Kalp-Kapak-Hastalıkları.jpg


Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp kapakları kalp bölmeleri arasına yer alan tek yönlü geçiş sağlayan kapılardır. Sol atriyum (kulakçık) ile sol vetrikıil (karıncık) arasında mitral kapak, sol vetrikülle aorta arasında aort kapak, sağ atriyumla sağ vetı ikül arasında trikiispid kapak ve sağ vetrikülle pulmoner arter arasında pulmoner kapak olmak üzere dört kalp kapağı vardır.

Kalp Kapak Hastalıkları 2022

Nedenleri

Kalp kapaklarının bozuklukları doğumsal, inllanıatuvar (çeşitli enfeksiyon ve romatizmal hastalıklara bağlı) ya da dejcncratiftir (yaşlılığa bağlı), görülür. Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde da da çok romatizmal kapak hastalığı yaygınken gelişmiş ülkelerde dejeneratif kapak hastalığı daha sıktır.


Kapak yapılarında oluşan bozukluklar tam kapanmamaya yol açarsa yetersizlik, tam açılmamaya yol açarsa darlı olarak isimlendirilir. Kapak hastalıkları ya darlık ya yetersizlik ya da ikisinin kombinasyonu şeklinde görülür. Kapak yapısının normalden uzun ya da gevşek yapıda olması prolapsus (sarkma-esneme) oluşturur.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Semptomlar

  Kapak hastalığında nefes darlığı, egzersiz yapamama, öksürük, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda şişlik gibi şikayetler olabilir. Kalbin dinlenmesi ile anormal kalp sesleri ya da üfıirüm duyulur.  Tanı

  Kapak hastalığı tanısı ekokardiyografi ile konur. Ekokardiyografi gerek kapağın yapısını gerekse kapakta darlık ya da yetersizlik varlığını gösterir. Ekokardiyografi hastalığın sadece tanısını koydurmakla kalmayıp aynı zamanda takibinin yapılarak girişimsel tedavi zamanı geldiğinin belirlenmesinde kullanılır. Kapak hastalarında ritim bozukluğu sık görüldüğünden EKG ile ritim kontrolü önemlidir.  Tedavi

  Kapak hastalarının tedavisinde amaç kalp ve bozukluğunun etkiyeceği diğer organların korunması, semptomların tedavisi ve kapağa müdahaleni en uygun zamanda yapılmasıdır. Müdahale zamanlaması son derece önemlidir. Geç kalınan hastalarda müdahale yapılsa bile istenen düzelme sağlanamazken erken müdahalede ise hastaya gereksiz riskler yüklenmektedir.

  Mitral darlığında anjiyografı yapar gibi (perkütan yol ile) kasık bölgesinden girilerek balon ile kapak genişletilir ya da ameliyat ile kapak değiştirilir. Mitral yetersizliğinde ameliyatla kapak tamiri ya da değiştirilmesi uygulanır. Aort darlığında ameliyatla ya da perkütan yolla yeni kapak takılır. Aort yetersizliğinde ameliyatla yeni kapak takılır, fek başına triküspid ve pulmoner kapak problemlerine daha az rastlanır. Tedavi planı hastaya göre değişir.

  Kapağı değişmek zamanı gelmiş hastalarda kapak seçimi hastanın yaşı, cinsiyeti, gebelik beklentisi olup olmamasına göre belirlenir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp