Kalp-Hastalıklarında-Sık-Kullanılan-Tetkikler.jpg


Kalp Hastalıklarında Sık Kullanılan Tetkikler

Kalp hastalıklarının teşhisinde bir çok tetkik kullanılır. Ancak bu tetkiklere karar vermeden önce en az bu tetkikler kadar önemli olan temel yaklaşım hastanın şikayetlerinin dinlenilmesi, bu şikayetlerin hangi hallerde olduğunun sistemik olarak değerlendirmesidir.

Kalp Hastalıklarında Sık Kullanılan Tetkikler 2022


Aksi durumda hastanın değil, tetkiklerin değerlendirilmesi ve tedavisi yapılır ki bunun hastaya bir faydası olmayabilir. Hastanın şikayetleri sonrası sistemik muayene yapılmalı boy, ağırlık, nabız ve kan basıncı ölçümleri yapılmalıdır. Gerek sistemik gerekse kardiyolojik kan tetkikleri ihtiyaca göre planlanmalıdır.

Kardiyolojide Sık Kullanılan Bazı Tetkikler;


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Elektrokardiyografi (EKG):

  Kalbin kasılması için oluşturulan elektriksel uyarıların vücudun çeşitli noktalarından (kollar, bacaklar, göğüs kafesi) elektrotlar yardımıyla kaydedilmesidir. Kısa süreli (kayıt genellikle 3-5 saniyeyi yansıtır) kayıt sayesinde kalp hızı ve ritmi belirlenir. Kalp duvar kalınlıkları, kalp beslenmesi ve kalp kapakları hakkında dolaylı bazı bilgiler verir. Göğüs ağrısı ile başvuran bir hastada kalp krizinin teşhis edilmesini sağlayabilir. Ucuz, pratik, tekrarlanabilir bir testtir. Hastaya herhangi bir radyasyon ya da girişimsel işlem gerektirmez.  Ekokardiyografi:

  Göğüs kafesi üzerinden ses dalgaları yardımıyla (bir çeşit ultrasonografı cihazı) kalbin yapısal durumunun, kapaklarının, duvar hareketlerinin ve pompa gücünün değerlendirmesini sağlar. Kalpteki kan akımının yön ve hızının görüntülenmesini sağlar. Kalp duvar kalınlığından, kapak açılığına, kan akım hızına kadar bir çok ölçüm yapılabilir. Bu ölçümler hastaya herhangi bir zarar vermeksizin yapılır, tekrarlanabilir. Kalp yetersizliği, kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları gibi bir çok kalp hastalığının hem teşhis ve hem de takibinde kullanılır.  Holter:

  Göğüs bölgesine yapıştırılan elektrotlar yoluyla kalbin elektriksel uyarılarının kişinin günlük aktivitelerine engel olmadan uzun süreli kaydedilmesini sağlayan cihazdır. EKG’deki kayıt kısa süreli iken holter kaydı 24-48 saat sürelidir. Hastanın kalp hızı ve ritmi kayıt altına alınır. Ayrıca kayıt sırasında semptom oluştuysa bu dönemin işaretlenerek netleştirilmesini sağlar. Kaydedilen veriler incelenerek kalp hızının ve ritminin zamansal, aktivitesel olarak analizi yapılır. Ritim bozukluğu baş dönmesi-bayıİmaların tespitinde kullanılır. Event recorder (olay kaydedici) adı verilen kaydedicilerle 15-30 gün bağlı kalarak nadir olan olaylar belirlenebilir.  Ambulatuvar Kan Basıncı:

  Kan basıncı ölçen manometreye bir motor ve kaydedici eklenmesi ile oluşturulmuş cihaz olup günlük aktivite sırasında 24 saatlik kan basıncı ölçümü sağlar. Hastanede kan basıncı doktor-hastane stresi nedeniyle günlük hayatlakinden farklı değerlerde çıkabilmektedir. Günlük kan basınçları normal iken doktor stresi nedeniyle hastanede yüksek ölçülen hastalara da gereksiz yere ilaç başlanabilmektedir. Hipertansiyon teşhisinin doğru konulabilmesi için 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı takipleri önerilmektedir.  Efor Testi:

  İstirahat sırasında saptanan EKG bulgularının egzersizle değişiklik gösterebildiği prensibine dayanarak göğüs kafesine yerleştirilen elektrodlar ve iş yükü ayarlanabilen (yükseklik ve hız) bir yürüyüş bandının kombinasyonu ile oluşturulmuş bir sistemdir. Eforla kalbin yaptığı iş artırılmakta bu sırada kalbin beslenmesinde oluşabilecek bozuklukların elektrokardiyografik değişikliklerinin tespit edilmesi esasına dayanır. Koroner arter hastalığının teşhis ve takibinde, kapak hastalıkları ve kalp yetersizliğinde kardiyak değerlendirmede kullanılır. Ayrıca kişinin kalp, akciğer ve kas kondüsyonunun değerlendirilmesinde faydalıdır.  Kardiyak Sintigrafi:

  Kol damarından nükleer bir madde verilerek kalbin istirahat ve efor sonrası tuttuğu maddenin dedektör vasıtası ile görüntiilenmesidir. Kalp beslenme bozukluklarının ve kalp dokusundaki hasarlı bölgelerin değerlendirilmesinde kullanılır. Efor testine göre daha güvenilirdir ancak radyasyona maruz kalınmaktadır.

  Kardiyak Tomografi:

  Kalp yapısının ve damarların bilgisayarlı tomografi yardımıyla kesitsel ve üç boyutlu olarak birleştirilerek görüntülenmesi esasına dayanır. Yapısal kalp hastalıklarının ve koroner arter hastalığının belirlenmesinde kullanılır. Kol damarından kontrast madde verilip görüntüler alınarak kalp ve koroner damarların görüntülenmesi sağlanır. Koroner anjiyografiye göre daha az girişimsel olması avantaj iken doğruluğunun çok yüksek olmaması, darlık saptandığında koroner anjiyografi yapılmasının gerekmesi ve müdahale işleminin yapılamaması dezavantajıdır. Ayrıca kalp hareketli bir organ olduğu için işlem sırasında kalp hızının düşük ve ritminin normal olması cihazın yüksek kesit gücüne sahip bir cihaz olması zorluklarıdır.

  Koroner Anjiyografi:

  Kol ya da kasık bölgesindeki bir damardan girilerek çeşitli kateterler yardımıyla kalp damarlarına kontrast madde verilerek dedektör yardımıyla koroner damarların görüntülenmesidir. Koroner damarlardaki tıkanıklık ve darlıklar çeşitli açılardan görüntülenek tespit edilir. Girişimsel bir işlem olması ve radyasyon ile çalışılması dezavantajıdır. Ancak koroner arterlerin görüntülenmesinde bilinen en iyi yöntem olması, tespit edilen darlık ve tıkanıklığın aynı anda ve aynı yolla tedavi edilebilmesi avantajıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp