Karaciger-Yaglanmasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Karaciğer Yağlanması


Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması hastalığı karaciğeri meydana getiren hücrelerin aşırı derece de fazla yağ biriktirmesi sonucu meydana gelen bir hastalık olarak açıklanmaktadır. Özellikle karaciğer içinde çok fazla yağ birikmesi durumunda ise ortaya önemli ve ciddi sonuçlar doğurabilecek sağlık sorunları da çıkabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması 2023

Temel olarak ise bu organ içinde bulunması gereken yağ oranları son derece düşük olmakta ve bu temel olarak işlevleri sıkıntıya düşürmemektedir. Karaciğer organı son derece büyük bir organdır ve hem kanın süzülmesi hem de yiyeceklerin besin öğelerinin alınması gibi temel farklı ve önemli görevleri de bulunmaktadır. Özellikle bu organ üzerinde biriken yağ ise zaman içinde organ üzerinde farklı hasarların ve problemlerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

Karaciğer yağlanması hastalığı farklı sebep ve etkenlere bağlı olarak organ üzerinde yağ birikmesi şeklinde de karakterize edilmektedir. Bu hastalığa nende olabilen etmenler ise vakalar içinde değişiklikler gösterebilmektedir. Yine sağlıklı ve iyi durumda ki bir karaciğer organında ise doğal yapısı gereği düşük miktarlarda yağ bulunmaktadır.

Özellikle bulunan bu düşük miktarda yağ oranlarının farklı sebeplere göre yükselmesi ve normal sınırları aşması durumunda ise ortaya bir hastalık ya da sağlık sorunu çıkabilmektedir. Yine yağ miktarının karaciğer içinde yükselmesi ise beraberinde bu organda iltihap yapılarının ortaya çıkmasına da nende olabilmektedir. Bu durumların sonucu olarak ise son derece önemli görevleri olan bu organ görevleri konusunda geri kalmaya başlayabilmektedir.

Karaciğer yağlanması hastalığı ya da diğer ismiyle Hepatosteatoz durumu ise genel yapısı gereği son derece sessizce ilerleyip, büyüyebilen bir hastalıkta olabilmektedir. Bu rahatsızlığın ilk aşamalarında ise temel olarak hastalığa bağlı ve karakterize belirtiler de çoğu zaman ortaya çıkmamaktadır. İlk aşamalardan sonra temel olarak yaygınlaşan hastalık durumlarında ise ortaya sıkıntılı ve zorlayıcı belirti ve semptomlar da genel anlamda çıkabilmektedir.

Özellikle bir bütün olarak karaciğer organı ve onun sağlıklı olması açısından bu hastalık son derece zararlı etkilere ulaşabilmektedir. Farklı hastalık ve sağlık sorunları da yine aynı organ üzerinde bu yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden erken teşhisi ise kişilerin sağlıkları açısından son derece önemli olmaktadır.Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanması hastalığının temel ve ana nedeni ise karaciğer içinde biriken aşırı yağ olarak ifade edilmektedir. Bunun temel sebepleri ise vücudun aşırı derece yağ meydana getirmesi ya da meydana getirilen yağ yapılarının uygun şekilde kullanılmamaları olarak gösterilmektedir. Bu durumda ise bu aşırı fazla olan yağlar karaciğer organı içinde depo edilmeye başlamakta ve devamında ise organın yağlanmasına nende olabilmektedir.

Karaciğeri meydana getiren hücreler içinde biriken bu yağlar ise karaciğerin normal ve sağlıklı yapısını hastalık sürecinde bozmakta ve organın işlevlerini yitirmesine de neden olabilmektedir. İşte oluşan fazla yağların da farklı ve çeşitli oluşma ve meydana gelme nedenleri de bulunmaktadır.

Karaciğer yağlanması ve karaciğerde aşırı derece de yağ birikmesine neden olan en önemli sebeplerden bir tanesi ise alkol olarak gösterilmektedir. Kişilerin uzun süreler, devamlı ve çok fazla miktarlarda alkol kullanmaları durumları ise beraberinde sıklıkla bu hastalığı getirebilmektedir.

Farklı sebep ve etkenlere bağlı olarak gelişebilen bu hastalığa neden olabilecek bazı durumlar ise şunlar olabilmektedir;

  • Aşırı ve sürekli alkol alınması
  • Aşırı kilolu olma ve obezite
  • Kan şekeri seviyesinin aşırı yüksek olması
  • Bazı durumlarda hamilelik
  • Hepatit C
  • Farklı türde ki ilaçların olumsuz etkileri
  • Kalıtsal ve genetik nedenler
  • İnsülin direnci
  • Kolesterol miktarları


Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması oldukça önemli olabilecek bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu noktada yağlanma durumuna ve ilerlemesine bağlı olarak kişilerde organın bütün olarak büyük hasarlara uğraması da söz konusu olabilmektedir. Yine özellikle erken zamanda tanısı konulup, tedavi aşamasına geçilmeyen vakalarda ise genel vücut işleyişi bakımından da ciddi sorun ve problemler oluşabilmektedir.

Bu sorun bazı vaka gruplarında ve türlerinde ise başlangıç evrelerinde temel ve etkin belirti ve hastalık semptomları ortaya koymamaktadır. Devamında ise bu sorun özellikle karaciğer de oluşan ve son derece tehlikeli olabilen Siroz hastalığına da nende olabilmektedir. Farklı hastalarda ise yine bu sağlık sorunu nedeni ile görülen belirtilerde farklılık ve değişiklikler de gösterebilmektedir.

Karaciğer yağlanması ve bu sorunun neden olduğu çeşitli karaciğer hastalıklarına bağlı olarak ise çeşitli belirtiler hastalığın seyri sürecinde ortaya çıkabilmektedir. Farklı türlerde gelişebilecek hastalıkların ise etkileri genel olarak vücudun farklı bölgeleri üzerinde de oluşup, gözlenebilmektedir.

Özellikle değişik hastalıklarda karın bölgesinin sağ tarafında şiddetli ağrılar ya da cilt yüzeyinde renk ve doku değişiklikleri gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle en tehlikeli karaciğer hastalıklarından biri olan Siroz hastalığına da sebep olan bu durum kesinlikle kontrol altına alınması gereken bir sorun olarak ifade edilmektedir. Siroz yaşanması durumunda ise özelikle bazı belirtiler çok daha ciddi ve tehlikeli boyut ve derecelere de çıkabilmektedirler.Karaciğer Yağlanması Çeşitleri

Karaciğer yağlanması ise yine farklı sebep ve etkiler genelinde genel olarak üç ana gruba ayrılarak incelenmektedir. Bu sınıflama da ise belirgin kriter ise yağlanmaya nende olan sebep ya da etkenler olmaktadır. Bu bağlamda yağlanma sorunlarına nende olabilen ilk etken ise hamilelik olmaktadır ve ilk grup hastalık buna göre sınıflandırılmaktadır.

Yine aşırı alkol alımına bağlı olarak gelişen yağlanma sorunları da farklı bir tür ve grubu oluşturmaktadır. Son olarak ise oluşturulan gruba bu iki nedene bağlı olmadan oluşan yağlanma sağlık sorunları dâhil edilmektedir. Yine yapılan hastalık grupları dışında ise özellikle ileri boyutları ciddi hastalıklara nende olan yağlanma rahatsızlığı ilerleme seviyelerine göre de farklı kısım ve evrelere de ayrılmaktadır.Karaciğer Yağlanması Tanı Yöntemleri

Karaciğer yağlanması tanısı konulurken ve teşhis aşamalarında uzman doktorlar farklı yönlerden olaya yaklaşabilmektedir. Bu bağlam da temel olarak ise öncelik hastalığa net olarak tanı koymak ve altında yatan olası sebepleri de gün ışığına çıkartmak olabilmektedir. Bu kapsam da özellikle uzmanlar vakaların aile ve genel sağlık öykülerini ve durumlarını da dikkate alarak incelemektedirler.

Yine özellikle alkol tüketiminin olup olmadığı varsa boyutlarının tespiti de teşhis aşamasında önemli bir başlık olarak ön plana çıkabilmektedir. Bunlarla beraber ise yine hastanın fiziksel muayene ve kontrolleri de teşhis aşamalarında yapılan faaliyetler içinde yer almaktadır. Ayrıca yine uzman hekim tarafından gerek görülmesi durumlarında ise tanı için farklı test ve tekniklerde uygulanmaktadır.Karaciğer Yağlanması Tedavi Yöntemleri

Karaciğer yağlanması tedavisinde oluşan yağlanmaya etki edecek ve bu durumu sonlandıracak bir ilaç ya da yöntem henüz bulunmamaktadır. Fakat bu hastalığın tedavisinde ise özellikle yapılacak beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yağlanma oluşumunun hızı kesilebilmektedir.

Bu durum da karaciğer organının daha fazla zarar laması ve farklı hastalıkların oluşabilmesi durumlarını engelleyebilmektedir. Ayrıca yağlanmaya bağlı olarak karaciğer üzerinde farklı hastalık ya da sorunlar oluşmuşsa bu durumda ise tedavi içine farklı uygulama ve yöntemler de girebilmektedir. Özellikle oluşan problem ve sorunların çözümlerine dair tedavi seçenekleri ise uygulanana farklı yöntemleri ve teknikleri içerebilmektedir.

Vaskülit, Trombosit, Tiroid hastalıkları ve tiroid nodülleri, Tansiyon, Soğuk Algınlığı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp