilaç tedavidir.

Kireçlenme tedavisi olarak uygulanan ağrı kesiciler ve kremler kişinin yaşadığı eklem ağrılarının giderilmesini sağlayacak ve sorunları büyük oranda azaltacaktır. Bu tarz ilaç tedavileri daha çok hafif seviyede olan kireçlenmeler için tercih edilmektedir. Biraz daha ciddi olan kireçlenmeler için uygulanan bir diğer kireçlenme tedavisi ise fizik tedavi olmaktadır. Fizik tedavi ilaçların sorunu gideremediği noktalarda devreye girmektedir.

Özel cihazlar ile yapılan ve bir seferde değil çeşitli seanslarda yapılan fizik tedavi ağrıları giderecek ve kireçlenme sorununa kökten çözüm olmuş olacaktır. Kireçlenme sorununda uygulanan son tedavi yöntemi ise ameliyattır. Bu daha çok son seviyede olan ve diğer yöntemler ile iyileştirilemeyecek sorunlarda devreye giren bir tedavi yöntemidir. Kireçlenme ameliyatı ile eklemler yenilenecek ve kemikler düzeltilecektir.

Bu sayede kişi daha kolay bir şekilde yürüyebilecek ya da eklemlerini kolaylıkla hareket ettirebilecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp