Kadın Hastalıkları ve Doğum


Kadın hastalıkları ve doğum başlığının altında incelenen durumlar arasında kadınlara meydana gelen hastalıklar, kadınların üreme organlarının kontrolü ve bu organlarda oluşabilecek sorunların çözülmesi bulunmaktadır. Tüm bunlar ile beraber ise kadınların geçirmiş oldukları gebelik süresi boyunca da kadınların takibini yapmak, riskli durumların önüne geçmek için gerekli olan testleri kadınların rızası dahilinde yapmak ve anne adayına yeterli bilgi vermeyi ve bu sürecin sonunda da kadının doğum eyleminin gerçekleştirilmesi ile ilgilenmektedir. Bu şekilde de toplumda önemli yeri olan kadınların sağlığının korunmasına özen gösterildiği de görülmektedir.

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Genel Tanıtım

Kadın hastalıkları ve doğum şeklinde ifade edilen uzmanlık alanı tıp dalı olarak ifade edilen Jinekoloji ve obstetrik branşının karşılığı olarak bulunmaktadır. Bu anlamda ise ifade edilen bu terimler arasındaki jinekoloji kavramının merak edildiği de görülmektedir. Bu kavramın anlamının ise rahim ağzı, rahim, vulva, tüpler, vajina şeklindeki kadı üreme organlarının kontrolü, oluşan riskli durumlarda kişilere gerekli olan tedavinin kadınlara sunulması şeklinde ifade edilebileceği bilinmektedir.

Söz konusu olan kadın hastalıkları ve doğum başlığının eşdeğeri olan jinekoloji ve obstetrik kavramındaki obstetrik kelimesinin anlamının ise kadınların gebelik sürecinin takip edilmesi bu süreçte kadınlara gerekli olan bilgilerin verilmesi, gerekli görüldüğü takdirde ve yapılan testler doğrultusunda kadına bazı tedavileri uygulamayı kapsamaktadır.

Kadınlarda oluşan kısırlık probleminin nedeninin belirlenmesi ve semptomatik tedavi planının oluşturulması da bu konu kapsamına girmektedir. Bu konuda belirlenmiş olan tedavi kapsamında hem tıbbi olarak hem de psikolojik olarak kadının yanında olunması ve kafasında oluşan soruların cevabının verilmesi gerekmektedir. Çünkü kadının tedaviye ikna olması ve tedaviyi görevli kişiler ile beraber destekleyerek yürütmesinin daha yararlı ve olumlu dönütlerin alınmasına neden olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyulmuştur.

Kadın kısırlığı probleminin teşhisinin konulduğu kadınlara farklı alternatiflerin uygulanıp uygulanamayacağı ve bu problemin de ortadan kalkıp kalkamayacağı konusunda da kadınlara bilgilendirmeler verilmektedir. Bununla beraber ise tüp bebek tedavisi alacak olan kadınların da yöntemler hakkında bilgilendirilmesi ve buna yönelik kadına özel bir tedavi planının oluşturulması gerekmektedir.

Sözü edilen kadın hastalıkları ve doğum alanının sadece yukarıda belirtilen kapsamlarda hizmet vermediği de bilinmektedir. Yani bu alanın çok daha farklı alanlarda da hizmet verdiği bilinmektedir. Diğer bilinen hizmetleri arasında ise jinekolojik kanserler, yüksek riskli gebeliklerin takibi, cinsel fonksiyon bozuklukları, üreme sağlığı, jinekolojik operasyonlar, pediatrik- ergen jinekolojisi bulunmaktadır. Tüm bu alanlar toplum sağlığının iyileştirilmesi için gerekli ve önemli alanlar olduğundan dolayı bu alana önem verilmesi ve bu alanda da kadınların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.Kadın Hastalıkları ve Doğum Rehberi


No more posts

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın hastalıkları ve doğum alanı doğrudan kadın sağlığı dolaylı yolardan ise toplumun sağlığı ile ilişkili olan bir alandır. Bu yüzden de bu alana gerekli ola önemin verilmesi halinde toplumdaki mortalite ve morbidite sayılarının azalacağı düşünülmektedir.

Bahsi geçen jinekoloji ve obstetrik branşının farklı konularda kadınlara yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunların ise şu şekilde ifade edilebileceği söylenilmektedir:

 • Adet dönemi hastalıkları
 • Vajinal problemler
 • Yumurtalık problemleri
 • Kist ve miyom operasyonları
 • Kısırlık
 • Plasenta rahatsızlıkları
 • Doğum problemleri
 • Dış genital organlar
 • Rahim hastalıkları
 • Gebelik takibi
 • Doğum kontrol yöntemleri
 • Düşük
 • Normal ve sezaryen doğum
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları

Yukarıda belirtilmiş olan problemlerin hepsi önemlidir ve hepsinin erkenden teşhis edilip tedavilerine başlanması gerekmektedir çünkü bu problemlerin erkenden teşhis edilmesi halinde erkenden bu hastalıklara son verileceği söylenilmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum alanında bulunan hastalıkların oluşum nedenleri diğer hastalıklarda olduğu gibi genel olarak stres ve sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de kadınların psikolojilerine dikkat etmeleri ve vücutlarında herhangi bir değişiklik olması halinde bir hekime veyahut da doğru bilgiyi alabilecekleri sağlık çalışanlarına veya kurumlara başvurmaları gerekmektedir.

Kadınların kadın hastalıkları alanına genel olarak bazı ortak şikayetlerden dolayı geldikleri bilinmektedir. Bu şikayetlerin bazıları ve kadınlarda teşhis edilen bazı problemlerin ve bu problemler için yapılan tedavi ve teşhisler için kullanılan yöntemlerin ise aşağıdaki gibi olduğu söylenilebilmektedir.

 • Meme hastalıkları
 • Ultrasonografik incelemeler
 • Periyodik jinekolojik muayeneler
 • Hormonal bozuklukların tanı ve tedavisi
 • Kanser taramaları (ultrason, kan tahlilleri, smear testi, HPV testi)
 • Evlilik öncesi jinekolojik muayeneler
 • Kişiye özel aile planlaması yöntemleri (Rahim içi araç uygulaması, sterilazyon girişimleri, doğum kontrol hapları)

Gebelikte Verilen Hizmetler

Kadın hastalıkları ve doğum alanı farklı birçok hastalıkları ve kontrolleri içerdiği bilinmektedir. Bunlar arasında ise kadın için en önemli süreç olan gebelik dönemi için de kadınlara gerekli olan desteğin verilmesi ve oluşabilecek herhangi riskli durumda da kadının yanında olunması ve kadına gerekli girişimlerin yapılmasını kapsamaktadır. Aynı zamanda kadına hem doğum anı için hem de oluşan riskli durumlar için gerekli olan güvenin ve psikolojik desteğin verilmesi oldukça önemlidir.

Kadın hastalıkları ve doğum alanında kadınlara aşağıda verilen hizmetlerin verildiği de söylenilebilmektedir;

 • Gebelik öncesi tarama, muayene ve bilgilendirme
 • Bebeklerde oluşabilecek riskli durumlar için ultrasonografi ile fetal anatominin taraması
 • İnfertilite oluşması halinde nedenlerinin tespit edilmesi
 • Gebelik süreci boyunca anne adayına beslenme, ruhsal, fiziksel konularda bu sürece uyum sağlayabilmesi için gerekli desteklerin verilmesi
 • Gebelik sürecinde ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri yapılmaktadır.
 • Gebelik sürecinde bebeğin kalp atımlarının durumunun tespit edilmesi için NST adı verilen fetal monitör cihazı ile çekim yapılmaktadır.
 • Bebeğin doğum anında ve sonrasında gerekli olan bakımlarının yapılması
 • Doğumdan sonra kadının gerekli gördüğü takdirde uygun korunma yöntemlerinin seçilmesi
 • Abdominal ve transvajinal ultrasın ile gebelik takibinin yapılması

Doğum Süreci

Kadın hastalıkları ve doğum alanı her kadın için önemli olan bir alandır. Gebe kadınların ise hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlıkları bu alana daha sık başvurdukları bilinmektedir ancak her kadının en az senede bir defa bazı bu alana gelerek muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Doğum süreci genel olarak kadınlar için korkutucu görülen bir süreçtir. Bu yüzden de çoğu kadının vajinal doğumu tercih etmeyip sezaryen doğum ile doğum eylemini gerçekleştirmek istediği bilinmektedir. Sezaryen doğumun hem bebek için hem de anne için olumsuz bazı yönleri olduğu için bu doğum şeklinin tavsiye edilmediği bilinmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum alanının sadece kadının fiziksel sağlığı ile ilgilenmediği bilinmektedir. Özellikle doğum sürecinde kadının korkuları varsa bu korkuları giderilmeye çalışılması ve kadının oluşan durumları söyleyebilmesi için kadının bakımını üstlenen sağlık profesyonellerinin kadına güven vermesi gerekmektedir. Böylelikle kadın doğum anında sağlık profesyoneli ile iletişim halinde olacaktır ve kadının doğumu daha kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleşeceği bilinmektedir.

Kadına doğum anında destek verilmesinin önemli olduğu bilinmektedir ancak doğumdan sonraki aşamada da kadına özellikle emzirme eğitiminin ve bebeği bakımı için yapılması gerekli olan uygulamaların eğitimlerinin verilmesi de gerekmektedir. Bu eğitimleri alan gebeler ve lohusalar bebeklerine daha bağlı olacaktır ve doğru uygulamaları gerçekleştirdikleri için de bebekte oluşacak bazı sağlık sorunlarının önüne geçileceği söylenilebilmektedir. Bu yüzden de bu eğitimlere önem verilmesi tavsiye edilmektedir.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp