KalcaKireclenmesi.jpg


Kalça Kireçlenmesi

Bazen “aşınma ve yıpranma“ artriti olarak adlandırılan kireçlenme, birçok insanın orta yaş veya daha ileri yaşlarda geliştirdiği yaygın bir durumdur. Amerika Birleşik Devletleri’nde 28 milyondan fazla insanın kalça kireçlenmesi olduğu tahmin ediliyor.Vücuttaki herhangi bir eklemde oluşabilir, ancak en çok kalça gibi ağırlık taşıyan eklemlerde gelişir.

Kalça Kireçlenmesi 2022

Kalça ekleminin kireçlenmesi ağrı ve sertliğe neden olur.Bir ayakkabının bağlanması için eğillmek, sandalyeden kalkmak veya kısa bir yürüyüş yapmak gibi günlük aktiviteler yapmak bile zor olabilir. Kireçlenme zaman içinde kademeli olarak kötüleştiğinden, tedaviye ne kadar erken başlarsanız, yaşamınız üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.Osteoartritin tedavisi olmasa da, ağrıyı yönetmenize ve aktif kalmanıza yardımcı olacak birçok tedavi seçeneği vardır.


Dora Sağlık Bilgi FormuKalça vücudun en büyük eklemlerinden biridir.Bu bir “top ve soket” eklemdir. Soket,leğen kemiğinin bir parçası olan asetabulumdan oluşur, top femurun üst kısmı olan (uyluk kemiği) femur başıdır.

Topun ve soketin kemik yüzeyleri, eklem kıkırdağı ile kaplanır, yumuşak, kaygan bir maddedir ve kemikleri korur ve rahatlatır ve kolayca hareket etmelerini sağlar.

Eklem yüzeyi, sinovyum adı verilen ince bir astarla kaplıdır.Sağlıklı bir kalçada sinovyum, kıkırdakları yağlayan ve harekete yardımcı olan az miktarda bir sıvı üretir.Kireçlenme, genç insanlarda da görülebilmesine rağmen, 50 yaş ve üstü insanlarda en sık görülen dejeneratif artrit türüdür. Osteoartritte, kalça eklemindeki kıkırdak zamanla kademeli olarak kaybolur.Kıkırdaklar aşınırken düzgün olan eklem yüzeyi bozulur.Bu, kemiklerin sürtünmesine neden olabilir.Kayıp kıkırdakları telafi etmek için hasarlı kemikler dışa doğru büyümeye başlayabilir ve kemik mahmuzları (osteofitler) oluşturabilir.
Kireçlenme yavaşça ilerler ve sebep olduğu ağrı zamanla kötüleşir.

Osteoartritin tek bir özel nedeni yoktur, ancak aşağıdakileri içeren hastalığın gelişmesi olasılığını artırabilecek bazı faktörler vardır:

  • Artan yaş
  • Kalça eklemi nedeniyle daha önce yaralanma
  • şişmanlık
  • Kalçanın gelişimsel displazisi olarak bilinen bir durum olan doğumda kalça ekleminin yanlış oluşumu
  • Ailede kireçlenme öyküsü

Yukarıda listelenen risk faktörlerinden herhangi birine sahip olmasanız bile, kireçlenme geliştirmeye devam edebilirsiniz.Belirtiler

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen semptomu kalça ekleminin etrafındaki ağrıdır.Genellikle, ağrı yavaşça gelişir ve zamanla kötüleşir, ancak ani başlangıçda mümkündür.Sabahları eklem sertliği.Zaman içinde, istirahat veya gece de dahil olmak üzere, daha sık ağrılı semptomlar ortaya çıkabilir.Ek semptomlar şunları içerebilir:

Kasıklarınız veya kalçalarınıza yayılan ağrı
Kuvvetli aktivite ile alevlenen ağrı
Kalça eklemindeki sertlik, yürümeyi veya bükülmeyi zorlaştırır
Eklemin “kilitlenmesi” veya “yapışması” ve hareket sırasında kıkırdak ve kalçanın düzgün hareketine engel olan diğer dokulardaki gevşek parçaların neden olduğu çıtırtı sesleri (krepitus)
Kalçadaki yürüme hareket kabiliyetini etkileyen ve topallanmaya neden olabilecek düşük hareket aralığı
Yağmurlu havalarda artan eklem ağrısıTedavi

Her ne kadar kalça kireçlenmesi için bir tedavi olmasa da, ağrıyı hafifletmeye ve mobiliteyi arttırmaya yardımcı olacak birkaç tedavi seçeneği vardır.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Yaşam tarzı değişiklikleri. Günlük yaşamınızdaki bazı değişiklikler kalça ekleminizi koruyabilir ve osteoartritin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Merdiven çıkma gibi durumu kötüleştiren faaliyetleri en aza indirgemek.
Yüksek etkili etkinliklerden (koşu veya tenis gibi) daha düşük etkili etkinliklere (yüzme veya bisiklete binme gibi) geçmek, kalçanıza daha az baskı uygulayacaktır.
Kilo vermek kalça eklemindeki stresi azaltabilir, daha az ağrı ve daha fazla işlev ile sonuçlanabilir.
Fizik Tedavi.Özel egzersizler, hareket alanını ve esnekliği arttırmanın yanı sıra, kalça ve bacağınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yardımcı cihazlar.Baston, koltuk değneği veya bir yürüteç gibi yürüyüş destekleri kullanmak hareketliliği ve bağımsızlığı artırabilir.Alçaktataki şeyleri toplamak için uzun saplı bir toplayıcı gibi yardımcıları kullanmak, ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmanıza yardımcı olur.

İlaçlar.Ağrınız günlük rutininizi etkilerse veya diğer cerrahi olmayan yöntemlerle rahatlamazsa, doktorunuz tedavi planınıza ilaç ekleyebilir.
Aspirin, hafif artrit ağrısını azaltmada etkili olabilecek reçetesiz bir ağrı kesicidir.Bununla birlikte, tüm ilaçlar gibi, reçetesiz satılan ağrı kesiciler yan etkilere neden olabilir ve aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.Potansiyel yan etkileri doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.
Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrıyı hafifletebilir ve enflamasyonu azaltabilir.
Kortikosteroidler (aynı zamanda kortizon olarak da bilinir) ağız yoluyla alınabilen veya ağrılı eklem içine enjekte edilebilen güçlü anti-enflamatuar ajanlardır.

Cerrahi Tedavi

Kireçlenme ağrınız sakatlığa neden oluyorsa ve cerrahi olmayan tedavi ile rahatlamazsa doktorunuz ameliyat önerebilir.

Osteotomi.Kalça ekleminin baskısını almak için ya uyluk kemiğinin başı ya da soket kesilir ve yeniden düzenlenir.Bu prosedür, sadece kalça osteoartritini tedavi etmek için nadiren kullanılır.

Kalça yenileme.Bu kalça protezi prosedüründe, asetabulumdaki (kalça soketi) hasarlı kemik ve kıkırdak çıkarılır ve metal bir kabukla değiştirilir.Bununla birlikte femurun başı çıkarılmaz, fakat yerine düz bir metal kaplama ile örtülür.

Bütün kalça değişimi.Doktorunuz hem hasarlı asetabulumu hem de femur başını kaldıracak ve ardından kalça işlevinizi yerine getirmek için yeni metal, plastik veya seramik eklem yüzeylerini yerleştirecektir.

Kalça protezinde hem femur başı hem de soket yapay bir cihazla değiştirilir.Komplikasyonlar

Herhangi bir ameliyatta komplikasyonlar olsa da, doktorunuz riskleri en aza indirmek için adımlar atacaktır.Cerrahinin en sık görülen komplikasyonları:

Enfeksiyon
Aşırı kanama
Kan pıhtıları
Kalça çıkığı
Ekstremite uzunluğu eşitsizliği
Kan damarı veya atardamarlarda hasar
Kalçanın osteoartriti için yapılan herhangi bir ameliyattan sonra iyileşme süresi vardır.İyileşme süresi ve rehabilitasyon, yapılan ameliyatın türüne bağlıdır.
Doktorunuz, kalçanızdaki gücü yeniden kazanmanıza ve hareket aralığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir.İşleminizden sonra bir süre baston, koltuk değneği veya bir yürüteç kullanmanız gerekebilir.

Çoğu durumda, cerrahi osteoartritin acısını hafifletir ve günlük aktivitelerin daha kolay gerçekleştirilmesini mümkün kılar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp