Kalp-Hastalıklarında-Sık-Görülen-Semptomlar.jpg


Kalp Hastalıklarında Sık Görülen Semptomlar

Kalp hastalıkları başladığında çeşitli belirtiler oluşmaktadır. Bu belirtilerle doktora başvurulması hastalığın erken teşhisi sağlayarak, geri dönüşümsüz durumlar oluşmadan tedaviyi sağlayabilir.

Kalp Hastalıklarında Sık Görülen Semptomlar 2022


Bu belirtileri kalbin pompa fonksiyonunu yapamaması ya da yaparken karşılaştığı anormallikler ve bu anormallilerin vücut alarm sistemini çalıştırması oluşturur. En sık görülen belirtiler: nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, ayaklarda şişlik, baş dönmesi-bayılma. morarmadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Göğüs ağrısı (angina pektoris):

  Kalbi besleyen damarlarda oluşan darlık ya da tıkanıklık, kalp zarı iltihabı ya da kalp boşluklarındaki ani gerilmeler göğüs ağrısına yol açar. Kalp kası iltihabı (myokardit), kalp zarı iltihabı perikardit, safra kesesi taşları, mide ve yemek borusu, akciğer ve aort damar hastalıklarında bazen de boyun ya da omuz bölgesi kas iskelet sistemi rahatsızlıkları da göğüs ağrısına yol açar. Kalp damarlarındaki darlık ya da tıkanıklık nedeniyle yeterli kan gelmeyen bölgedeki beslenme bozukluğu bir alarm sistemi olan ağrı sinirlerinin uyarılmasına yol açar. Kalp damar darlıklarında (koroner arter hastalığı) görülen göğüs ağrısının belirli özellikleri vardır:

  Göğüs kemiği arkasında hissedilir ve sol kol, boyun ya da çeneye yayılır, baskı, sıkışma ya da yanma şeklindedir, efor ya da sinirlilikle artar, istirahatle ya da nitrat denilen ilaçlarla azalır, kısa sürelidir (1-10 dakika kadar).

  Koroner arter hastalığı halen dünya’daki en sık ölüm nedenidir. Koroner kaynaklı göğüs ağrısı başlayan hastaların yaklaşık % 30’u iki ay içinde kalp krizi geçirmektedir. Göğüs ağrısı başladığında doktora başvurulması koroner arter hastalığının teşhis ve tedavisinin yapılmasını sağlayarak ölümlerin azaltılmasına katkı sağlar.  Nefes darlığı (dispne):

  Nefes almakta zorluk. Kalp hastalıklarında görülmekle birlikte akciğer hastalığı, kansızlık, psikolojik bozukluklar gibi başka birçok hastalıkta da görülür. Kalp hastalıklarının başlangıcında sadece yoğun eforla nefes darlığı olur, bazen de hafif eforla ya da istirahatte de nefes darlığı olabilir. Eforda kan ihtiyacın artması kalp hızı ve debisinin artışını gerektirir ancak yeterli miktarda pompalama sağlanaması bu kanın akciğer sahalarında birikmesine neden olur. Kalp yetersizliğinin en sık görülen semptomudur. Bazı kalp yetersizliği hastaları yastık sayısını artırılarak geceleri nefes darlığını azaltmaya çalışırlar.  Ayaklarda şişlik (ödem):

  Ayaklarda sıvı birikimi olarak tanımlanabilir. Vücuttaki toplam sıvıda bir artış olduğunda oluşur. Kalp yetersizliğinde sık görülür. Böbrek hastalıkları, hipertansiyon, bazı tiroid bezi hastalıkları gibi durumlarda da görülebilir. Sabahları daha az olabilirken akşamları artış görülebilir. Karaciğer hastalıklarında daha çok karında şişlik görülebilir.  Çarpıntı:

  Kalp atımının larkındalığı olarak tanımlanabilir. Bu farkındalık kalp atımında düzensizlik, tekleme, hızlanma ya da yavaşlama şeklinde olabildiği gibi bazende göğüs kafesimden çıkacakmış gibi diye tarif edilen güçlü vuru şeklindedir. İstirahatle, sol yana yatmakla ya da eforla hissedilebildiği gibi ruh hali ile (heyecan, sinirlilik) de ilişkili olabilir. Kan basıncı yüksekliğinde de hissedilebilmektedir. Bazen baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bayılma eşlik edebilmektedir.

  Çarpıntı temelde üç farklı şekilde gruplandınlabilir.

  *Kalp ritminde ve hızında herhangi bir farklılık olmaksızın kan basıncı yüksekliği ya da ruh hali ile ilişkili çarpıntı. Bu durumda kalp daha kuvvetli kasılmakta ama ritminde ya da hızında herhangi bir anormallik saptanmamaktadır.
  *Kalp ritminde herhangi bir bozukluk olmaksızın kalp hızında azalma (bradikardi) ya da artmanın (taşikardi) olduğu çarpıntı.
  *Kalp ritminde tekleme ya da duraklama olan, geçici ya da kalıcı olan hız bozukluğunun eşlik edebildiği çarpıntı.

  Çarpıntı sübjektif bir semptom olduğundan objektif olarak gösterilmesi için elektrokardiyografi ya da uzun süreli kalp ritim kaydediciler (holler ya da event recoıder) ile saptanması gereklidir.  Baş dönmesi-bayılma (senkop):

  Baş dönmesinin bir çok farklı sebep olmakla birlikte ana mekanizma beyin kan akımındaki uygunsuzluktur. Kan akımındaki kısa süreli yetersizlik bazen sadece başdönmesine yol açarken bazen de senkopa yol açar. Senkop geçici bilinç kaybıdır. Kalbin ritim bozukluğu ya da yetersiz kan pompalaması (kısa süreli bir kaç saniye bile) beyin kan akımının bozulmasına yol açabilir. Diğer organlar kısa süreli kan akımı durması ya da azalmasına belirgin tepki vermezken beynin tepkisi çok daha kısa sürede görülür.

  Kalp hızı ve kalbin oluşturduğu kan atım miktarı sinir sistemi tarafından otomatik olarak kontrol edilir. Ani gelişen bazı anormallikler bu otomatik kontrol mekanizmasında nadiren bir çeşit kısa devre oluşturabilir örneğin kalbin kuvvetli kasılma uyarısı sonrası kuvvetli bir vuru yapmaya çalışması ancak bu sırada kalbe dönen kan miktarında geçici bir azalma varlığı kalbin duraklamasını tetikleyerek bayılmaya yol açar. Bayılmayı başlatıtan çeşitli tetikleyiciler olabilir. Bu tetikleyicilere göre vazomotor senkop, pozisyonel senkop, efor senkopu, miksiyon (işeme) senkopu gibi isimlendirmeler yapılır.  Morarma (siyanoz):

  Deri, dudak, dil, damak gibi bölgelerin mavimsi mor bir renk alması şeklinde tanımlanır. Efor sırasında ya da soğuk havaya maruz kalındığında larkedilebilir. Kandaki oksijenin azalması nedeniyle oluşur. Bu azalma ya bir dolaşım-solunum anormalliğine ya da dokular tarafından aşırı tüketimine bağlı olabilir. Doğumsal kalp hastalıklarında ve bazı kapak hastalıklarında görülür.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp