Kalp-Yetersizliği.jpg


Kalp Yetersizliği

Kalp tüm vücuda kan pompalamakla görevli organdır. Bu pompa fonksiyonundaki bozulma nedeniyle dokulara yeterince kan gönderilememesi sonucu oluşan klinik durum kalp yetersizliği olarak isimlendirilir. Beynin, böbreklerin ve diğer bazı organların kanlanmasındaki azalma su ve tuz tutucu sistemlerin devreye girmesine yol açar.

Kalp Yetersizliği 2022

Sonuçta kalbin pompalaması gereken yük daha da artar, bir kısır döngü oluşur. Bu kısır döngü bir şekilde kırılmadığında semptomlar ve hastalık ilerleyici bir hal alır.


Kalp yetersizliğine koroner arter hastalığına bağlı kasılma fonsiyonlarının bozulması, hipertansiyon, kalp kapak hastalığı, ritim bozukluğu gibi kalbi doğrudan ilgilendiren hastalıklar ya da kansızlık, böbrek ve tiroid hastalıkları gibi kalbi dolaylı olarak etkileyen hastalıklar yol açabilir. En sık görülen sebepler koroner arter hastalığı ve hipertansiyondur. Yaş ile kalp yetersizliği sıklığı artar.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Semptomlar

  Kalp pompa fonksiyonu azalmaya başladığında efor sırasında artan kas kan ihtiyacına yanıt verilemez, akciğerlerde kan birikir, halsizlik, nefes darlığı ve öksürük olur. Kalp daha hızlı çalışır. Karın iç organlarında sıvı birikimi karında gerginlik, rahasızlık, karaciğer bölgesinde hassasiyet ve iştahsızlığa yol açar. Tüm vücut sıvı artışı ayaklarda şişlik (ödem) ve ağırlık artışına yol açar. Ayaklardaki şişliğin daha ileri döneminde kızarıklık ve yaralar oluşabilir.  Tanı

  Semptomların sorgulanması ve muayene de kalp yetersizliğine ait bulguların varlığı değerlendirilir. Elektrokardiyografi kalp hızı, ritmi ve koroner arter hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıkların kardiyak etkilerini göstermede yardımcıdır. Göğüs röntgeni ile kalp büyüklüğü ve akciğerin durumu değerlendirilir. Ekokardiyografı kalp yetersizliğin belirlenmesinde, etiyolojisinin (kalbe ait bozuklukların) saptanmasında, tedavi plan ve izleminde kullanılan en önemli teşhis aracıdır. Kalpte büyüme saptanır. Böbrek ve karaciğer testlerinin yanında BNP adı verilen ve kalp yetersizliği teşhisinde yardımcı kan tetkikleri yapılır. Gerekirse tiroid vb ilave testler yapılabilir. Ritim bozukluğuna yönelik holter takibi yapılabilir. Koroner arter hastalığı varlığı ve kardiyak kondüsyon değerlendirmesinde efor testinden faydalanılablir. Ayrıca koroner anjiyografı, kardiyak tomografi ve MR teşhiste kullanılabilir.  Tedavi

  Pompa yükünün azaltılması semtomatik tedavinin ilk basamağıdır. Bunun için tuz alımı azaltılmalıdır. Vücutta fazladan biriken sıvı ve tuz yükünün atılımı için idrar söktüriicü ilaçlar verilmelidir. Kan basıncı normal sınırlarda tutulmalıdır. Yetersiz kalp debisi nedeniyle devreye girmiş su ve tuz tutucu sistemlerin kontrolüne yönelik ilaçlar başlanmalıdır. Semptomatik dönemde istirahat gereklidir ancak sonrasında kontrollü egzersizler kas ve moral güç yönünden önerilir.

  Kalp yetersizliğinin semptomatik tedavisinin yanında yetersizliğe yol açan neden de tedavi edilmelidir. Koroner arter hastalığına bağlı bir yetersizlikte daralmış ya da tıkalı damarın açılması, bozulmuş bir kapağa bağlı yetersizlikte bu kapağa yönelik tedavilerin yapılması, hipertansiyon ya da başka bir durum söz konusuysa bu hastalıklara yönelik tedavi yapıldığında kalp yetersizliğinin tedavisi de yapılmalıdır.

  Semptomatik yetersizlikte hastanede yatarak tedavi verilebilir. Kalp pili ve sol ventrikül destek tedavileri yapılabilir. Transplantasyon son evre yetersizlik tedavisinde bir seçenektir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp