Kanal-Tedavisi-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Fiyatları, yapılacak işlemin hangi dişe uygulanacağına ve dişin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda ayrıca dişe kanal tedavisinin yan uygulamaları yapılacaksa fiyat artar. Dişin kurtarılamaması durumunda yapılacak ekstra müdahaleler, ödenmesi gereken ücreti artırır. Ancak dişin ölümünden erken gelen kanal tedavisi başvuruları, hem dişin kurtarılmasını sağlar, hem de işlem sayısını azaltacağı için ödenecek ücreti düşürür.

Kanal Tedavisi Fiyatları 2022

Kanal Tedavisinin Fiyatlarını Etkileyen Değişkenler Nelerdir?

Kanal tedavisinde ücretlendirmeyi etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

-Uygulamanın devlet hastanesinde mi, özel poliklinikte mi yapılacağı, ücretlendirmeyi etkiler. Ayrıca doktorun kendi muayenehanesinde yapılacak işlemlerden daha fazla ücret alabilme hakkı doktora aittir.

-Uygulamanın kaç dişi etkileyeceği, ücreti etkiler. Eğer kanal tedavisine hedef tutulan çürümüş ya da ölmüş dişin yanında tutunacak başka bir diş daha yoksa, diğer uygulamalar da kullanılacaktır. Bu nedenle kanal tedavisinin fiyatı artar.

Kanal tedavisi gerektiren dişin yanında diş bulunmuyorsa, dişin tutunacağı dişe ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla implant yapılarak diş eklenir ve bu uygulama ayrıca ücrete tabi tutulur.

Kanal tedavisi sırasında dişin çekilmesi ayrıca ücretlendirilir. Normal kanal tedavisinde dişin çekilmesine gerek yoktur. Ancak tedavi sırasında dişin kırılması gibi durumlarda, diş implantı ve diş çekimi gerekir. Kanal tedavisinde yapılan işlemlere sadece tedavi dolgusu, köprüsü ve diş temizliği dahildir. Bunun dışındaki uygulamalar ücretlendirilir.

Kanal tedavisi yapılması gereken diş köpek dişi ise, dişin kırılması ve diş eti içinde kalması durumu meydana gelebilir. Bu durumda diş etinin yarılarak parçanın içerden alınması, sonrasında diş etine dikiş atılması gerekecektir. Bu durumlar da ekstra ücretlendirilir.

Sıralı kanal tedavisinde bitişik 3 dişe kadar tedavi uygulanması gerekebilir. Bu durumlarda kanal tedavisi fiyatları artar.

Bazı özel durumlarda ÖTV alınmaması halinde masraflar ve ödenmesi gereken ücret düşürülür.

Kanal tedavisi sırasında dişin iltihaplanmaması amacıyla yapılması zorunlu olan dolgu, ücrete tabidir.

Ağız içinde sağlığın korunması amacıyla birden fazla kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa, tedavi sayısına göre ücret belirlenir.


Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi işlemi öncelikle kök görüntülemesi amacıyla röntgenin çekilmesine dayanır. Kemikte herhangi bir enfeksiyonun olmadığından emin olunduğunda işle başlanabilir. Lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. Ardından dişin tükürükten uzak tutulması amacıyla etrafına sıvı geçirmeyen bir malzeme örtülür. Sonrasında dişin içinde enfeksiyonlu bölgeye ulaşmak amacıyla bir delik açılır. Delikten derine girilerek enfeksiyonun kaynağı görülür. Çürümüş doku ve enfeksiyonlu bölge alınır. Gerekli görülmesi durumunda kanalın genişletilmesi sağlanır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kanal genişletme sırasında kullanılan törpü, direkt olarak diş yüzeyine temas eder. bu nedenle hasta herhangi bir acı çekmez. Su ve sodyum hipoklorit karışımı ile diş iyice temizlenir. Ardından dişin içinde bulunan çürüme durdurulur. Çürük ve enfekte döküntüler tamamen temizlendikten sonra boşaltılan diş içine dolgu maddesi dökülür. Bazı diş hekimleri, dişin içinin iyileşmesi için beklemektedir. Bunun için geçici dolgu kullanarak hastaya 10 gün sonrasına randevu verilir. dişin 10 gün toparlanması beklenirken geçici dolgu maddesinin düşmesi ya da kırılması muhtemeldir. Randevu gününde geçici dolgu düşmemişse doktor tarafından çıkarılır. Ardından kalıcı dolgu maddesi ile diş içi doldurulur.

  Diş içi organik olmayan bir madde ile doldurulduğundan, dişin desteğe ihtiyacı olacaktır. bu nedenle kanal tedavisi uygulamalarında dişin yanında en az 1 diş sağlam olmalıdır. Aksi halde zincirleme kanal tedavisi uygulanarak aynı anda birden fazla dişin birbirine bağlanması sağlanır. Bu işlem de ücreti arttırır. Ayrıca yapılan uygulamalarda diş çevresinde açıklık bulunması durumunda, sızıntıyı ve diş kökünde meydana gelebilecek sızlamayı engellemek için ek kapatma işlemleri uygulanması gerekecektir. Dişin hasrına bağlı olarak restorasyon uygulamaları yapılmalıdır. Restorasyonun diş estetiği açısından gerekli olması nedeniyle uygulama, kanal tedavisine dahildir.  Kanal Tedavisi Ne İşe Yarar?

  Kanal tedavisinin görevi, çürük nedeniyle zarar görmüş dişin yarattığı boşlukları doldurarak iltihaplanmayı engellemektir. Tedavi, aynı zamanda estetik kaygıyı da giderir. Bu sayede gülüş estetiği sağlanmış olur. tedavi sonrasında çürük nedeniyle ağızda meydana gelebilecek iltihaplanma, nedeni bilinmeyen yara, koku gibi sorunlar giderilmiş olur. Dişin kullanılamayacak durumda olması nedeniyle dolgu yeterli olmadığında kanal tedavisi uygulanır. Bu tedavide çürüğün üstü kapatılmaz, çürük tamamen temizlenir. Bu sayede çürümenin diğer dişlere yayılmasının önüne geçilmiş olunur.  Kanal Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

  Kanal tedavisinden sonra ağrı durumu meydana gelebilir. Kanal tedavisi uygulanan dişin sinirleri tamamen alınmıştır. Bu nedenle o dişte hissiyat gelişmez. Ancak çevre dişlerde hafif ağrı, hassasiyet ve soğuk içeceklere karşı olumsuz yaklaşım görülebilir. İşlem sırasındaki ağrı, sadece lokal anestezi hissedilinceye kadardır. İğne yardımıyla yapılan lokal anestezi sayesinde işlem sırasında da sadece iğnenin acısı hissedilir.  Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kanal tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  Kanal tedavisinin seanslara ayrılması mümkündür. Geçici dolgu kullanılarak kapatılan tedavi bölgesi, tedavi sonrasında aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak tutulmalıdır.
  Kanal tedavisi işleminden sonra en az 2 saat yeme içme kesilmelidir.
  1- 2 gün süresince aşırı sıcak ve soğuk besinler tüketilmemelidir.
  Ağız bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Enjekte edilen inorganik madde nedeniyle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı arttırılmalıdır.  Kanal Tedavisinde Komplikasyon Riski Bulunur Mu?

  Kanal tedavisinde meydana gelebilecek komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  Kanal tedavisinden önce röntgen çekilmesi ile dişlerin kökleri görüntülenmektedir. Röntgen çekilmeden yapılan bir tedavi sonucunda dişin köklerinden içerde kalan olabilir. Bunun sonucunda ağrı, kanama ve çürümenin içerden devam etmesi durumları gözlenebilir.
  Diş kökünde dolgu maddesinin uygun yerleştirilmemesine bağlı çatlaklar meydana gelebilir. Zamanla genleşmeye bağlı olarak çatlaklar büyüyerek dişin kaybedilmesine neden olur.
  Dişin kanal tedavisi öncesinde düzgün şekilde temizlenmemesi, tedavinin başarısız olmasına neden olur. Çürüme, diş arkasından devam ederse, tüm bölgeyi enfekte ederek diğer dişlere yayılabilir.
  Kanal tedavisinde kullanılan geçici dolgunun dikkatsiz kullanımı durumunda, dolgu maddesinin diş etine yerleşmesi ve bölgeyi çizmesi durumları nadiren meydana gelebilir.
  Diş içine yapılan dolgu malzemesi zamanla çatlayabilir. İçine dolan besin artıkları, bölgeyi tekrar enfeksiyonlara açık bir hale getirebilir. Bu durumun önlenmesi amacıyla kanal tedavisi yaptırırken işinde iyi ve tecrübeli bir uzmana muayene olmanız önem taşımaktadır.  Kanal Tedavisi Yaptırmak İstemeyenlere Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Kanal tedavisinin alternatifi tedaviler, kanala ihtiyaç duyan dişin çekilmesi ile gerçekleşmektedir. Tedavinin yapılmasını istemiyorsanız, alternatifiniz tedaviye ihtiyaç duyan dişi çektirerek yerine implant taktırmak olmalıdır. Dişin yerine vida ile monte edilecek implant, kalıcı diş görevi görür. Aynı zamanda takıp çıkarılabilen tek parçalı takma diş de kullanabilirsiniz. Bunu kullanmanız durumunda damağınızın ölçüsünü aldırmanız ve takma diş yaptırmanız gerekmektedir. Ancak takma diş kullanımında, kanal tedavisi kadar rahat bir şekilde konuşamaz ve yiyemezsiniz. Hem dişi kurtarmak, hem çürükten kurtulmak için yapılması gereken kanal tedavisine ait fiyatları, bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp