Kardiyoloji


Kardiyoloji bir bilim dalıdır. Bu bilim dalında ise çeşitli kalp ve kalp damarlarının hastalıkları incelenir. Kalp ve kalp damarındaki hastalıklara tanı konur, tedavisi için çalışmalar başlatılır ve bu hastalıkların takibi yapılır. Kardiyolojiyse bütün bu faktörleri barındıran bir bilim dalıdır. Bilim dalı olan kardiyolojinin üzerine uzmanlık derecesinde eğitim almış hekimlere ise kardiyolog adı verilmektedir.

Kardiyologlar ise kalp yetmezliği, kalp atışında ritim bozukluğu ya da tansiyon yüksekliği gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmektedir. Kardiyologlar genellikle ilk etapta bu hastalıkları ilaç ile tedavi etmektedirler ancak bazı durumlarda hekimlerin ilaç ile müdahalesi yetersiz kalmaktadır. Bu durumda ise ilaç ile yetersiz kalınan tedaviye anjiyo gibi çeşitli işlemler katılmaktadır.

Kardiyoloji hangi hastalıklara bakar?

Kardiyoloji kalp ve kalp damarları hastalıkları üzerine çeşitli incelemeler yapılan bir bilim dalıdır. Kardiyolojinin baktığı birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar ise birçok farklı sebepten ötürü meydana gelebilmektedir. Kardiyologlar ise bu hastalıkların tanısını ve tedavisini yapmaktadırlar. Kardiyolojiyse akut koroner sendromu, hipertansiyon, Aort darlığı, Aort yetmezliği, Pulmoner yetmezlik, akut miyokardit, kardiyak tümörler, primer tümörler, kardiyak aritmiler, atrival miksoma gibi çeşitli kalp ve damar hastalıkları ile ilgilenmektedir.

Kardiyoloji hastalıklarında ne tür belirtiler gözlemlenmektedir?

Kalp ve kalp damarları hastalıkları çeşitli belirtiler ile kendisini göstermektedir. Bireylere düşen görev ise bu belirtileri sık sık takip edip gözlemlemektir. Bireyler, belirtileri bir süre gözlemledikten sonra bir kardiyoloji alanında uzman hekim ile görüşmelidir. Bu görüşme sayesinde ise bireyler muayene olarak şikayetlerine çözüm bulmaktadır. Belirtiler ise fark edildiğinden itibaren olabildiğince erken hekimle bir görüşme ayarlanmalıdır.

Kalp ve kalp damar hastalıkları oldukça hassas hastalıklardır. Bu tür hastalıklarda bireyler, ne kadar erken davranabilirlerse hastalıkları olduğu taktirde bu duruma müdahale etmek de bir o kadar kolay olmaktadır. Bu yüzden eğer ki bireyler kendilerinde kalp ve kalp damar hastalıkları üzerinde bir şüphe duyuyorlarsa belirtileri düzenli olarak kontrol etmelidirler. Belirtilere göre ise uygun olanı yapıp uzman bir hekim ile görüşülmelidir.Kardiyoloji Rehberi


No more posts

Kalp ve kalp damar hastalıkları çeşitli belirliler ile kendisini göstermektedir. Kardiyoloji biliminin incelediği bu hastalıkların belirtileri bireylerde farklılık göstermektedir.

 • Kalpte çarpıntı,
 • Bazı kalp hastalıkları sebebi ile istemsiz ve kontrolsüz kilo kaybı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Sık sık kalp yetmezliği sebebi ile yaşanan solunum güçlüğü
 • Geceleri idrara çıkma durumu,
 • Kalp kapakçıkları üzerine çeşitli sağlık sorunu yaşayan bireylerde kan kusma,
 • Bayılma,
 • Bireyleri geceleri uykudan uyandıracak nefes darlığı şeklinde çeşitli belirtiler aracılığı ile kendisini göstermektedir.

Bireyler herhangi bir belirtiden şüphelendiği taktirde vakit kaybetmeden bir hekim ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir. Uzmanlar ise bu tür kalp ve kalp damar hastalıklarında erken teşhis sayesinde yaşanan sağlık problemlerinin çok daha kolay kontrol altında tutulabileceğinin altını çiziyor.

Kardiyoloji hastalıklarındaki risk faktörleri nelerdir?

Kardiyoloji biliminin incelediği hastalıklarda çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Kalp ile ilgili hastalıklarda risk faktörlerine karşı önlem almak bu hastalıklara yakalanmama konusunda oldukça önemlidir. Bireyler yaşam biçimlerine dikkat ettiği sürece dahi bu hastalıklardan belirli ölçülerde korunmuş olmaktadırlar. Kalp hastalıkları ise her geçen gün hızla artmaktadır. Bu artışın sebebi ise genellikle insanların yaşam biçimindeki çeşitli olumsuzluklardan kaynaklandığı gibi bireylerin bu tür hastalıklara yakalanmalarında kontrol edemediği çeşitli durumlar da bulunmaktadır.

Kontrol edilemeyen bu durumlar da aynı şekilde bireylerin kalp ve kalp damar hastalıklarına yakalanmalarına neden olabilmektedir. Bu risk faktörlerinde ise bireylerin kontrol altında tutabildiği ve kontrol altında tutamadığı durumlar bulunmaktadır. Bireylerin bu kardiyoloji hastalıklarında kontrol edemediği unsurların en başında yaş gelmektedir. Erkeklerde 45 yaş ve üzeri, kadınlarda ise 55 yaş üstü bireylerin kalp ve kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Hastalığa yakalanma durumunda cinsiyet de bir faktördür. Erkekler kadınlara oranla bu tür hastalıklara daha sık yakalanmaktadır bu durumlar ise bireylerin kontrol altında tutamadığı istemsiz değişiklik gösteren durumlardır.

Kalp ve kalp damar hastalıklarında bir de bireylerin kontrol altına alabildikleri çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bireyler bu risk faktörlerine dikkat ederek hayatlarını korumaktadırlar. Durum oldukça önemlidir zira kalp ve kalp damar hastalıkları oldukça ciddi hastalık türleridir. Bazı insanlar çeşitli durumlarda kardiyoloji hastalıklarına yakalanmamak için önlemler almaktadır. Kalp ve kalp damar hastalıklarının ise çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır.

 • Sigara içiyor olması,
 • Hipertansiyon, iyi kolesterolün (HDL) 40mg/dl den düşük olması,
 • Şeker (diyabet) hastalığına
 • Bireylerin hareketsiz yaşam tarzını benimsemesi,
 • Bireylerde sık görülen stres,
 • Depresyon,
 • Şişmanlık (obezite) çeşitli risk faktörlerinin birkaçıdır.

Bireylerin kalp ve kalp damar hastalıklarında risk faktörleri ile mücadele içerisinde olması bu tür hastalıkların ortaya çıkışını önlemektedir. Hastalık bireyde zaten mevcut ise de hastalığın ilerleme hızını yavaşlatmaya hatta durmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu tür hastalıklarda bireylerin risk faktörlerine dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Kardiyoloji hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri nelerdir ve nasıl yapılmaktadır?

Kardiyoloji hastalıklarında hekimler bu hastalıkların tanısını koyabilmek için öncelikle çeşitli muayeneler yapmaktadırlar. Bu hastalıkların tanısını yapabilmek için çeşitli tanı yöntemleri bulunmaktadır. Bu tanı yöntemlerinin çeşitliliği sayesinde ise hekimlerimiz çok daha doğru ve kesin sonuçlara ulaşmaktadır. Çeşitli tanı yöntemlerinin varlığı sayesinde ise her bireye şikayetlerine özel tanı yöntemi uygulanır ve bireyin şikayetinin sebebi araştırılır. Araştırmalar sonucunda ise bireylere tanı konulur. Konulan tanı neticesinde ise bireyin sağlık problemine karşı önlemler alınır, tedavi başlar ve bireyin sağlığına kavuşması için gerekilen her şey yerine getirilir.

Kalp ve kalp damar hastalıklarında bulunan çeşitli yöntemler bireylerin şikayetlerine göre kullanılmaktadır. Bireyler hangi şikâyet için hekimlere başvurduysa hekimler ona göre kardiyoloji hastalığının tanısını koyabilmek için tanı yöntemlerinden birini seçerek işlem yapar.

Elektrokardiyografi (EKG): Non invaziv yani cerrahi işlem gerektirmeyen durumlar için kullanılan bir çeşit tanı yöntemidir. EKG kalpte oluşan elektriksel aktivitenin kaydedilmesine denmektedir. Kalpte kaydedilen bilgiler ise kalp kası ve sinirsen iletim sisteminin çalışması üzerinde çeşitli bilgiler vermektedir.

Efor testi: Koroner arter hastalıkların tespitini yapmakta ve bu hastalıkların yaygınlığının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Uygulanan efor testi sonucunda ise bulgular hekimler tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucu ise hastalığın ciddiyeti belirlenir.

Holter EKG: 24 saatten uzun süre EKG kaydı yapılması gereken hastalar üzerinde uygulanan bir tanı yöntemi olmaktadır.

Akciğer Grafileri: Kalp pozisyonu ve kalbin kardiyotorasik oranı hakkında bilgiler verir. Bu bilgiler oldukça önemlidir ki bu tanı yöntemi kalp hastalıklarında sık uygulanmaktadır.

Ekokardiyografi (EKO): Kalp yetmezliği ve kalp kapaklarındaki çeşitli bozuklukların tanısında kullanılmaktadır. EKO ise bir prop aracılığı ile hekimlerin kalp yapısını incelemesine yardımcı olur.

BT Koroner Anjiyografi: Koroner anjiyografi çeşitli sebeplerden ötürü bazı bireylerde yapılamamaktadır. Bu durumlarda koroner anjiyografi yapılamayan hastalarda BT koroner anjiyografi uygulanır. Bu uygulama genellikle tarama amacı ile kullanılır.

Kardiyak Kateterizasyon: Koroner arter hastalarının ve kalp kapaklarında çeşitli sorunlar bulunan hastaların hastalık tanısında oldukça önemlidir. Kardiyak katerizasyon ile invaziv yani cerrahi yollar ile kalpten biyopsi alınır. Alınan bu biyopsi sayesinde ise kalp odalarının basınçları ölçülebilmektedir. Kardiyoloji bilimi bu tarz tanı yöntemlerini kullanmaktadır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp