Kimyasal-Peeling-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling uygulaması Peeling uygulamaları arasında birçok açıdan faydaları olduğu ortaya konulan bir tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Peeling işlemi ise genel olarak cilt üzerinde bulunan ölmüş ve işlevsiz deri hücrelerinin alınması ve bu sayede cildin temizlenmesi işlemleri olarak tanımlanabilmektedir.

Bu noktada farklı türleri olan bu işlemin bir türü de bazı kimyasal araçlar ve ilaçlar yardımı ile yapılan bu türüdür. Bu tür Peeling işlemlerinde deri üzerine içeriği kimyasal maddelerden oluşan özel olarak hazırlanmış bir karışım ya da solüsyon sürülmesiyle yapılan bir işlem olarak tanımlanmaktadır.Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling uygulaması cildin soyulduğu ve çok daha derinlemesine temizlenmesine olanak tanındığı bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemde cilt tabakası üzerinde yer alan ölü olarak ifade edilen tüm hücrelerin derinlemesine temizlenmesi hedef alınmaktadır. Bu amaç doğrultusunda cilt yüzeyine hazırlanmış olan kimyasal karışımlar sürülür devamında ise bu sayede cilt tabakası tamamen canlandırılmış olmaktadır.

Bu türe giren Peeling işlemlerinde farklı birçok cilt sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Yine bu uygulamanın kapsam ve genişliği de yaşanan cilt sorunlarının tiplerine ve büyüklüklerine göre farklılıklarda gösterebilmektedir. Bu Peeling tipinde hastalara uygulanan özel kimyasal içerikli karışımlarda hastanın ve lekelerin durumlarına göre değişiklikler gösterebilmektedirler.

Kimyasal Peeling işlemi ile cilt için son derece faydalı ve kalıcı faydalı sonuçlar elde etmek de mümkün olabilmektedir. Bu uygulama özellikle ve genel olarak ciltte meydana gelen lekelerin tedavileri için de kullanılan etkili tekniklerden biri olarak kabul görebilmektedir. Bunun dışında ise yine cilt ve deri üzerinde oluşan izlerin ortadan kaldırılmasında ve yine kırışıklık tedavilerinde de bu Peeling çeşidi başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Bu tür Peeling uygulaması tek başına kişilerin ciltlerine uygulanabildiği gibi farklı türde ki diğer uygulamalar ile bir arada da bir tedavi yöntemi olarak seçilebilmektedir. Bu işlem bazı durumlar dışında hemen her cilde uygulanabilen bir yöntem olarak da ön plana çıkan bir Peeling uygulaması olarak görülmektedir.


Kimyasal Peeling Bilgi FormuKimyasal Peeling Çeşitleri

Kimyasal Peeling çeşitleri ve türleri olarak da farklı seçenekleri ve tedavi şekilleri olan bir uygulamalar bütünü olarak da tanımlanabilmektedir. Özellikle kullanılan kimyasal karışım ve Peeling araçlarına göre yine inilecek deri seviyesine göre de bu uygulama kendi içinde farklı tür ve gruplara da ayrılabilmektedir. Bu tedavi uygulaması ellere, ayaklara yüz ve boyun bölgesi başta olmak üzere farklı cilt bölgelerine uygulanabilen bir yöntem olabilmektedir.

Bu Peeling şekli ile kişiler özellikle görünümlerini bozan leke ve izlerden de başarılı bir şekilde kurtulmuş olabilmektedirler. Bunların dışında bu uygulama sonrasında cilt yapısı tekrar çok daha sağlıklı ve güçlü olabilmektedir ve yine daha canlı ve estetik bir görünüme de tekrardan kavuşabilmektedir.

Kimyasal Peeling genel anlamda uygulama türlerine göre farklı isimler alabilmektedir. Bu kapsam için de bu uygulama uzman kişiler tarafından doğru çeşidi seçilerek kişilerin sahip oldukları sorunlara en uygun seviyesinde uygulanmaktadır. Cilt yapısında ve özellikle üst kısımlarında oluşan ve farklı birçok soruna yol açan ölü hücre yapılarının kalıcı olarak temizlenebildiği bu Peeling uygulaması kendi içinde şu çeşitlere ayrılmaktadır;

Hafif derin olmayan Kimyasal Peeling, en dışta yer alan üst cilt yapısına uygulanan derin olmayan bir pelin çeşidi olarak tanımlanmaktadır.
Orta derecede Kimyasal Peeling, hafif olan türüne göre bir alt tabakaya kadar uygulanan bir işlem olarak ifade edilmektedir.
Ağır derin Kimyasal Peeling, bu tür Peeling işleminde deri üzerinde çok derinlere kadar inilerek uygulama yapılmaktadır.Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Kimyasal Peeling uygulama işlemleri uzman kişiler tarafından belirli ön tanı ve değerlendirmelere göre yapılan işlemler olarak yapılabilmektedir. Bu nokta altında özellikle kişinin sahip olduğu cilt sorununun nedeni ve büyüklüğü ile yine kişinin genel sağlık durumu da bu Peeling uygulamasını etkileyen faktörler arasında sayılmaktadır.

Uygulama aşamasından önce ise yine uzmanlar tarafından hangi tür pelin işleminin yapılacağı konusu da netleştirilmesi gereken konular arasında kendisine yer bulan bir konu başlığı olmaktadır. Bu Peeling uygulaması içeriği ve uygulama yöntemleri nedeni ile sağlık kuruluşu ortamında yapılması gereken bir işlem olma özelliği de taşımaktadır. İşlem sırasında ise yine seçilen çeşide göre seanslar ve uygulama zamanları birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

Kimyasal Peeling uygulamasında birbirinden farklı kimyasal karışımlar kullanılmaktadır. Bu durum da yine hastanın cilt durumuna göre belirlenen bir unsur olarak ortaya çıkan bir konu başlığı olmaktadır. Cilt durumu ve cilt üzerinde ki sorunlu bölgen genel nitelikleri de kullanılacak asit içerikli karışımların etkinlik derecelerini seçme konusunda önem taşımaktadır. İşlem öncesinde gerekli olan hazırlıklar yapılır ve devamında ise cilt üzerinde bir takım hazırlıklarda yapılmaktadır.

Tüm bu işlemler sonrasında ise cilt bu Peeling işlemi için hazır hale getirilmektedir. Bu işlem sırasında bazı durumlarda işlem yapılırken çok şiddetli olmayan yanma benzeri acılar duyulabilmektedir. İşlem sonrasında ise uygulanan çeşide göre farklı gün ve süre aralıklarında cilt ve deri üzerlerinde soyulmalar başlamaktadır.Kimyasal Peeling Tedavi Yöntemleri

Kimyasal Peeling ile farklı türde birçok cilt sorunu başarılı ve kapsamlı olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Bu uygulama cilt ve deri sorunlarını ortadan kaldırmak için farklı sürelerde birden fazla seansın yapılmasını da gerekli kılabilmektedir. Bu Peeling uygulama türünde önemli olan en önemli unsurların başında ise uygulama derecesinin belirlenmesi noktası gelmektedir. Bu derece ise mevcut sorunun boyutuna göre ve yine tedavi edilmesi beklenen sorunun tür ve nedenine göre tespit edilebilmektedir.

Hafif, orta ve derinlemesine Peeling işlemlerinin her biri ile farklı türde ki cilt sorun ve rahatsızlıklarının tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada yapılan Peeling işlemi sonrasında ortaya çıkan tüm etkilerde uygulamanın türüne göre oldukça farklılıklar gösterebilmektedir.

Kimyasal Peeling uygulamasının bazı türlerinde birden çok daha fazla uygulama yapılırken bazı türlerde ise uygulamalar arasına ciddi zaman aralıkları koyulabilmektedir. Bu Peeling uygulamasının derecelerine göre tedavi edilmesi planlanan bazı rahatsızlıklar ise şu şekilde sırlanabilirler;

Derin olmayan uygulamalar ile cilt kurulukları, bazı yüzeysel sivilce izleri, cildin renk tonunda ki kimi bozulmalar ve kırışıklıklar başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu Peeling türü farklı zaman aralıklarında birden fazla seans uygulaması ile devam edilen bir tür olmaktadır.
Orta dereceli uygulamalar ile basit uygulamaya göre daha derinde olan akne ve sivilce izleri, derin kırışıklıklar ve cilt altında oluşmuş lekeler bu tür Peeling uygulaması ile tedavi edilebilmektedir.
Derin ve ağır Kimyasal Peeling uygulaması ile çok daha derinde olan kalıcı izler ve cilt bozuklukları tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu derin uygulamayı diğer türlerden ayıran en önemli noktaların başında ise bu tür derin bir kimyasal uygulamanın kişilere sadece bir kez yapılabilir olmasıdır.

Bu Peeling çeşidi ile özelikle farklı türde ki cilt sorunları başarılı sonuçlarla tedavi edilebilirken özellikle, ciltte meydana gelen sarkma ve gevşeme gibi olumsuz durumların tedavileri için kullanılamayan bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp