Keratokonus-Kornea-Hastaliklari-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Keratokonus (Kornea Hastalıkları)


Keratokonus (Kornea Hastalıkları)

Keratokonus terimi, esas olarak korneayı etkileyen çeşitli durumları ifade eder. Bunlar enfeksiyonlar, dejenerasyonlar ve çoğunlukla kalıtımın bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek diğer birçok bozukluğu içerir.

Keratokonus (Kornea Hastalıkları)

Keratokonus (Kornea Hastalıkları) Nedir?

Normalde kornea, berrak dış mercek veya “ön cam” göz, bir top gibi, bir kubbe şekline sahiptir. Bazen yapı yuvarlak şeklini koruyacak kadar güçlü değildir ve bir koni gibi dışa doğru şişer. Buna keratokonus denir. Gözdeki kolajen adı verilen küçük protein lifleri, korneanın yerinde kalmasına yardımcı olur. Bu lifler zayıfladığında şeklini koruyamazlar. Kornea gittikçe daha çok koni benzeri hale gelir.


Korneada yeterince koruyucu antioksidan olmadığında keratokonus olur. Göz hücreleri, tıpkı bir arabanın egzozu söndürmesi gibi, zararlı yan ürünler üretir. Normalde antioksidanlar onlardan kurtulur ve kolajen liflerini korur. Ancak seviyeler düşükse, kollajen zayıflar ve kornea şişer.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKeratokonus (Kornea Hastalıkları) Nedenleri

Tam olarak keratokonusa neyin sebep olduğunu bilmiyoruz. Araştırmacılar, bazı insanların bunu doğumdan alma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Bazı şeyler durumla bağlantılı olabilir:

 • Aile öyküsü: Aileden biri bu duruma sahipse, hastalığı kişide görme olasılığı daha yüksektir.  10 yaş civarında başlayarak çocukların gözlerini kontrol ettirilmesi önerilmektedir.
 • Yaş: Keratokonus genellikle gençken başlar. Ancak her yaşta görülebilme ihtimali vardır.
 • Bazı bozukluklar: Çalışmalar, keratokonus ile Down sendromu, Ehlers-Danlos sendromu, osteogenezis imperfekta ve retinitis pigmentosa gibi sistemik durumlar arasında bir bağlantı bulmuştur.
 • İltihaplanma: Alerjiler, astım veya atopik göz hastalığı gibi şeylerden kaynaklanan iltihap, korneanın dokusunu parçalayabilir.
 • Göz ovma: Zamanla, gözleri sertçe ovmak keratokonusa sebep olabilmektedir. Zaten hastalık varsa, keratokonusun ilerlemesini de hızlandırabilir.
 • Irk: Keratokonuslu 16.000’den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, Siyah veya Latin olanların beyaz olanlara göre kabaca % 50 daha fazla hastalığa sahip olduğunu buldu.


Keratokonus (Kornea Hastalıkları) Belirtileri

Keratokonus, görüşü iki şekilde değiştirir: Kornea bir top şeklinden bir koniye şekil değiştirdikçe, pürüzsüz yüzey dalgalı hale gelir. Buna düzensiz astigmatizm denir.

Ön taraf genişledikçe, görüş daha yakınlaşır. Bu, nesneleri yalnızca yakın olduklarında net görebileceğiniz anlamına gelir. Çok uzaktaki herhangi bir şey bulanık gibi görünür. (miyopi)

Bir göz doktoru, bir göz muayenesi sırasında belirtileri görebilir.

Ayrıca aşağıdaki gibi belirtiler de görülebilmektedir:

 • Tek gözle bakarken çift ​​görme
 • Bulanık görünen hem yakın hem de uzak nesneler
 • Çevresinde haleler varmış gibi görünen parlak ışıklar
 • Açık çizgiler
 • Üçlü hayalet görüntüler
 • Sürüşü zorlaştıran bulanık görüş


Keratokonus (Kornea Hastalıkları) Teşhis

Keratokonus teşhis etmek için göz doktoru kişinin tıbbi ve aile geçmişini gözden geçirecek ve bir göz muayenesi yapacaktır. Korneanın şekli ile ilgili daha fazla ayrıntı belirlemek için başka testler yapabilir. Keratokonus teşhisi için bazı testler yapılmaktadır:

 • Göz kırılması: Bu testte göz doktoru, görme problemlerini kontrol etmek için gözleri ölçen özel ekipman kullanır. Hangi kombinasyonun kişiye en keskin görüşü sağladığına karar vermesine yardımcı olması için kişiden farklı merceklerden (foropter) tekerlekler içeren bir cihaza bakmasını isteyebilir. Bazı doktorlar gözleri değerlendirmek için elde tutulan bir alet (retinoskop) kullanabilir.
 • Yarık lamba muayenesi: Bu testte doktor, gözün yüzeyine dikey bir ışık demeti yönlendirir ve gözü görmek için düşük güçlü bir mikroskop kullanır. Korneanın şeklini değerlendirir ve gözdeki diğer olası sorunları arar.
 • Keratometri: Bu testte, göz doktoru korneaya bir ışık çemberi odaklar ve korneanın temel şeklini belirlemek için yansımayı ölçer.
 • Bilgisayarlı kornea haritalaması: Kornea tomografisi ve topografisi özel fotoğrafik testlerdir, ayrıntılı kornea şekil haritası oluşturmak için görüntüleri kaydeder. Kornea tomografisi, keratokonus erken belirtilerini, hastalık diğer testlerde görünmeden daha önce tespit edebilir.


Keratokonus (Kornea Hastalıkları) Tedavi

Keratokonus tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastalığın ne kadar hızlı ilerlediğine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, keratokonusu tedavi etmek için iki yaklaşım vardır: hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve görüşü iyileştirmek.

Keratokonus ilerliyorsa, korneal kollajen çapraz bağlanmasının ilerlemeyi yavaşlattığı veya durdurduğu belirtilebilir. Bu, gelecekte bir kornea nakline ihtiyaç duymayı önleme potansiyeline sahip daha yeni bir tedavidir. Ancak bu tedavi keratokonusu tersine çevirmez veya görmeyi iyileştirmez.

Görüşü iyileştirmek, keratokonus ciddiyetine bağlıdır. Hafif ila orta dereceli keratokonus, gözlük veya kontakt lenslerle tedavi edilebilir. Kornea zamanla sertleşir ve tedavi edilmesi zorlaşırsa, tedavi süreci hasta için masraflı ve uzun süreli olabilmektedir.

Keratokonusu olan bazı hastalarda ilerleyen hastalıkla korneada yaralanma gözlenir veya kişinin kontakt lens kullanımı zorlaşır. Bu hastalarda kornea nakli ameliyatı gerekebilmektedir.

Lensler

Gözlükler veya yumuşak kontakt lensler: Gözlük veya yumuşak kontakt lensler ilerlememiş keratokonustaki bulanık görüşü veya bozuk görmeyi düzeltebilmektedir. Kornea şekli değiştikçe göz numarası da değişecektir. Bu nedenle hastalar sık sık gözlük merceklerini ve lenslerini değiştirmelidir.

Sert kontakt lensler: Sert (gaz geçirgen) kontakt lensler genelde keratokonus tedavisinin bir sonraki adımıdır denilebilir. Sert lenslerde kişi ilk taktığı zamanlarda rahatsızlık hissedebilir, ancak çoğu insan takmaya alışır ve görüşlerinin düzelmesini sağlayabilir. Bu tip lens, korneaya uyacak şekilde yapılabilir.

Piggyback lensler: Sert lensler rahatsızlık veriyorsa, doktor yumuşak bir lensin üzerine sert bir kontakt lensin takılmasını önerebilir.

Hibrit lensler: Bu kontakt lensler, daha fazla konfor için dışarıda daha yumuşak bir halka olan sert bir merkeze sahiptir. Sert kontakt lenslerden rahatsız olan kişiler hibrit lensleri kullanmayı tercih edebilir.

Skleral lensler: Bu lensler, ilerlemiş keratokonusta korneadaki çok düzensiz şekil değişikliklerinde faydalıdır. Skleral lensler, geleneksel kontakt lensler gibi korneanın üzerinde dinlenmek yerine, gözün beyaz kısmına (sklera) oturur ve korneaya dokunmadan kubbe şeklinde atılır.

Sert veya skleral kontakt lens kullanan kişi, bunları keratokonus tedavisinde deneyimli bir göz doktoruna taktırmalıdır. Ayrıca, teçhizatın doğru olup olmadığını belirlemek için düzenli kontroller yaptırması gerekecektir. İyi oturmayan bir lens korneaya zarar verebilir.

Terapiler

Kornea kollajen çapraz bağlanması prosedüründe kornea riboflavin damlalarıyla doyurulur ve ultraviyole ışıkla tedavi edilir. Bu, daha fazla şekil değişikliğini önlemek için korneayı sertleştiren korneanın çapraz bağlanmasına neden olur. Korneal kollajen çapraz bağlanması, rahatsızlığın erken dönemlerinde korneayı sabit hale getirerek görme kaybı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Ameliyat

Korneal yara izi olan kişiler, korneada aşırı incelme varsa, en güçlü reçeteli lenslerle görüşü zayıfsa veya herhangi bir kontakt lens takamıyorsa ameliyat olması gerekebilir. Çıkıntılı koninin konumuna ve durumun ciddiyetine bağlı olarak cerrahi seçenekler şunları içerir:

Penetran keratoplasti: Kişide korneal yara izi veya korneada aşırı incelme varsa, düzeltmek için bir kornea nakline (keratoplasti) ihtiyacı olacaktır. Penetran keratoplasti, tam kornea naklidir. Bu prosedürde, doktorlar merkezi korneanın tam kalın bir kısmını çıkarır ve onu donör dokuyla değiştirir.

Derin anterior lameller keratoplasti (DALK): DALK prosedürü kornea (endotelyum) ve iç astar korur. Bu, tam kalınlıkta bir nakil ile oluşabilecek bu kritik iç astarın reddedilmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Keratokonus için kornea nakli çoğu durumda başarılı sonuç verir, ancak olası komplikasyonlar da vardır. Bunlar arasında enfeksiyon, zayıf görme ve astigmat yer almaktadır. Komplikasyon olarak ortaya çıkan astigmatizm, genellikle kornea naklinden sonra sert kontakt lenslerin takılmasıyla yönetilir.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp