İç-Hemoroid-Tedavisi.jpg


İç Hemoroid Tedavisi

İç Hemoroid ya da halk arasında bilinen ismiyle basur, birçok insanın hayatında en son karşılaşmak istediği sağlık problemlerinden biridir. Yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren hemeroidle mücadele etmek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Hemeroid problemiyle henüz karşılaşmamış insanlar tarafından pek fazla bilinmese de, aslında bu hastalığın iki farklı türü bulunmaktadır. Makat bölgesine dışarıdan bakınca fark edilmeyen fakat içeride yerleşen hemeroid türü iç hemoroid olarak adlandırılmaktadır.

İç Hemoroid Tedavisi 2022

Bu tür hemeroidler aslında şikayete sebep olmaz, fakat makatın iç kısmında yerleşen hemoroid memelerinin hassaslaşması sonucunda iç kanamaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden iç hemoroid, hastalığın başlangıç evresinde semptom vermez ve biraz ilerleyince teşhis edilir. Unutulmaması gereken bir konu, iç bölgedeyken dışarı çıkan hemoroidin ciddi riskler oluşturabileceğidir. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  Sebepleri nelerdir ?

  Hemoroide yol açan nedenler tam olarak bilinmese de, hemoroid hastalarında görülen birçok ortak özellik vardır ve bu sorunların hemoroid problemine sebep olabileceğine dair bulgular vardır. Bunların başında, çok uzun süre ayakta kalınan işlerde çalışmak gelmektedir. Tuvalette normalden daha fazla kalmak da hemoroid ile ilişkilendirilen bir durumdur. Kabızlık ve kabızlık durumunda ortaya çıkan şiddetli ıkınma yine iç hemoroid ile ilişkilendirilen durumlardan birisidir. Ayrıca, eğer ishal olmuşsanız ve uzun süredir tedavi edilmemişse, bu da hemoroide davetiye çıkaran etmenler arasındadır.  Derecelendirme

  Bilindiği gibi birçok hastalığın evreleri vardır. Hastaların ettikleri şikayetlere göre, iç hemoroid de dört kategoride derecelendirilir. Birinci derecede, hastalar hemoroid memelerini hissetmeye başlar fakat henüz bir dışarı çıkma görülmez. Hastalık ikinci seviyeye geldiğinde ise dışkı yaparken memeler dışarı çıkar fakat bittiğinde kendiliğinden yeniden içeri girer.

  Üçüncü seviyeye gelmiş iç hemoroid ise hastalar, dışkılama sırasında dışarı çıkan memeleri ellerini kullanarak içeri sokmak zorunda kalır. Dördüncü dereye varıldığında, memeler artık dışarı çıkmıştır ve hep dışarıda, tıbbi yöntemlere başvurulmadan içeri konulamaz. Eğer sizde de bu şikayetler görülüyorsa, bu yöntemle hastalığınızın derecesini anlayabilirsiniz. Eğer dördüncü seviyeye gelmişseniz mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.  Tedavi

  Hastalığın tedavisi de, hastalığın derecesine göre yapılmaktadır. Birinci, hatta ikinci ve üçüncü derecedeki homoreidlerin tedavisi, koruyucu (konservatif) yöntemler kullanılarak yapılabilir. Bu koruyucu yöntemlerin başında, tuvalet alışkanlığını daha düzenli bir hale getirmek gelmektedir. Tuvalette cep telefonuyla oynarak, gazete okuyarak, sigara içerek oturarak uzun zaman geçirmekten ve dışkılarken çok fazla ıkınmaktan vazgeçilmelidir.

  Hijyen çok önemlidir. Dışkılama sonrası, makat bölgesi temizlenmelidir. Bunların yanında, dışarı çıkan hemoroid memeleri geri ittirilmelidir. Dışarıda kalan hemoroid memeleri, ağrı, yanma, acı gibi şikayetlere yol açabilir, bunların yanında iltihaplanma ve kanama gibi durumlar görülebilir. Gün içinde alınan lifli gıdaların oranı mutlaka artırılması ve su içme alışkanlığının kazanılması gerekmektedir.

  Koruyucu tedavinin en önemli parçası ise oturma banyosudur, günde iki üç defa ılık bir su üzerinde on dakika kadar oturmak semptomların azalmasını sağlar. Oturma banyosu bittikten sonra makat ıslak bırakılmamalı mutlaka kurulanmalıdır. Bu yöntemle, şiddetli vakalarda bile 4-6 haftalık süre içinde gerileme görülür. Artık dördüncü seviyeye gelmiş vakalarda ise başka yöntemler kullanılır.

  Lastik bant yöntemi, sıkça başvurulan ve güvenilir bir yöntemdir. Sarkan hemoroid memeleri lastikle bağlanır ve sarkan memeler ve lastik birkaç gün içinde düşer ve yara en fazla iki hafta içinde iyileşir. Hemeroid memelerinin içine sıvı enjekte edilerek yaranın genişlemesini engellemek ve ısı ile damar ağını yakarak memelerin küçülmesini sağlamak da güvenilir yöntemlerdir. Bu yöntemlerin sonuç vermediği hastalar ise ameliyata alınır. Ameliyat sonrasında tekrarlama görülme olasılığı daha azdır ve daha başarılı sonuçlar alınır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp