Kanal-Tedavisi-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Kanal Tedavisi Fiyatları 2021

Kanal tedavisi uygulamaları, klinik ortamında gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Kanal Tedavisi Fiyatları, hastaların durumuna ve tedavi yapılacak dişlerin sayısına bağlı olarak, farklılık göstermektedir. Diş köklerinde meydana gelen enfeksiyon ve benzeri problemlerin giderilmesi için uygulanan kanal tedavisi, diş köklerinde yayılan enfeksiyon ve çürümeleri tamamen temizlemektedir. Kanal tedavisi için uzmanlara başvuran hastalar, diş hekimleri tarafından detaylı şekilde muayene edilmektedir. Diş hekimlerinin yapacağı muayene ve tetkiklerin ardından, hastalar için tedavi başlatılmaktadır. Kanal tedavisi uygulamalarının detayları ve tedavi süreci hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Kanal Tedavisi Fiyatları 2022

Kanal Tedavisinin Özellikleri Nelerdir, Kanal Tedavisi Ne İşe Yarar?

Kanal tedavisinin özelliği, ağız içerisinde birden fazla dişin çürümesi ya da enfeksiyon geçirmesi durumunda, diş çekimi yapılmadan dişlerin kurtarılmasını sağlamaktır. Diş çekimi işlemlerine gerek kalmaması ve dişteki tüm iltihabın giderilmesi için uygulanan kanal tedavisi, diş köklerinde ortaya çıkan tüm iltihabın temizlenmesini sağlamaktadır. klinik ortamda, çene cerrahi uzmanı ya da diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen kanal tedavisi, iltihabın yayılma oranına bağlı olarak farklı şekillerde uygulanmaktadır. Diş sinirinde meydana gelen çürümeler, dişlerin darbe alması ya da travma yaşanması gibi faktörler, kanal tedavisinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.


Travmaya maruz kalan diş siniri, diş yapısı tarafından tehlikeli ve yabancı bir madde olarak nitelendirilmektedir. Mevcut sinirin bölgeden çıkarılması ve bölgeye dolgu işlemi uygulanması şeklinde devam eden kanal tedavisi, diş florasını normal seyrine getirmektedir. Diş pulpası ve dişteki sinir dokularının travma sonrası enfeksiyon geliştirmesi durumunda, mevcut enfeksiyonu ortadan kaldırmak için başlangıçta dolgu işlemi uygulanmaktadır. Standart çürük tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda, diş kökü ve çene kemiğinin zarar görme riski bulunduğundan, hastalar kanal tedavisine alınmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kanal Tedavisi Ne Zaman Gerekli Olur, Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yapılmalıdır?

  Kanal tedavisi yapılan durumlar ve kanal tedavisinin yapılma sebepleri, aşağıda listelenmiştir:

  • Dişlerde gelişen çürümelerin ilerlemesi ve dolgu işlemleriyle, bölgenin enfeksiyondan temizlenememesi durumunda, kanal tedavisi uygulanmaktadır.
  • Dışarıdan alınan bir darbe ya da travma sebebiyle, diş sinirlerinden birinin hasar görmesi durumunda, bu sinir yabancı madde olarak algılanmakta ve diş yapısı tarafından dışlanmaktadır.
  • Oluşan bu sinirin alınması için hastalara kanal tedavisi uygulanmaktadır.
  • Krom köprü restorasyon işlemleri esnasında, diş pulpasının açığa çıkması sebebiyle, dişlere kanal tedavisi uygulanmaktadır.
  • Dişlerin hasar görmesi ve parçalanması sonrası, diş içerisinde köke kadar uzanan iltihapların bulunması, kanal tedavisini gerektirmektedir.
  • Diş içindeki iltihabın, birden fazla dişe erişim sağlaması ve dişleri tehlikeye atması durumunda, kanal tedavisi uygulanır.


  Kanal Tedavisi Esnasında Ağrı Oluşur Mu?

  Kanal tedavisinde ağrı oluşumu, operasyon esnasında söz konusu değildir. Hastalara lokal anestezi verilerek uygulanan kanal tedavisi, hastaların herhangi bir his yaşamasını ve ağrı hissetmesini engellemektedir. Kanal tedavisinin tamamlanması ve bölgedeki lokal anestezi etkisinin sona ermesi durumunda, hafif şekilde ilerleyen sızlamalar görülmektedir. Hastaların yaşayacağı hassasiyet ve sızılar için uygun dozda ağrı kesici kullanılması yeterli olmaktadır. Uygulama sonrasında, düzenli ağrı kesici alınması ve enfeksiyona karşı antibiyotik kullanımı, kanal tedavisi yapılan bölgenin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.  Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir, Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

  Kanal tedavisi uygulama detayları ve uygulama esnasında yapılan işlemler, detaylı şekilde açıklanmıştır:

  • Kanal tedavisi için hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır.
  • Ortalama 2-3 seans sonunda, kanal tedavisi tamamen bitmiş olacaktır.
  • Diş etrafına, su geçirmeyi engelleyen özel bir malzeme kaplanmaktadır.
  • Dişin içerisine özel cihazlarla delik açılarak, içeride bulunan pulpa yapısı, bakteriler ve ölü sinir dokuları dışarı çıkarılmaktadır.
  • Enfeksiyonu oluşturan tüm döküntüler dişten ayrıldıktan sonra, kanal biraz daha genişletilmektedir.
  • Diş kanalı genişledikten sonra, kanalda bulunan tüm enfeksiyonlar temizlenmekte ve steril hale getirilmekte ve diş doldurulmaktadır.


  Kanal Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Edilmektedir?

  Kanal tedavisi yapılmadan önce, hastaların genel durumuna dair detaylı inceleme başlatılmaktadır. Kanal tedavisi işlemleri için dikkate alınan faktörler ve işlem öncesi ele alınan konular şunlardır:

  Kanal tedavisi yapılmadan önce, hastaların genel sağlık durumu dikkatlice incelenmektedir.
  Hastaların kronik bir hastalığının olup olmadığı ele alınmakta ve kişilerin genel sağlık geçmişi taranmaktadır.
  Ağız içindeki tüm floranın durumunu öğrenmek adına, hastalara klinik muayene yapılmaktadır. Diş etleri, dişler ve ağız içi yumuşak dokuların tamamı muayene edilerek, herhangi bir bakteriyel enfeksiyonun olup olmadığı incelenmektedir.
  Hastaların dişlerinde meydana gelen çürümelerin boyutunu, diş köklerinin ve çene kemiğinin durumunu anlamak adına, görüntüleme ve röntgen çekimleri yapılmaktadır.
  Röntgen sonrası, çene kemiğinin ve dişlerin genel durumu incelenirken, enfeksiyonun ne kadar ilerlediği teyit edilmektedir.
  Kullanılan daimi ilaçlar incelenerek, kanal tedavisi esnasında herhangi bir komplikasyon oluşup oluşmayacağı ele alınmaktadır.
  Kanal tedavisi öncesinde, kan sulandırıcı ilaçların tamamı kesilmelidir. Bunun amacı, işlem esnasında kanama riskinin olmaması ve bölgedeki pıhtıların dağılmamasıdır.

  Kalp hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, ileri evre diyabet ve şeker hastalığı bulunan kişilerin, kanal tedavisi yaptırmadan önce tüm hastalıklarının kontrol altına alındığından emin olması gerekir.  Kanal Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler, Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kanal tedavisinden sonra, hastaların karşılaşacağı durumlar ve iyileşme sürecinde yaşanan etkenler şu şekildedir:

  • Kanal tedavisi uygulaması, birinci seansta tamamlanmadıysa, seansların sona ereceği sürece kadar uygulama yapılan dişin kullanılmaması gerekmektedir.
  • Kanal tedavisi seanslarının sonlanmasının ardından, hastaların en az 2 saat boyunca herhangi bir şey yememesi ve su dışında hiçbir şey içmemesi gerekir.
  • Kanal tedavisi yapılan dişlerde, ortalama 1-2 gün boyunca devam eden hassasiyetler gözlemlenmektedir. Dişlerde oluşan hassasiyetin artmaması için kişilerin çok sıcak ve çok soğuk besinlerden uzak durması gerekir.
  • Kanal tedavisi yapılan dişler, çiğneme işleminde kullanılmamalı ve bölgeye dille temas edilmemelidir.
  • Kanal tedavisi yapılan bölgenin tamamen iyileşmesinin ardından, hastaların ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat etmesi gerekir.
  • Diş ipi kullanımı, dişlerin düzenli şekilde fırçalanması ve ağız bakım suyu kullanımının yanında, uzmanlar tarafından önerilen farklı bakım yöntemlerinin de devam ettirilmesi gerekmektedir.


  Kanal Tedavisinin Riski Var Mıdır, Başarı Oranı Nedir?

  Kanal tedavisi komplikasyonları, oldukça düşük ihtimalle gözlemlenmektedir. Dişlerdeki ileri boyutlu çürümelerin giderilmesi amacıyla uygulanan kanal tedavisi, %95 oranında başarıya sahiptir. Kanal tedavisiyle kurtarılan dişlerin, ömür boyu sorunsuz şekilde kullanılması söz konusudur. Dişlerin çekilme gerekliliğini ortadan kaldıran kanal tedavisi, bazı durumlarda çeşitli yan etkiler göstermektedir. görülen yan etkiler, aşağıda sıralanmıştır:

  Kanal tedavisi sonrasında, uygulama yapılan diş kökü kanallarında enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır.
  Kanal tedavisi yapılacak dişin, birden fazla iltihaplı kök kanalının bulunması sebebiyle, işlem sonrasında bu kanallardan herhangi birinin temizliğinin unutulması söz konusudur. Temizlenmeyen kök kanalları, dişlerdeki enfeksiyonu tekrarlamaktadır.
  Diş kökünde meydana gelen çatlamalar, kanal tedavisi sonrası komplikasyon gelişmesine yol açacaktır.
  Kanal tedavisinde hedef alınan bakterilerin, fark edilmeden dişin içerisine yerleşmesi durumunda, kanal tedavisi sonrası diş içerisi enfekte olabilir.
  Kanal tedavisi esnasında, dişte sızdırma olmaması için kullanılan özel malzemelerin, fark edilmeden parçalanması durumunda, enfeksiyon dişin farklı bölgelerine yerleşebilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp