Idrar-Yolu-Enfeksiyonu-Dora-Hospital-1200x679.jpg

İdrar Yolu Enfeksiyonu


İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu; Tıp dilinde üriner sistem enfeksiyonları olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun herhangi bir bölgesinde meydana gelen enfeksiyonel yani iltihaplanma durumuna denir. Bu enfeksiyonlar böbrekler ve üreterlerden mesaneye ve idrar yoluna kadar oluşabilecek enfeksiyonları kapsamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmış kişinin idrarında enfeksiyon mikropları görülür. Sağlıklı bir insanın idrarında herhangi bir mikrop bulunmaz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu 2023

Alt idrar yolu enfeksiyonlarında oluşan iltihaplanma durumu, idrarın böbreklerden dışarıya taşındığı mesane ve üretra adı verilen kısımlarında görülmektedir. Mesanede ortaya çıkan idrar yolu iltihabı halk arasında da sistit olarak bilinir. Sistit alt idrar yollarında ortaya çıkan en sık enfeksiyon çeşididir. Alt idrar yolu enfeksiyonları genel olarak etkileri incelendiğinde üst idrar yollarına göre çok daha zararsız oldukları görülmektedir.


İdrar yolu enfeksiyonu incelendiğinde ; üst idrar yolları bölgesinde iltihaplanma, böbrekler ve böbrekleri mesaneye bağlayan üreter adı verilen kanalda oluşur. Bu kısımda meydana gelen enfeksiyonlar alt idrar yolu enfeksiyonlarına göre daha tehlikelidir. İltihaplanmanın görüldüğü en sık yer üreterlerin böbreklerle birleşme yeri olan renal pelvis bölgesidir. Bu belirtilen bölgenin iltihaplanmasına piyelit adı verilir. Eğer bölgede bulunan böbreğin kendiside iltihaplanma enfeksiyonu olursa buna da piyelonefrit denilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formuİdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu; idrar yolları enfeksiyonu belirtilerinin en sık rastlanan belirtisi ilk olarak idrar yaparken yanma veya sık idrara çıkma şeklinde görülmektedir. Ama hastalık bazı durumlarda hiç belirti vermeden de görülebilmektedir. Örnekleme yapacak olursak idrar yolu iltihabı geçiren 100 kadının sadece 5 ila 10’unda hastalığın tamamen belirti vermeden ortaya çıktığı görülmüştür. Bu hastalığın en sık görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri başlıklar halinde şunlardır;

 • Sık aralıklarla idrara çıkma
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma duyulması
 • Zaman zaman yükselen ateş
 • Yorgunluk hissi
 • İdrarın koyu renkli, bulanık veya kırmızımsı renkte olması idrarda kan olduğunu belirtir.
 • Kötü kokulu idrar
 • Özellikle kadınlarda, pelvik (alt karın bölgesi) ağrısı
 • Kaburgaların altında arka veya yanda ağrı
 • Bulantı ve / veya kusma

Kişi çok idrarını geldiğini zannettiği halde çok az miktarda idrar yapması gibi Belirtilerini saymak mümkündür. İdrar yolu enfeksiyonu incelendiğinde kadınlarda hayatları boyunca birden fazla defa idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir. Çünkü bunun bir temel nedeni vardır. O sebepte üretra adı verilen ve idrarı mesaneden dış ortama taşıyan tüp şeklinde olan yapının kadınlarda erkeklere kıyasla daha kısa olmasıdır. Bu yüzden dış ortamdan gelen bakteriler, kadınlarda daha kısa bir yol kat ederek mesaneye daha kolay ulaşırlar.

Bunun dışında, idrar yolu enfeksiyonlarının cinsel hayatı aktif olarak sürdüren daha sık görüldüğü belirtilmektedir. Özellikle bazı kadınların ve doğum kontrol yöntemi olarak diyafram ve sperm öldürücü krem kullanan kadınlarda daha sık olarak rastlanmaktadır. Bunların dışında kadınların menopoz sonrası idrar yolu enfeksiyonlarına yakalandıkları da gözlemlenmiştir.İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı Yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerini hisseden kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir hekime muayene olması çok önemlidir. Çünkü durum ilerlemeden önlem almak ve tedaviyi başlangıçta almak hastalığın çok çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Uzman hekim en doğru tetkikleri yaparak hastalığın tanısını tam olarak ortaya koyar.

Normal kişilerde idrar rengi saydam ve kokusuz olmalıdır. Sağlıklı bir kişinin idrarında herhangi bir bakteriye ya da virüse rastlanmaz. Bazı durumlarda sindirim sisteminde oluşan bazı mikroplar da idrar yoluna girerek orada çoğalmaya başlarlar. Bu sinidir yolu ile oluşan enfeksiyonu koli basili adı verilen bir bakteri yapmaktadır.

Tüm bunların yanında  herpes, gonore, klamidya ve mikoplazma gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da, idrar yolları enfeksiyonlarına, yol açabilmektedirler. İdrar yolu enfeksiyonlarını teşhis etmek için kullanılan bazı testler yapılmaktadır. Uzman hekim bu yapılacak testlerin sonuçlarını inceleyerek karar verir.

İdrar yolu enfeksiyonu için aşağıda belirtilen testler yapılmaktadır;

 • İdrar Tahlili: Ürologların ilk istediği testler arasında olan idrar tahlili ile idrarda oluşabilecek kanamaları, mikropları, bakterileri, idrarda bulunan çeşitli proteinleri tespit eden bir tahlildir. İdrar testi hastalık tanısının konulması için mutlaka yapılması gereken bir testtir.
 • İdrar kültürü: Tanıda önemli bir yeri olan idrar kültürü enfeksiyona neden olan bakteri veya mantarların bulunmasını sağlayarak ve bunlara uygun tedaviyi tespit etmeyi sağlar. Tüm bu testler dışında eğer idrar yolu enfeksiyonu tekrarlanan bir problem haline gelirse, idrar yolunun normal olup olmadığını görmek için uzman doktor görüntülü test yöntemine başvuracaktır. Uzman hekim bu durumda aşağıda belirtilen görüntülü testlerden talep eder;
 • Sistoskopi: Bu tetkikte hekim mesanenizin ve idrar yolunuzun iç kısmını inceler. Genellikle idrar yolu iltihabı, böbrek veya mesane taşları ve mesane tümörleri gibi idrar yolu rahatsızlıklarını teşhis etmek ve değerlendirmek için kullanılan bu yöntemde mesane içerisine dış idrar yolundan kamera ile girilerek mesane kontrolü yapılır. Sistoskopi sayesinde ürolog uzman idrar yollarını tam olarak görür. İdrar yolu enfeksiyonu tespitinde önemli bir aşamadır.
 • Böbrek ve mesane ultrasonu: Bu görüntüleme yöntemi yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanılarak, mesane ve böbreklerin büyüklüğünü, şeklini gösteren ve resimleyen bir ultrason çeşididir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek kitle, taş, kist, tıkanıklık ve anormallik bulunuyorsa bunların tespitini sağlar.
 • Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografi sayesinde idrar yolu X ışınları sayesinde çok daha ayrıntılı şekilde incelenerek doğru tanı konulmasında oldukça etkili bir görüntüleme sistemidir.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde en kolay tedavi edilebilir olan alt idrar yolunun komplikasyonsuz iltihapları zamanında müdahale ile çok hızlı bir şekilde iyileşir. Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonlarının belirli bir yüzdesi kendiliğinden ve iyileşse bile yine de rahatsız edici bazı belirtileri azaltmak için ve patojenleri ortadan kaldırmak için ağızdan antibiyotik tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca idrar yollarında, böbrek ile birlikte oluşan enfeksiyonların erken dönemde tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde hastalarda kalıcı hasara neden olabilirler.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan antibiyotikler tanı konulduktan sonra uzman doktorun en sık başvurduğu tedavi, yöntemlerindendir. Uzman doktor yaptığı tetkikler sonucunda sizin hangi tür bakteri ile karşı karşıya olduğunuzu tespit eder ve bu bakteri türüne uygun olan ilaç tedavisine başlar.

Antibiyotik tedavisinin daha etkili olması için kişinin bol su içmesi gereklidir. Mesane sağlığı açısında da bol su içmek uzman hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Tüm bunların dışında idrar yolu enfeksiyonunu tedavi edici diğer yöntemlerde şunlardır;

 • Bol miktarda su tüketmek
 • İdrar tutmaktan kaçınmak
 • Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmak
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrasında genital bölgenin temizliğine dikkat etmek
 • Cinsel ilişki sonrasında idrar yapmak
 • Genital bölge temizliğinde sabun kullanımından kaçınmak
 • Hijyenik pedleri sık değiştirmek
 • Pamuklu iç çamaşırı giymek ve sıkı, oturan kıyafetleri giymemek

Yukarıda belirtilen maddelerde yer alan önlemler sayesinde idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanma riskinizi de azaltmış olursunuz. Yaşamınız boyunca düzenli ve yeterli miktarda su içmek sizi oluşabilecek tüm hastalıları önlemede etkili olacaktır.

İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri, Doğum kontrol yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp