Ishal-Dora-Hospital-1200x679.jpg

İshal


İshal

İshal bir diğer tıbbi ismi ile Diyare genel olarak gün içinde çok fazla aynı zamanda oldukça sulu olarak dışkılamaya verilen isim olarak ifade edilmektedir. Diyare durumunda kişiler bir gün içinde birçok defa dışkılamaktadırlar ve dışkılar sulu ve akışkan olmaktadır.

İshal 2022

Bu kapsam altında bu sağlık sorunu ise dışkıların sıvılaştığı ve sürekli olarak dışkılama durumunun oluştuğu bir bağırsak sorunu olarak da tanımlanmaktadır. Diyare oluşumu için farklı sebep ve nedenlerde bulunmaktadır ve ortaya çıkma sebepleri de değişik etkenlere bağlı olabilmektedir. Yine bazı türleri kısa süreli ve aniden gelişebilmekte iken, bazı tipleri ise çok daha uzun süreler devam edebilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

İshal sorunu farklı sebeplere bağlı olarak meydana geldiği gibi farklı yaş grubu gibi etkenlere bağlı olarak da değişik etkenler sonrasında oluşabilmektedir. Özellikle kişinin bir gün içinde çok fazla sayıda dışkıya çıkması durumu ise farklı sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Yine kişilerin gün içinde çok fazla sıvı dışkı yapmaları ise temel olarak bu hastalığı kategorize eden unsur olarak kabul edilmektedir. Diyare gelişen kişiler özellikle çok sulu dışkılamaya bağlı olarak da devam eden durumlarda aşırı su kaybetme riski ile de karşı karşıya kalabilmektedirler. Genel olarak ise gelişen bu bağırsak kaynaklı sağlık sorunu kısa süreler içinde geçebilmekte ve bu şekilde bir seyirde sürebilmektedir.

İshal ayrıca temel bağlam da farklı tür ve gruplara ayrılarak da incelenen bir sağlık sorunu olarak da açıklanmaktadır. Bu kapsam içinde bu türlerden ilki ise akut Diyare olarak isimlendirilip, tanımlanan tür olmaktadır. Bu tür Diyare ise bazı vakalarda virüs ya da bakteriler kaynaklı olarak ortaya çıkabilmekte ve etkisi ise bir süre sonra geçebilmektedir. Bu akut tür de kendi içinde neden ve sebeplerine göre farklı türlere ve gruplara da ayrılabilmektedir.

Kronik ishal olarak tanımlanmakta olan bir diğer Diyare türünde ise hastalık genel anlamda bir aya yakın bir süre devam edebilmektedir. Bu türlü kronik türünün ise nedeni çoğu zaman farklı bir hastalık ya da sağlık sorununun varlığı olarak da kabul görmektedir.İshal Nedenleri

İshal kişiler arasında ve özellikle her yaştaki erkek ve kadın bireylerde sıklıkla görülebilen bir durum olarak da açıklanmaktadır. Bu sağlık sorununa neden olabilen etkenler de bu duruma bağlı olarak son derece fazla ve çeşitli olabilmektedir. Hemen her kişide farklı neden ya da sebepler bu sağlık sorununun oluşmasına direk ya da dolaylı olarak neden olabilmektedir.

Yine gelişim türlerine göre oluşan Diyare türlerinde de farklı neden ve sebeplerin varlıkları ortaya konulmaktadır. Bunlar dışında farklı hastalıklar ve rahatsızlıklar sonucu olarak da kişilerde bu rahatsızlık meydana gelebilmektedir. Özellikle virüsler de çok yaygın olarak ishallere neden olan unsurlar arasında genel olarak ilk sırada yer almaktadırlar.

İshal ya da diyareye neden olan farklı birçok virüs türü de bulunmaktadır ve bu virüslere bağlı oluşabilen bu sorunlar farklı yaş gruplarını da etkisi altına alabilmektedir. Virüsler dışında yine parazit ve bakteri gibi zararlı unsurlarda Diyare için en önemli diğer sebepler arasında üst sıralarda kabul görmektedirler. Bakterilere bağlı olarak oluşabilen Diyare rahatsızlıklarının boyutları da farklı vakalar içinde değişik etkilere sahip olabilmektedir.

Yine farklı hastalıkların tedavileri için kullanılan değişik ilaçların oluşturduğu olumsuz yan etkilerde sıklıkla görülen Diyare sebepleri arasında kabul edilmektedir. Laktoz ve Fruktoz gibi şeker türleri de bazı kişilerde temel olarak Diyare sebepleri arasında sayılan ve kabul edilen unsurlar arasında yer almaktadırlar.İshal Belirtileri

İshal temel olarak sıvı ve akışkan dışkı ile kendisini tanımlayan bir bağırsak sorunu olarak da tanımlanmaktadır. Özellikle altında farklı sağlık sorunlarının olduğu Diyare vakalarında görülen belirtiler de değişik ve daha ciddi olabilmektedir. Bu sağlık sorununa bağlı olarak gelişebilecek ve daha ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilecek farklı sonuçlarda meydana gelebilmektedir.

Bunlar dışında ise genel olarak Diyare ve buna bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ise şunlardır;

  • Sıvı ve akışkan yapılı dışkı
  • Karın bölgesinde oluşan kramplar
  • Karın ağrıları
  • Yüksek ateş
  • Kanlı dışkı
  • Dışkının mukuslu bir hal alması
  • Karnın şişmesi
  • Mide bulantıları
  • Susuzluk, Dehidrasyon


Tanı Yöntemleri

İshal özellikle kendisini tanımlayan temel belirtisi olan dışkı şekli ile karakterize edilmektedir. Bu belirti hastalarda diyarenin olduğunun somut ve net göstergesi olmaktadır. Fakat farklı durumlara ve sebeplere göre de ortaya çıkabilen Diyare durumları da bulunmaktadır. Tanı ve teşhis sırasında ise öncelikle hastanın genel muayenesi yapılmaktadır ve aynı zamanda özellikle hastalık hikâyeleri de öğrenilmektedir.

Bu işlemlerle birlikte yine vakalarda görülen farklı belirti ve semptomların olması durumlarında da bu yönde de çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle virüs ya da bakteri kaynaklıda gelişebilen bir sorun olan diyare tanısı için uzmanlar sıklıkla bir takım testlerde yapabilmektedir. Özellikle kan testleri bu bağlamda oldukça sık kullanılan ve sonuç veren uygulamalar arasında yer almaktadır.İshal Tedavi Yöntemleri

İshal tedavisi ise yine oluşan diyare sorununun nedenine ve kaynağına göre de şekillenebilmektedir. Fakat ne tür olursa olsun tedavide öncelikli amaçlardan bir tanesi ise kaybedilen suyun vücuda geri verilmesi olmaktadır. Bu sayede kişilerin Dehidrasyonun olumsuz etkilerinden kurtulmaları da amaçlanmaktadır. Yine kısa süreli ve ani gelişen kimi vakalarda ise herhangi bir tedavi tercih edilmemekte ve doğal olarak geçmesi de beklenmektedir.

Fakat viral olan ya da mikrobik bir durumun söz konusu olduğu durumlarda ise çeşitli ilaç tedavileri hastalara uygulanabilmektedir. Genel olarak ise kişinin bu sorunu neye bağlı olarak yaşadığının ortaya çıkarılması ise tedavinin boyutunu, şeklini ve uygulamalarını direkt olarak etkileyen önemli bir unsur olmaktadır.İshal Nasıl Önlenir?

İshal özellikle virüs ve bakteri kaynaklı olarak oluştuğu zamanlarda farklı temizlik ve hijyen uygulamaları ile yayılması durdurulabilen bir durum olabilmektedir. Temel olarak özellikle çocukları da etkileyebilen bazı virüslerin yayılmasını engellemek de yine kişilerin dikkat edecekleri bazı noktalarla mümkün olabilmektedir.

Yine beslenme şekilleri ve tüketilen bazı gıdalara dikkat edilmesi gibi unsurlarda akut olarak gelişebilen Diyare durumlarının önüne geçilmesi için işlevsel olabilmektedir. Temel olarak ise en önemli ve dikkat edilmesi gereken Diyare türleri de virüs kaynaklı yani viral olan türler olmaktadır. Bu kapsamda hem kişisel hem de genel ortam temizliği ve hijyenine dikkat etmek ise en işe yarar unsurlar arasında kabul edilmektedir.

İshale Ne İyi Gelir?

İshal ya da diyare sorununa temel olarak beslenme ve gıda alışkanlıkları ile de çözümler bulabilmek mümkün olmaktadır. Yine bozulan bağırsak çalışma şeklinin de tekrar normal ve sağlıklı hale getirilmesi de en önem verilen konuların içinde yer almaktadır. Temel olarak bazı ilaçlar da kısa süreler içinde bağırsak hareketlerini düzenleyebilmekte ve diyare sorununun etkilerini azaltabilmektedir.

Sürekli olarak devam eden diyare sorun ve problemlerinde ise yine uzmanların gözetimi altında farklı gıdaların tüketilmemesi ve yine yararlı olanların alınması teknikleri de işe yarayabilmektedir. Bu sayede özellikle diyare sorununa yol açabilecek besinlerden de uzak durulması sağlanmış olmakta ve potansiyel riskler de en alt seviyelere indirilmiş olmaktadır.

Vaskülit, Trombosit, Tiroid hastalıkları ve tiroid nodülleri, Tansiyon, Mide Bulantısı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp