implant-Dora-Hospital-1200x679.jpg


implant

İmplant Nedir ?

İmplant; kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğimize yerleştirilen diş boşluğumuza konulan özel bir titanyum vidadır yani yapay diş köküdür diyebiliriz .Vücudumuz titanyumu kendi bir parçası gibi algıladığı için implantlar titanyumdan yapılmaktadır. İmplantlar ağzımıza en uygun şekilde restore edildiği için en büyük özelliği komşu dişlerin kesilmeden uygulanıp takılabiliyor olmasıdır.

İmplant 2022

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant işleminde planlama çok önemlidir. İmplant tedavisi iyi bir anamnez, klinik muayene ve radyolojik muayeneler sonrasında uzman diş hekimleri tarafından ister lokal ister genel anestezi altında yapılan ağrısız bir cerrahi işlemdir. Kullanılan malzemelerin kalitesi,ortamın steril olması hijyen açısından çok büyük önem taşır. İmplant işlemi yapılan teknik ve uygulamaya göre ve implant sayısına göre 45 dk veya 1 saat kadar sürer.


İmplant İşlemi Kimler İçin Uygundur?

İmplant işlemi 18 yaşı doldurmuş, çene ve yüz kemik gelişimini tamamlamış olan her bireye uygulanabilir. İmplant işleminden hemen önce çene yapısının implant işlemine uygun olup olmadığı röntgen çekilerek tespit edilir. Şeker hastaları implant işleminden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar bireyler implant tedavisinden önce ilaçlar kesmelidir. Kemik erimesi olanlar ise uygun bir tedavi aldıktan sonra implant işlemi görebilirler. İmplant işleminin erken dönem iyileşmesi için implant işlemi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini artırabilir Bu nedenle sigara kullanımı tavsiye edilmez.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Diş implantları kullanım özellikleri bakımından bireye çok fazla fayda sağlayacaktır.
  İmplant işlemi yapılan dişin yanındaki komşu olan dişlere hiçbir şekilde zarar verilmez.
  Sabit diş yapılmasına engel olmaz tek bir dişe işlem yapılabilir.
  Daha estetik daha çekici ve güzel bir gülümsemeye kavuşmanızı sağlar .
  Her türlü besin ve gıdayı sorun yaşamadan tüketmenizi sağlar
  Diş sağlığının korunması açısından oldukça yararlıdır.
  Alt çenede tüm dişler olmadığı durumda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
  Dişsiz bir bölgeniz varsa rahatlıkla kullanabilir. İmplant tedavisini tercih edebilirsiniz.  İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

  Bireyin ağzına yerleştirilen implantın kullanım süresini belirleyen en önemli husus bireyin günlük diş bakımına göstermesidir. Tüm bireyler gibi implant taşıyan bireylerde mutlaka 6 ayda bir diş doktoruna başvuru yapış ve diş temizliği yaptırmalıdır. Bu kontroller sırasında bir sorun tespit edilirse eğer erken müdahale edilip sorunun ilerlemesi engellenir.  İmplant Tedavisi Sırasında Ne Tür Komplikasyonlar Görülebilir?

  İmplant tedavisi sırasında Her cerrahi işlemde olduğu gibi implant tedavisinde de komplikasyon riski vardır. Kanama, enfeksiyon veya sinirlerde, sinüste yaralanma bu gibi komplikasyonlar arasında bulunur. İyi bir muayene olup, radyolojik kontrollerle ile komplikasyon riskini en aza indirmek mümkündür. Üç boyutlu görüntüleme komplikasyonların azaltılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca yapan hekimin başarı ve tecrübesi veya kullanılan implantın markası ve sistemi oldukça önemlidir.

  İmplant İşlemi Yapılacak Bölgede Yeterli Kemik Yoksa Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Uygulanır?

  İmplant işlemi yapılacak bölgedeki kemik yoğunluğu, uzunluğu ve kalınlığı oldukça önemlidir. Bu yapılacak implant işleminin başarısını etkiler. Kemik yeterli olmadığı durumda kemiğin miktarını arttırmak için değişik teknikler kullanılır.  Dikişsiz İmplant Avantajları Nelerdir?

  Yeterli kemik uzunluğu ve genişliği olan tüm bireylerde kapalı bir cerrahi işlemi uygulanması mümkündür. Bunun tespit etmek için bireyin çene kemiğinin üç boyutlu röntgeni alınarak hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir.

  Avantajlar Şunlardır

  Cerrahi süresi diğer implant cerrahisine göre daha kısa zamanda biter.
  İmplantın uzun süreli başarısına olumlu etki eder.
  Diğer implant Cerrahisine göre sonrası kanaması , ağrısı , şişliği çok daha az ve kısa süreli görülür ve bireyin ağzında dikiş olmaz.
  İyileşme süresi diğer cerrahi yönteme göre çok daha hızlıdır.
  Daha estetik, güzel ve fonksiyonel protezler ortaya çıkarabilmek mümkündür.  Köprü Ve İmplant Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Diş kaybı durumunda implant Yerine en çok tercih edilen yöntemlerden biride köprü ve kuron uygulamasıdır. Fakat kayıp dişin etrafındaki yani yanındaki dişler, sağlıklı değilse köprü işlemi tercih edilebilir. Bu duruma hekim tarafından karar verilir. Köprü işleminin implant işlemi ‘ne göre bazı dezavantajları vardır. Ama hangi yöntem ve işlemin birey için daha uygun olacağına, implant yapacak hekim ve işlemi yaptıracak birey beraber karar verir. İleri zamanlar da o küçültülüp üzerine porselen geleceği için dişler zaman içerisinde problem oluşturabilir.

  İlk zaman içerisinde değil belki değil ama ileri dönemde o dişleri de kaybetme olasılığı , belki kanal tedavisi işlemi yaptırma ve belki de porselen kaplamaları yenilemek gibi ciddi manada problemler oluşabilir .Zaman içerisinde ağzın yapısında değişim takılan protezin yerinden oynamasına, kırılıp, yeniden takılması gibi birçok durum olabilir. İmplantlar uzun sürede olduğu için bu dezavantajları ortadan kaldırır. Bu nedenlede aslında çok daha ucuza gelebilir. Fakat implant işleminde durum çok farklıdır.

  İmplant, yapılıp uygulandıktan sonra , güzel bakılırsa ve temiz tutulursa implantın alt yapısı titanyum olduğu için sabit kalacak ve zaman içerisinde sadece implantın üst yüzeyindeki porselenin değişmesi gerekebilir. Bu zamanda ileriki dönemlerde bireye hem maddi manevi kar sağlamaktadır . Ama kısa dönemde baktığımızda implant mı daha maliyetli yoksa diğer işlemler mi daha pahalıdır diye sorarsak cevap direkt olarak implant olacaktır. Ama uzun vade için implant diğer tüm işlemlere göre daha uygundur.  İmplantlar Kansere Neden Olur Mu?

  Tıp ve bilim dünyasında henüz diş implantlarının kansere veya bir hastalığa neden olduğunu gösteren bir örnek bile yoktur.

  İmplant İşleminde Ortalama Fiyat Nedir?

  İmplant tedavi fiyatı kullanılan implantın markasına ,adetine göre değişkenlik gösterir. Bireye uygun implant sayısı ve implant markası için hekim randevusu alınmalıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp