Interstisyel-Sistit-Dora-Hospital-1200x679.jpg

İnterstisyel Sistit


İnterstisyel Sistit

İnterstisyel sistit; bakterilerin neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Mesanede enfeksiyon belirtisi olmadan, mesane duvarının iltihaplanması ve tahriş olması ile ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinen interstisyel sistit te en belirgin belirti mesanede duyulan ağrı, kişinin sürekli sürekli idrara sıkışıklık hissi duyması ya da yanma hissedilen kronik bir rahatsızlıktır.

İnterstisyel Sistit 2023

Sistit kelimesinin anlamı mesanenin iltihaplanması demektir. İnterstisyel sistit ise ağır mesane sendromu olarak geçen ağrılı bir hastalıktır. Daha detaylı anlatacak olursak ;mesanedeki idrar hissini oluşturan ince iğsi ve çok hassas sinir uçlarını idrarın kimyasal etkisinden koruyan, idrar kesesinin iç yüzeyini örten koruyucu bir salgı yani diğer adı mukus tabakasının hasar görmesidir.


İnterstisyel sistit bu hasarın sonucunda, yoğun kimyasal uyaran içeren idrar (örneğin içeriğindeki potasyum tuzu), direkt olarak bu iğsi ve hassas sinir liflerine temas eder. Bu uyarıda yoğun ağrı, batma ya da yanma şeklinde hissedilir. Başka bir anlatış şekli ile de mesanenin iç yüzeyini sıvayan GAG denilen bir madde açılım olarak glikozaminoglikan, idrar içindeki maddelerin geçişini engeller. Bu “GAG” sıvasında hasar ya da yırtık vs. oluşmuş ise, idrardaki uyarıcı maddelerin mesane yüzeyindeki sinir uçları ve kas dokusuna temas etmesine neden olur.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formuİnterstisyel Sistit Nedenleri

İnterstisyel Sistit rahatsızlığının tam olarak nedeni tespit edilememiştir. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar da en fazla rastlanan denen GAG tabakası olarak bilinen glikozaminoglikan tabakasının hasarına neyin neden olduğu halen bilinememektedir. Araştırma sonuçlarına göre bu rahatsızlığın nedenlerini uzmanlar şu maddelerde belirtmişlerdir.

İşte o maddeler;

 • Mesanenin travması ( örneğin cerrahi sırasında)
 • Mesanenin aşırı derecede dolu durması yani kişinin idrarının çok uzun süreler tutması
 • Leğen bölgesi taban kaslarının dengesiz fonksiyonu
 • Tekrarlayan bakteriyel infeksiyonlar
 • Sinir hücrelerinin iltihaplanması sonucu oluşan aşırı duyarlılık ya da pelvik sinirlerin iltihaplanması gibi)
 • Sinir yapısının travması sonucunda oluşabilecek sinir sıkışmaları
 • Kalıtımsal nedenler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Bağışıklık sisteminin verdiği bazı tepkiler

Günümüzde yapılan araştırmalar sonunda gözlenen nedenlerin bunlar olabileceği varsayılmaktadır.İnterstisyel Sistit Belirtileri

İnterstisyel Sistit hastalığının nedenleri tam olarak bilinmese de hastalığı yaşayan kişilerde olan belirtiler hemen hemen aynı seyirdedir. Bu hastalığa fibromiyalji ve irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin daha çabuk yakalandığı görülmektedir. İnterstisyel sistitin belirti ve bulguları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer bu rahatsızlığa sahip iseniz belirtiler ilerleyen zaman içinde değişebilir. Bu değişiklikler adet dönemi, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel aktivite gibi bazı periyodik durumlarda belirtiler daha kronik hale gelebilirler.

En sık görülen hastalık belirtileri şunlardır;

 • Tüm gün ve gece boyunca sık sık idrara çıkma
 • Birdenbire gelen idrara çıkma hissi
 • Mesane veya alt karın bölgesinde görülen ağrılar
 • Pelvik bölgede başlayan ve neredeyse 6 ay boyunca geçmeyen kronik düzeydeki pelvik ağrılar.
 • Anüs ve perianal bölge yani anüs ile cinsel organlar arasında bulunan bölgelerde hissedilen ağrılar
 • Cinsel ilişki sırasında oluşan belirgin ağrılar ve cinsel ilişki performansı düşüklüğü

İnterstisyel Sistit rahatsızlığının en sık rastlanan belirtisi olan çok sık idrara çıkma günlük hayatınızı olumsuz olarak etkiler. Çok sık idrara çıkmak günlük faaliyetler dışında yarattığı ağrılar cinsel yaşantınızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Hatta sık idrara çıkma ve oluşan ağrılar uyku düzenini alt üst ederek sık uyanmanıza ve bunun sonucunda uykusuzluk sonucu depresyona dahi neden olmaktadır. Bu yüzden bu yazılan belirtilerin birkaç tanesine dahi sahip olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora gitmesi ve tedavisine zamanında başlaması uygun olacaktır.İnterstisyel Sistit Tanı Yöntemleri

İnterstisyel Sistit şikâyetleri ile uzman bir hekime başvurduğunuzda hekim önce sizi fiziksel olarak muayene eder. Daha sonra yaşadığınız belirtileri ve tıbbi öykünüzü dinleyerek tanı koyabilmek için gerekli çeşitli tetkiklerin yapılmasını ister. İsteyebileceği tetkikler arasında ilk olarak yapılacak olanlar İdrar tetkikleri, sistoskopi ve çeşitli görüntüleme tetkikleri yapılmalıdır.

Fakat Uzman hekimin tanı konmadan önce aynı bu belirtileri gösteren benzer rahatsızlıkları da değerlendirmesi gerekir. Uzman hekimin istediği tetkikler sayesinde belirtilen hastalılarla ilgili olup olmadığıda ortaya çıkacaktır. İnterstisyel Sistit ile belirtileri aynı olan rahatsızlıklar şunlardır;

 • Böbrek taşı enfeksiyonları
 • Sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu
 • Mesane kanseri
 • Cinsel yolla bulaşabilecek rahatsızlıklar
 • Endometriozis
 • Prostatit

İnterstisyel Sistit tanısı için; uzman hekim bu hastalıklarla bir bağlantısı olup olmadığını önce idrar testi, sistoskopi ve çeşitli görüntüleme tetkikleri ile tespit ederek en doğru tanıyı koyar. Uzman hekim şüphelendiği bir durum olduğunda kişiye biyopsi yaparak parça alabilir.

Son olarak uzman hekim kişiye potasyum duyarlılık testi uygular. Doktor bu testi yaparken mesanenize önce su daha sonra potasyum verir. Bu her iki verilen çözelti için sizden 0 ve 5 arasında puanlama ister. Uzman doktor hissettiğiniz ağrı derecesine göre tanıyı koyar. Eğer potasyum çözeltisinde daha fazla ağrı hissedilirse interstisyel sistit tanısı koyulur.İnterstisyel Sistit Tedavi Yöntemleri

İnterstisyel Sistit eğer tedavi edilmezse yaşam kalitesini oldukça etkileyecek bir rahatsızlıktır. Tedavide amaç hastalık semptomlarını düşürerek yaşam kalitesini artırmaktır. Her hastanın şikayet ve semptonları farklıdır. Kimi hastalara tek yöntem uygulanır iken, bazı hastalara pek çok yöntem bir arada uygulanabilir. Doktor hastanın yaşına, hastalığın seyrine ve derecesine, ilaçlara karşı hassasiyetine göre ve hasta ile konuşarak tedavi yöntemini ya da yöntemlerini belirler. Bu hastalıkta pek çok tedavi yöntemi bulunur. İşte bu yöntemler şunlardır;

 • Fizik Tedavi: Fizyoterapist eşliğinde yapılan hareketlerle pelvisinizdeki kas hassasiyeti kas anormallikleri ile ilgili oluşan pelvik ağrıları hafifletici hareketler yapılarak ağrılar azaltılmaya çalışılır.
 • İlaç Tedavileri ve kullanılan ilaçlar: İnterstisyel Sistit tedavisinde; Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar; ani idrara çıkma ve sık idrara çıkmayı önleyebilecek antihistaminikler, antidepresanlar, tahriş olmuş mesane astarını onarmak için pentosan polisülfat sodyum gibi ilaçlarla tedavi edilmektedir.
 • Elektriksel sinir uyarımı: Elektriksel uyarı fiziksel tedavi uygulamaları olarak geçen bir yöntemdir, Mesaneyi kontrol eden kasları güçlendirmek ve kan akışını artırmak için kullanılır.
 • Mesane eğitimi: Mesane eğitimi idrarın daha uzun süreler tutulması sağlanarak, sık sık idrara çıkma kontrol altına alınmış olur.
 • Alternatif Tıp yöntemleri: Alternatif tıp yöntemleri denenerek ağrı azaltılması yapılabilir. Akupunktur yöntemi ağrıyı azaltacaktır.
 • Mesane genişletilmesi: Hastaya genel anestezi yapılır ve mesaneye sıvı verilerek genişletilerek ağrının azaltılması sağlanır.
 • Biofeedback yöntemi: Bu yöntemde hastanın karnına yerleştirilen hareket ettirici sensörler yardımı ile mesane kaslarınızın hareketine cevap vermenizi ve kontrol etmenizi öğretir.
 • Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Hayatınızdan stresi azaltıcı faaliyetler yapmanın dışında mesaneyi tahriş edebilecek bazı yiyeceklerden özellikle alkol, narenciye, baharatlı yiyecekler, çikolata, kafein, gazlı içecekler ve yapay tatlandırıcılar gibi ürünlerden uzak durmak yaşam kalitenizi artırır ve ağrılarınızı azaltır.
 • Cerrahi yöntem: Bu yöntem diğer tüm yöntemlerin denenmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamazsa bu cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale seçenekleri arasında oluşan ülserlerin yakılması veya çıkartılması yanında mesanenin cerrahi yöntemle ile büyütülmesi sayesinde ağrıların tedavi edilmesi yer alır.

Varikosel, Üretra Darlığı, Testis Kanseri, Sertleşme Bozukluğu, Renal Arter Stenozu

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp