Kasık-Fıtığı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Kasık Fıtığı Nedir

Kasık fıtığı yeni doğan bebeklerde doğuştan, erişkinlerde sonradan olan ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Fıtığın görüldüğü yerler genellik bağ dokusu zayıf karın duvarının olduğu yerlerdir. İç organlarının çoğunlukla bağırsakların karın duvarının zayıf olduğu yerden dışarıya doğru çıkması ve cilt altında şişlik oluşturmasıdır.

Kasık Fıtığı Nedir? 2022

Hasta yattığında ve karın kaslarını kasmadığı durumda iç organlarının basınç altında olmadığı durumlarda normal görüntü sergiler. İç organlarında basınç arttığında ve kasılma anlarında şişer. Diyetle egzersizle ilaç yardımıyla kendiliğinden iyileşmez. Yaklaşık her 10 erkekten 1 inde görülür.

Kasık fıtığının üç tipi vardır: femoral herni, indirekt herni, direkt herni.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Kasık Fıtığı Nedir? Türleri Nelerdir?

  Femoral Herni en sık kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Kasık bölgesinde bacağa giden damarların ortalama 2 cm uzunluğunda olan femoral ring denilen dar bölgeden geçerken oluşan fıtık türüne femoral herni denir. Fiziksel zorlanma sonucu oluşur. Gebelik buradaki en etken sebeptir.

  İndirekt Herni en sık görülen kasık fıtığı türüdür. Erkeklerde kadınlardan 10 kat daha fazla karşılaşılır. Doğumsal bir anomalidir. Tüm yaş gruplarında görülür. Genellikle tek taraflı görülür. Boğulmuş fıtık olarak da bilinmektedir.

  Direkt Herni karın duvarında oluşur.%40 iki taraflı olur. Genellikle ileriki yaşlarda gözükür. Yarım ay şeklinde kendisini gösterebilir. Karın içine elle itilebilir. Karın içi basınç artınca görülür. Tedavi edilmezse testis bölgesine inerek testis torbasında şişliklere sebep olur.  Kasık Fıtığı Belirtileri

  Kasık fıtığının belirtisi doktor kontrollerinde fark edilebilir. Herhangi bir yakmaya sebep olmaz. Kasık fıtıkları şişlik ya da kabarıklıklar kendini gösterir. Hasta kasığında gevşeme sonrası acı hisseder. Yumuşak ve içine bastırıldığında kabarıklıklar kaybolur. Karın içi basınç arttığında tekrardan nüks eder hastada yanma ve ağrı şikâyet olur. Nadiren kabızlığa sebebiyet verir. Testis torbasına inmesi halinde şişlik belirgin şekilde ortaya çıkar. Radyoloji tarafından ultrasonla incelemediğinde dokunun harabiyeti net olarak anlaşılır.

  Kasık Fıtığının Riskleri

  Kasık fıtığı dışa sarkma ve sıkışma sonucunda olduğu için hayatı tehdit edebilir bu genellikle boğulmuş fıtık sendromunda yaşanır. Fıtıkla ortaya çıkan sıkıntı gerginleşmeye yanmaya ve ağrıya sebep oluyorsa bu durumda şüphelenmek gerekir. Karın zarının delinmesi iltihaplanması gibi durumlar oluşabilir.  Kasık Fıtığı Ameliyatı

  Genel cerrahi tarafından kasık fıtığı ameliyatı karın duvarında yırtık ya da zayıflayan bölgenin büyümemesi için genel anestezi altında açık ya da kapalı olarak cerrahi yöntemler yarım saat ile bir buçuk saat arasında düzeltilir. Kasık fıtıkları ise açık yöntemle uygulanması kasık bölgesinde 5 – 6 cm uzunluğunda bir kesi izine neden olur. Laparoskopi ise üç adet ufak kesi oluşturulur.

  Kesiden kamera ile içeri girilip mesh adı verilen bir yama kullanılarak kas ile karın zarının arasına yerleştirilip tekrar fıtık oluşumu engellenmeye çalışılır. Mesh vücut içine yerleştirilmesi bir tepkime oluşturmaz yan etkisi bulunmaz. Kapalı ameliyat açık ameliyata göre daha konforludur. Ameliyattan bir kaç saat sonra yemek yenilebilir.

  8 saat sonra yürüyüş yapılabilir. Bir gün hastanede kalması yeterlidir. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca ağırlık kaldırılmaması gerekir. Spordan ve ağır egzersizden iki ay süreyle uzak durulması tavsiye edilir. Doktor kontrolünde düzenli kontrol edilmesi daha sonra aralıklı olarak muayene olunması gerekir.

  Kasık Fıtığı Ameliyat Fiyatı

  Hasta genel cerrah tarafından muayene edildikten sonra kasık ameliyatı fiyatı tespit edilecektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp