Idrar-Kacirma-ve-Mesane-Sagligi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı


İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı; cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin son derece yaygın olarak görülen sağlık problemleri arasında yerini alır. Genel olarak bakıldığında bu problem daha çok çocuk ve ileri yaşta olan kişilerde görülür. Fakat yapılan pek çok araştırmada bu sınıflandırma dışında kalan genç ve orta yaşa sahip bireylerde de bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür. Üstelik bu rahatsızlık kadında da ve erkekte de görülmektedir. Fakat idrar kaçırma çocuk yaşta ya da ileri yaş dışında görülüyor ise bunun altında pek çok neden olabilir.

İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı 2023

Bu yüzden kişinin mutlaka bir uzman doktora giderek muayene olması gerekir. Çünkü bu durum gelecekte farklı rahatsızlık ya da hastalıklara neden olmadan tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı kelimeleri arasında merak edilen mesane nedir? Ne işe yarar? kısaca anlatalım. Mesane; böbreklerden gelen idrarın biriktiği bölüm olarak geçmektedir. Mesane, boşaltım sisteminde çok önemli bir rol üstlenir. Çünkü mesane; idrar yolları ve böbreklerle birlikte boşaltım sisteminin oldukça önemli bir parçasıdır. Mesanenin kontrolünü sağlayan yer ise omurilik içerisinden geçen sinir sistemine bağlıdır.

Mesane açısından sorun yaşamayan kişiler mesane içinde biriken idrar keselerini boşaltmak için uygun koşullar sağlanıncaya kadar beklemek zorunda kalabilirler. İşte belirtilen bu şekilde idrar tutmak kontitans olarak isimlendirilir. Fakat öyle zamanlar olur ki kişiler zamanla idrar tutma yeteneklerini kaybedebilirler. Bu duruma tıpta üriner inkontinans adı verilen idrar kaçırmanın anlamı; mesanede bulunan idrarın kişi tarafından tutulamaması ve istem dışı idrarını kaçırmak durumuna denir.


İdrar kaçırma ve mesane sağlığı problemleri, hiç kimsenin hayatını tehlikeye sokacak çok ciddi bir rahatsızlık değildir. Ama bu rahatsızlığı sahip olan bireyleri ruhsal ve sosyal olarak kötü yönden etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Nedeni ise sağlık bilgisi açısından, gün içerisinde yaşanan hareketlerden ve cinsel hayatla da ilgili sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formuİdrar Kaçırma ve Mesane Nedenleri

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı nedenleri aslında pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın pek çok kişide olabilen bu rahatsızlığın nedenlerini başlıklar halinde belirtelim:

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Hormonlarda görülen eksiklik ya da değişimler
 • Pelvik kasların zayıf olması
 • İleri yaş
 • Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar
 • Zorlu doğumlar
 • Mesane iltihapları
 • Aşırı kilo (obezite)
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Kabızlık
 • Genetik faktörler
 • Menopoz
 • Prostat büyümesi
 • Sistit
 • Böbrek taşları
 • Tansiyon, idrar söktürücü ya da sakinleştirici gibi hapların kullanımı

Tüm bu sıralanan nedenler arasında en sık rastlanan neden hastanın ileri yaşta olmasıdır. Çünkü ileriki yaşlarda pekçik kaslar zayıflamaya başlar. Bu yüzden ileri yaşlarda idrar kaçırmaya çok daha sık rastlanır. İdrar kaçırma ve mesane sağlığı açısından özellikle 55 yaş ve sonrası yaşlarda olan bireylerde sıkışma tipi olan idrar kaçırma oldukça yaygındır. Hatta idrar kaçırma tipi olan stres tipi idrar kaçırma 35 yaşından sonra görülebilen rahatsızlıklar arasındadır.

Diğer nedenler arasında obezite de oldukça etken bir sebeptir. Çünkü aşırı kilo pelvik kaslara yük binmesi yaptığı için zayıflatır ve idrar kaçırma sorunu yaratır. Diğer önemli neden ise kadınlarda hamilelik ve doğum da idrar kaçırma olabilmektedir. Bunun nedeni ise idrar tutmayı sağlayan kasların zor bir doğum sonrası zarar görmesinden dolayı idrar kaçırma olabilirİdrar Kaçırma ve Mesane Belirtileri

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı belirtileri ilk olarak istemsiz bir şekilde idrarın damla damla veya birden sızmasıyla başlayabilir.

Tüm bunların yanında, idrar kaçırma belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • İdrar yapamamak
 • Mesane enfeksiyonu olmaksızın idrara çıkarken ağrı olması
 • Sık idrara çıkma isteği
 • Sık mesane enfeksiyonları gibi belirtileri sayabiliriz.


İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı Tanı Yöntemleri

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı tanı yöntemlerinde teşhis yapılırken öncelikle hastaların tıbbi geçmişi ve idrar kaçırma konusunda yaşadıkları öyküleri dinlenir. Uzman doktor idrar kaçırmanın başlangıcı ve sıklığı hakkında hastadan bilgileri almış olur. Daha sonra fiziki muayene aşamasında uzman doktor idrar kaçırmanın nedenleri arasında görülmesi olası fiziki ya da sinirsel bir hastalığın olup olmadığını tespit eder.

Fiziki muayenenin ardından uzman kesin tanıyı bulmak için hastalara bazı testler yapar;

 • İdrar tahlili,
 • Mesane günlüğü,
 • pelvik ultrason,
 • EMG testi,
 • Sistometri gibi belirtilen önlemler sayesinde hastalık teşhisi konur. Fakat bazen bu yöntemlerle kesin teşhis konulamaz.
 • Bu durumda aşağıda belirtilen testler uygulanmalıdır;
 • üroflovmetri testi,
 • sistoskopi, i
 • invaziv ürodinamik testlerden yararlanılır.

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı durumunda bu testler arasında  İnvaziv ürodinamik testler hem cerrahi operasyona gerek duyulduğu hem de diğer yöntemlerle tanı konulamadığı durumlarda tercih edilir. Bazı testlerde katater yardımı ile mesane ve karın içi basıncın ölçülmesine dayanan testler de yapılmaktadır.İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı ile tüm tetkikler yapıldıktan sonra hastalık teşhisi koyan kimselere cerrahi müdeahele ya da cerrahi olmayan yani ilaçla tedavi yapılabilmektedir.

Bu rahatsızlık, fonksiyon bozukluğu türüne girdiği için tedavisinin de iyi planlanması gerekir. Tedavi için belirleyici neden olan İdrar kaçırmanın hangi türde olduğunun belirlenmesi oldukça önemli bir unsurdur.

Bu durumu örnekleyecek olursak; stres tipi idrar kaçırmada genellikle cerrahi yöntem uygulanırken, sıkışma tipinde ise ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Yapılacak cerrahi, her ne kadar basit bir operasyon gibi de olsa tüm ameliyatlarda olan risk bu rahatsızlıkta da geçerlidir. Bu yüzden muhakkak konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması gerekiyor.

İdrar kaçırma ve mesane sağlığı cerrahi müdahale yapılırken genellikle dış genital bölge kullanılarak yapılır. Böylelikle bu ameliyatlarda karın içine girilmeden idrar boşaltım kanalının çıkışına hamak tarzında bir askı yerleştirilerek, bölgenin desteklenmesi sağlanır. Yapılan bu işlem sayesinde hasta idrarını daha iyi tutabilecek hale getirilmektedir. Bunun dışında kişide sıkışma tarzı idrar kaçırması mevcut ise, ek olarak ilaç tedavisi de verilebilmektedir.İdrar sıkışma tipleri arasında olan sıkışma tipi tedavisinde ise sadece kasılmaları engelleyici ilaç tedavisi verilebilmesi bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Bu yüzden ilaç tedavisi yanında pelvik kasların da güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden uzaman doktorlar pelvik kaslarını güçlendirecek kegel egzersizlerini vererek hastaların kasları üzerinde de tedavi uygularlar. Kegel egzersizleri her tip idrar kaçırmada yapılabilen son derece yararlı hareketlerdir.

Kegel egzersizlerinin ne büyük yararı kadınlarda vajen dokusunu sıkılaştırmalarını sağlar. Bu durum pelvik ve kadın genital organlarının sarkmasının önüne geçerek idrarın daha iyi tutulmasını sağlar.

Hatta birçok hastada cerrahi tedavi ve ya ilaca gerek olmadan, sadece bu kasları güçlendirici egzersizler verilerek hastanın tedavisinden başarılı sonuçlar alınmıştır. Konu ile ile ilgili Uzman hastaya nasıl egzersiz yapması gerektiğini muayene esnasında detaylı bir şekilde öğretmektedir. Hasta bundan sonra üç,altı aylık ya da bir yıllık dönemler halinde takibe alınır. Bu hareketler sayesinde hastalarda ciddi oranda iyileşmeler görülmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, Hpv Aşısıi Frengii Hematürii Doğum kontrol yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp