Kadin-Urolojisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Kadın Ürolojisi


Kadın Ürolojisi

Kadın ürolojisi; Kadın ve erkeklerde bulunan idrar yolları yapı olarak farklı şekilde anatomik yapı göstermektedir. Üroloji denilince akla ilk önce erkekler gelmiş olsa da aslında kadınların da idrar yolu ve buna bağlı oluşan problemleri bulunmaktadır. İşte bununla ilgilenen bilime “Kadın Ürolojisi ” adı verilmektedir. Başka bir tanım olarak pelvik taban bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen bilim dalı da diyebiliriz.

Kadın Ürolojisi 2022

Kadın ürolojisi, alan olarak kadınlarda idrar kaçırma, vajinal organ sarkmaları, pelvik ve mesane ağrı sendromları, cinsel işlev bozuklukları ve diğer işeme sorunlarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölümün adıdır. Bu rahatsızlıklar uzmanlar tarafından ürodinamik ve fizyopatolojik olarak değerlendirilmelerinin yanında fiziksel, medikal ve cerrahi yöntemler ile tedavileri  yapılabilmektedir. Günümüzde kadınlarda oldukça sık görülen stres tipte idrar kaçırma ve aşırı aktif mesane sendromu kadın ürolojisinin tedavi edilen hastalıklar arasındadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKadın Ürolojisi Belirtiler

Kadın ürolojisi genel olarak incelendiğinde kadınlarda ortaya çıkan ürolojik sorunlar pek çok farklı şekilde belirti verdiğini görmekteyiz. Fakat bu sorunların belirtileri idrar, mesane ya da pelvik ağrı sorunları aynı belirtileri gösterebilmektedir. Bu nedenle sorunun ne olduğunu tam olarak anlayabilmek ve uygun tedavinin uygulanması içi üroloji ve kadın hastalıkları doğum doktorlarına başvuruda bulunup, muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü belirtilerin başlangıcında tespit edilmesi hastalıkların tedavisini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Kadınlarda görülen ürolojik sorunlar şunlardır;

 • Fistül
 • Aşırı derecede olan aktif mesane dâhil idrar kaçırma sorunları
 • İnterstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu)
 • Pelvik ağrılar
 • Mesane sarkmaları
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • İşeme disfonksiyonu (fonksiyon bozukluğu)
 • Yatak ıslatma gibi ürolojik sorunlar baş gösterebilmektedir.

Kadın ürolojisi belirtileri arasında eğer size uygun olan belirtiler var ise mutlaka uzman bir doktordan yardım alınız. Eğer şu belirtiler var ise;

İdrarda kan bulunması
İdrar yaparken ağrı ya da acı hissetmek
Sık idrara çıkmak ya da aniden gelen idrara çıkma hissi yaşamak
İdrarın renginde değişiklik çok koyu renk idrar
İdrar yaparken mesaneyi tamamen boşaltamamak
Uzun süreli karın ya da bel ağrısı, belde baskı hissi
Bazı fiziksel aktivitelerde, cinsel ilişki sırasında, idrara veya dışkıya çıkarken ortaya çıkan nedensiz ağrılar
Vajinadan dışarı sarkıklıklar
Hapşırırken, öksürdüğünüzde ya da fazla güldüğünüzde veya kendinizi fiziksel olarak zorladığınızda idrar kaçırma
İşeme disfonksiyonu (zayıf idrar akımı / mesanenin yavaşça boşaltılması)

Daha öncede belirtildiği üzere yukarıda işaret edilen belirtilerden birkaç tanesine sahipseniz mutlaka en yakın zamanda bir uzman doktordan randevu almalısınız.Kadın Ürolojisi Tanı Yöntemleri

Kadın ürolojisi; İdrarla ilgili yakınmalarınız, idrar kaçırma gibi sorunlar, bel ve leğen kemiği bölümünde oluşan ağrılarınız ya da böbrek taşı olabilecek ağrılarınız varsa, bir Üroloji uzmanına başvurmanız gereklidir.

Tüm bu belirtiler ile ilgili bir kadın doğum uzmanı ise fiziksel muayene ile idrar yolu ve üreme organlarınızla gerekli tüm tetkik incelemelerini yaparak doğru tanıyı koymaya çalışır. Duruma göre uzman doktor gerekirse daha ayrıntılı testler yaparak sonucunda size tanı ve tedavi süreci için sizi bir üroloji uzmanına yönlendirme sağlayacaktır.

Kadınlarda hastalık tanısını doğru verebilmek için pek çok ayrıntılı test yapıldığında bahsetmiştik. Kadın ürolojisi tanısında o yapılan testler nelerdir? Kısaca açıklayalım;

 • İdrar Akım Testi: Diğer adı ile üroflowmetri olan testi mesanedeki idrar miktarını ve idrarın akma hızını ölçüldüğü teste idrar akım testi adı verilir. Hasta sıkışık hale gelince bilgisayarlı özel bir makineye idrarını yapar. Bu esnada makine çıkan idrarın akış hızını ve mesaneden boşaltılma süresini hesaplar. Mesanenin boşalıp boşalmadığı USG yardımı ile görüntülenir. Uygulaması çok kolay bir testtir. Bu test farklı zamanlarda iki kere uygulanmalıdır. Çıkan İdrar miktarı ise 150 milimetre üstünde olması gerekir.
 • Sistometre: Sistometre diğer adı ile Sistometrogram mesane içindeki basıncı ölçmeye yarayan bir işlemdir. Bu işlem için önce mesane sonda ile steril ve ılık derecede suyla yavaş yavaş iyice doldurulması sağlanır. Kadın ürolojisi tanısında; yani mesanenin dolum anında stres tipi idrar kaçırmayı kontrol etmek amacı ile mesane kaçağı kontrol edilir. Bu yapılan işlemde mesanenin boşalması için ne kadar çaba gerektiğini gösteren basınç-akım çalışması ile birlikte yapılması gerekir.
 • Sisto üretroskopi: Kısa adı Sistoskopi olarak da bilinen bu test sisteminde mesanenin ve idrar yolunun detaylı bir şekilde incelenmesini sağlamak için yapılmaktadır. Sistoskop cihazında elastik ince bir boru yer almaktadır. Bu ince borunun idrar kanalının içine girmesi sağlanarak mesane ve idrar yolunu görsel olarak incelenmesini sağlayan bu sistem aynı zamanda eğer tanı için gerekli ise hastadan parça almak içinde kullanılır. Fakat bu işlem kısa incelemelerde yapılacak ise sınırlı uyuşturma yapılır. Eğer hastadan parça alma işlemi yapılacak ise genel anestezi yapılarak işlem yapılır.


 • İşeme sonrası kalan idrar miktarının ölçülmesi işlemi: Kadın ürolojisi tanısında işlem daha çok ileri yaşlı hastalara yapılır. İşeme sonrası mesanede ne kadar idrar kaldığını belirlemek için yapılır. Hekim bu işlemi ileri yaşta olanlardan ya da daha önce mesane ameliyatı geçirenlerden isteyebilir.
 • Basınç ve akım çalışması: Bu çalışmada mesanenin ve üretranın idrarı uygun şekilde boşaltabilmesiyle ilgili sorunları ortaya koymak için yapılır.
 • Transrektal ve Transsanal 3 Boyutlu Ultrason: Bu testte kalın bağırsağın sonu olan rektum bölgesi, dış bölgedeki kaslar ve kadınlarda pelvik taban bölgesinden bu yansılanım cihazı sayesinde 3 boyutlu ayrıntılı görüntü alınır.
 • Üretral Basınç Profilometrisi: İdrar yolundaki basıncı ölçmeye yarayan testtir.
 • Video Ürodinamik Test: Kadın ürolojisi tanı yöntemleri içerisinde yer alan bu yöntem mesane çalışırken özel bir cihaz sayesinde görüntü alınmasını sağlayan bir cihazdır. İşlem için X ışınında görülebilen bir boya ile karıştırılmış ılık sıvı, görüntüler kaydedilirken belirli bir aşama dahilinde mesaneye bir sonda ile verilir. Mesane dolumu tamamlandıktan sonra, mesane boşalana kadar görüntüleme devam eder.
 • İdrar Günlüğü: Bu günlük idrar kaçırmayla ilgili sorunlarınız ile ilgili idrar çıkma sıklığınızı kayıt altına almanızı sağlayacaktır. Doktorunuz sizden takip etmek amacı ile böyle bir günlük tutmanızı isteyebilir. Bu gün ne kadar su içtiğiniz ve kaç kere idrara çıktığınızı da not ederek doktorunuzun tanısını daha çabuk koymasını sağlayabilirsiniz.


Kadın Ürolojisi Tedavi Yöntemleri

Kadın ürolojisi tanı yöntemleri tamamlandıktan ve tanı koyulduktan sonra tedavi aşamasına başlanır. Tedavi aşamalarında kullanılan yöntemler arasında;

 • Hormon tedavisi
 • İlaç tedavisi: Özellikle enfeksiyon ve ağrılar için gerekli bir tedavidir.
 • Pelvik organları desteklemek amacı ile takılan pesser halkası yöntemi
 • Fizik tedavi: Burada amaç kadınların özellikle pelvik kaslarını güçlendirmek için egzersizlerin yapılması çok önemlidir.

Bu yöntemler tedavi için yeterli olmadığında cerrahi müdahale yöntemine başvurulur. Örneğin cerrahi yöntemlerin gerektirdiği durumlar arasında mesane sarkması, fistül onarımı, cerrahi yolla idrar yolu genişletme, mesane pili yerleştirme ve mesane tabakasına botoks ya da kollajen enjekte edilmesi gerektirdiği durumlar arasındadır.

Varikosel, Üretra Darlığı, Testis Kanseri, Sertleşme Bozukluğu Renal Arter Stenozu

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp