İmplant-Tedavisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg


İmplant Tedavisi Dora Hospital

Diş implant tedavisi diş kaybı yaşamış hastaların tedavileri için kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilerek uygulanan bir tür titanyum kaplama vidalardır. Bu vidaların eksik dişlerin altına yerleştirilmesinin ardından özel kaplama vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin en büyük avantajı ise tedavi sırasında sağlam dişlere herhangi bir zararın verilmemesidir.

İmplant Tedavisi 2022


Herhangi bir nedene bağlı olarak diş kaybı yaşayan kişiler için uygulanan bu yöntem günümüzde doğal dişlere en uygun tedavi yöntemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğal bir görünüm sağlayan diş protezlerinin sağlıklı bir şekilde yerleştirilmesi ve ağızda sabitlenmesi için vidaya benzer özellikler taşıyan implantların çene kemiğinin alt bölümlerine yerleştirilmesi gerekmektedir. İmplant tedavisi günümüzde farklı tür teknikler ve yöntemler kullanılarak uygulanabilmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  İmplant Nedir?

  İmplant aşamaları ve tedavi süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tıp teknolojisinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler implant tedavilerinin en doğal diş tedavisi yöntemleri arasında yer almasını sağlamıştır. Eksik dişlerin yerine uygulanan bu tedavi yöntemi aynı zamanda daha sağlıklı ve doğal dişlerin oluşturulması açısından estetik amaçlarla da kullanılabilmektedir. Köprü ve protez yöntemleri için bir alternatif olan implant tedavisi daha doğal ve uzun ömürlü dişlere sahip olmak isteyen kişiler için avantaj sağlar.

  İmplant temelde diş kökü görevi gören özel maddelerden üretilen bir tür vida olarak tarif edilebilir. Çene kemiğinin içine yerleştirilmesinin ardından diş kökü görevi gören bu implantların üzerine diş protezi yerleştirilmektedir. Sadece hasarlı bölge için uygulanabildiği için implant tedavisinde çevre dişlere herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmaz.

  Diğer tedavi yöntemlerine göre daha masraflı olduğu için birçok kişi tarafından implant tedavisine ön yargı ile yaklaşılmaktadır. Ancak implant tedavisi diş tedavisi için günümüzde uygulanan en doğal ve etkili yöntemlerden biridir.  İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

  İmplant yaptıranlar çoğunlukla diş kaybı yaşamış kişiler oldukları için herhangi bir yaş sınırlamasında bulunmak doğru olmaz. Tedaviyi gerektiren durumlara sahip herkes için implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. 18 yaş ve üzeri tüm hastalar için, çene ve yüz gelişiminin tamamlanmasıyla uygulama yapılması mümkündür.

  Günümüzde estetik amaçla da yaygın olarak kullanıldığı için implant tedavisinin herkes için uygun olduğu düşünülebilir. Ancak bu tedavi yöntemi için hastanın çene ve ağız yapısının tedavi öncesi çekilecek röntgen ve diğer tetkikler sonucu uygun olduğuna kanat edilmesi gerekir.

  Örneğin kemik erimesi rahatsızlığına sahip kişiler için önce uygun tedavi uygulandıktan sonra implant uygulamasına geçilebilir.  İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

  İmplant tedavisi sonrası ağız ve diş bakımına iki kat dikkat edilmesi gerekmektedir. Temelde yüksek başarı oranına sahip olan bu tedavi yöntemi kişiden kişiye değişen farklı sürelerde tamamlanmaktadır. İmplantların yerleştirilmesi ile protez dişlerin takılması arasında farklı süreler beklenmektedir.

  Genellikle implant tedavisi için tek operasyon yarım saat ile bir saat arasında değişiklik gösterebilir. Özellikle tedavi sırasında kullanılan yöntemler ve hasta durumu söz konusu sürelerin değişmesine neden olmaktadır.  İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İmplant tedavisi aşamaları birçok farklı süreci içinde barındırmaktadır. Uygulama sırasında genellikle hafif bir sedasyon verilerek tedaviye başlanmaktadır. Muayene sürecinin tamamlanmasının ardından implant tedavisine uygun olduğu belirlenen kişilere:

  Çene kemiği ve diş ölçüleri alınır,

  Tek aşamalı veya iki aşamalı implant uygulamasına karar verilir,

  İmplant takılma işlemi yapıldıktan sonra diş eti kapatılarak iyileşme beklenir,

  İyileşme sonrası implant üzerine protez diş yerleştirilir.

  Söz konusu aşamalar hem kişiden kişiye hem de uygulanacak olan implant çeşidine ve yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde farklı yapıda birçok implant türü bulunmaktadır. Bu implantlar arasından uygun olanın seçilmesinin ardından tedaviye başlanır.

  Tedavi sonrasında hastalar eskisi gibi rahatlıkla yeme ve içme faaliyetlerine geçiş yapabilmektedir. Tedavi süresince kullanılan tüm yöntemler ve teknik uygulamalar hastaların ağız ve çene yapısına göre belirlenmektedir.  İmplant Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

  İmplant tedavisinin faydaları arasında en önemlisi tamamen doğal bir görünümle hastaların dişlerini eskisi gibi sağlıklı bir şekilde kullanmasıdır. Bunun yanı sıra implant tedavisinin faydaları arasında:

  İmplant uygulaması çevre dişlere hasar vermeden uygulanabilir,
  Geleneksel diş tedavisi yöntemlerine göre daha uzun ömürlüdür,
  Diş kaybı yaşanan bölgede en yüksek verimi sağlar,
  Diğer uygulamalardan daha doğal bir görünüme sahiptir.

  Diş kaybı yaşayan hastalar için en iyi alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan implant tedavisi sağladığı avantajlar sayesinde hastaların doğal görünüme sahip dişlere sahip olmasını sağlar. İmplant tedavisine gereksinim duyan hastalar için bu tip faydaların sağlanması tedavinin önemini arttırmaktadır.  İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

  İmplant kullanım süresi oldukça uzundur. 30 yılı aşkın bir sürede implantların ağızda sağlıklı bir şekilde kalması mümkündür. Temelde implantların kullanım süresinin belirlenmesinde en önemli unsur, kullanılan malzemelerin kalitesi ve tedavi yöntemlerinin başarısıdır. İmplantlar her hasta da aynı sürelerde etki etmeyebilir.

  Özellikle tedavi sonrası sürecin doğru şekilde kontrol edilmesi ve düzenli bakımların yapılması implantların süresini arttıran en temel unsurlar arasında sayılabilir.

  Uzmanlar tarafından implant tedavisi sonrasında düzenli olarak yılda bir defa kontrol yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Uzun ömürlü oluşu ve sağladığı diğer pek çok avantaj implantların kullanım alanın genişlemesine neden olmuştur. Sadece sağlık problemleri için değil daha düzgün ve güçlü dişler için estetik amaçlarla implant tedavilerine başvurulduğu bilenmektedir.

  İmplant Tedavisinin Zararları Var Mıdır?

  İmplant zararları yok denecek kadar az bir uygulamadır. Ancak yanlış uygulamalar ve tedavi sonrası sürecin takip edilmemesi halinde ortaya çeşitli zararların çıkması mümkündür. Yapay diş kökü olarak çeneye yerleştirilen implantlar çeşitli durumlara bağlı olarak risk faktörü taşıyabilir. İmplant tedavisi sonrası ortaya çıkan ve nadiren görülen bazı komplikasyonlar arasında:

  Yerleştirilen yabancı bazı cisimlerin yutulması,
  Çene kemiğinde kırık,
  İmplant kırığı,
  Yüksek basınç nedeniyle kemikte çatlamalar,
  Ağrı,
  Yara bölgesinde açılmalar vb. Yer almaktadır.
  İmplant tedavisinden en yüksek verimi elde etmek için hastaların mutlaka alanında uzman diş hekimleri ile çalışması ve uygulama sırasında hasta için en uygun tedavi yönteminin seçilmesi bu tip sorunların ortaya çıkmasının önüne geçecektir.

  İmplant tedavisi son derece güvenli ve avantajlı bir yöntemdir. Ancak hemen hemen tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi implant uygulamaları sıranda yanlış tedavi yönteminin uygulanması ve hasta özelliklerinin dikkate alınmaması sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında ortaya çıkabilir.

  İmplant Tedavisi Pahalı Mıdır?

  Diş implant fiyatları günümüzde kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. Genellikle titanyum ve zirkonyum gibi maddelerden üretildiği için fiyatlar yüksek seyretmektedir.

  Genellikle pahalı bir uygulama olduğu için her ne kadar birçok kişi uygulamadan kaçınsa da hem estetik açıdan hem de işlevsellik açısından implant tedavisi yaygın olarak tercih edilmektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından her bir implant tedavisine göre farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır.

  İmplant tedavisinin yeni nesil teknolojik cihazlar ve implant için kullanılan malzemeler nedeniyle fiyat açısından pahalılık arz edebilir. İmplant tedavisi sırasında tercih edilen implant markası ve uygulama yöntemleri fiyatların belirlenmesinde temel unsurlar arasında yer alır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp