Kıl-Dönmesi.jpg


Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi herkeste görülebilen fakat daha çok erkeklerde rastlanan zorlu ve ağrılı bir rahatsızlıktır. Bu sorun tam olarak kuyruk sokumunda yani kalçanın başlangıç bölgesinde oluşmaktadır. Kıl dönmesi ortada var olan kılların dönmesinden değil kişinin yeterli hijyeni sağlamaması sebebi ile saçlarından ya da daha farklı bölgelerden dökülen kıllar ile oluşmaktadır. Bölge temiz tutulmadığında kıllar kuyruk sokumunda birikecek ve içeri doğru büyümeye başlayacaktır.

Kıl Dönmesi 2022

Bu sorunun daha çok kuyruk sokumunda görülmesinin başlıca sebebi bölgenin diğer yerlere oranla çok daha yumuşak olmasıdır. Bu sebeple gerekli olan temizlik kurallarına dikkat edilmeli ve bölge hep kuru tutulmalıdır. Kıl dönmesi probleminin orada var olan kıllardan oluştuğunun düşünülmesi halk arasında yaygındır.


Fakat insanlar gün içerisinde çok fazla kıl dökmektedir ve bu kıllar kalçadaki sürtünme hareketi ile bir araya geldiğinde kuyruk sokumuna doğru batmaya başlamaktadır. Bu durum ancak  ilerlediğinde yani iltihap yaptığında anlaşılacaktır. Özellikle de masa başında çalışan ve sürekli olarak oturmak zorunda kalan kişilerin kıl dönmesi problemine dikkat etmeleri ve herhangi bir belirti gördüklerinde bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Kıl dönmesi kimlerde oluşur?

  Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülmektedir. Bunun sebebi bazı erkeklerin vücut hijyenine çok fazla dikkat etmemelidir. Bu durum kadınlarda çok daha nasir görüldüğünde kıl dönemsi sorunun çoğu erkeklerde görülmektedir. Problem gün içerisinde sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde de yoğun olarak görülmektedir. Bu sebeple gün içerisinde mutlaka hareket edilmeli ve aynı yerde çok fazla oturulmamalıdır.

  Kıl dönmesi sorunu yalnızca kuyruk sokumunda değil sürtünmenin olduğu koltuk altı gibi alanlarda da oluşabilmektedir. Bu sebeple bu bölgelerde de hijyene dikkat edilmelidir. Kıl dönmesinin oluşmaması için yalnızca hijyene değil giyilen kıyafetlere de dikkat edilmelidir. Sentetik ve terlemeyi arttırıcı giyim ürünleri kıl dönmesini tetikleyeceğinden uzak durulmalıdır.  Kıl dönmesi belirtileri

  Kıl dönmesi sorunu en çok makatta oluştuğundan orada belli başlı belirtiler oluşmasına sebep olacaktır. Bu belirtilerden ilki kanlı ya da normal iltihaplanmalardır. Bölge apse yapacak ve şişerek ağrı hissedilmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra bölgeden kızarıklığa yol açan ve kişinin ateşinin yükselmesine neden olan bu iltihap sorunu kıl dönmesi giderilene kadar varlığını koruyacaktır.

  Belirtiler bunlarla sınırlı değildir. Halsizlik, mide bulantısı ve daha birçok belirti veren kıl dönmesi acil tedavi gerektirdiğinden kesinlikle beklenmemeli ve bir uzmana başvurulmalıdır.  Kıl dönmesi tedavisi

  Kendisinde kıl dönmesi belirtileri olduğunu düşünen ve bu hastalıktan şüphe eden herkesi bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. İlerleyen ve ağrı yapmaya başlayan sorunun tek bir çözümü ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. O da cerrahi kıl dönmesi ameliyatıdır. Bu ameliyat kıl dönmesi olan bölgeye yani kuyruk sokumuna uygulanmakta ve kesi açılarak oluşan kıl kitlesi tek bir seferde çıkartılmaktadır.

  Bu tarz bir rahatsızlığın ilaçla ya da krem tarzı ürünlerle geçmesi mümkün değildir. Bu sebeple kıl dönmesi daha çok iltihap yapmadan bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mikro Sinüsektomi adı verilen kıl dönmesi ameliyatı sayesinde sorun kısa sürede giderilecek ve kişi ameliyat bölgesi iyileştikten sonra günlük yaşantısına geri dönebilecektir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha kolay olması için bazı detaylara dikkat edilmelidir.

  Bu detaylardan ilki ameliyatlı bölgenin mutlaka kuru ve temiz tutulmasıdır. Hijyen kurallarına uyulduğu müddetçe herhangi bir enfeksiyon problemi ile karşılaşılmayacaktır. Kıl dönmesi sorunu tekrar edebilen zorlu rahatsızlıklardandır. Hastalığın tekrarlamaması için bölgedeki kıllar düzenli olarak temizlenmeli ve bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp