İri-Gözler-Tiroit-Belirtisi-Mi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


İri Gözler Tiroit Belirtisi Mi?

İri gözler tiroit belirtisi olarak görülmektedir. İri gözler tiroit belirtisi olarak kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanan bir durumdur.

Tiroidin Tetikleyicileri Nelerdir?

Tiroidin tetikleyicileri sigara ve strestir. İri gözler tiroit belirtisi olurken, bu belirtileri ve hastalığı da sigara ile stres tetiklemektedir. Göze bağlı belirtileri azaltabilmek adına sigaradan uzak durulması gereklidir.

İri Gözler Tiroit Belirtisi Mi? 2022


Tiroit Hastalığının Tedavisi Tek Başına Yeterli Midir?

Tiroit hastalığının tedavisinin yeterliliği konusunda uzman görüşleri tek başına yeterli olmadığı yönündedir. İri gözler tiroit belirtisi olarak gösterilmektedir ancak tiroit tedavisi uygulanırken, bir de gözde oluşan hasarın giderilmesi amacı ile bir göz doktoruna da gidilmesi gereklidir. Endokrin uzmanı ve göz doktoru ile beraber yürütülen bir tedavi süreci sonunda iyileşilebilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Tiroit Hastalığının Gözde Meydana Gelen Belirtileri Nelerdir?

  Tiroit hastalığının gözdeki belirtileri şunlardır:

  Üst göz kapağının yukarıya doğru çekilmesine göz kapağı tutulumu adı verilmektedir. Tiroidin en sık rastlanan belirtilerinden biridir ve erken teşhis edilmesi durumunda botoks enjeksiyonu aracılığı ile çözüme ulaştırılabilmektedir. Ancak ilerlemesi durumunda cerrahi operasyon geçirilmesi gereklidir.
  Gözün arka kısmındaki yağ ve kas hacminin artması sonucu gözlerin öne doğru çıkması ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Göz çukurunun genişletilmesi veya cerrahi yöntem ile tedavi edilmesi mümkündür.
  Yumuşak doku tutulumu olması durumunda kortizon veya ışın tedavisi yapılabilmektedir. Yumuşak doku tutulumuna örnek vermek gerekir ise; göz çevresinde ağrı, dolgunluk hissi, kapak torbalanmaları, ışıktan rahatsızlık, gözde kızarıklık, gözde şişlik gibi durumlar verilebilmektedir.
  Göz dışı adele tutulumu tiroit belirtileri arasındadır. Şaşılıktan yakınan hastalara özel prizmatik gözlükler verilebilmektedir veya şaşılık cerrahisi ile tedavi edilebilmektedir.
  Göz kapaklarının aşırı açılması durumunda eğer korneada kuruma meydana gelmiş ise; gözde batma hissi oluşabilmektedir veya görmede bulanıklık olabilmektedir. Suni gözyaşı ile, göz kapama tedavisi ile veya korneanın ciddi zarar gördüğü durumlarda cerrahi tedavi ile bu belirtiler ortadan kaldırılabilmektedir.
  Optik sinirin kanlanması durumu oluşabilmektedir. Bu durumda acil tedavi sürecine geçilmesi gereklidir. Tedavi orbital dekompresyon cerrahisi ile uygulanabilmektedir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp