Huzursuz-Bacak-Sendromu-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu ülkemizde çok fazla bilinmemesine rağmen oldukça sık görülen bir hastalıktır. İnsanlar bu hastalığı bilmedikleri için yaşasalar bile tedavi edilmedikleri için senelerce bu durumu yaşayabilirler.

Uyku sırasında ya da dinlenirken bacaklarımızda hissettiğimiz karıncalanma, ağrı ve insanda oluşan devamlı hareket ettirmek istemek bu hastalığın göstergelerdir.Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Nörolojik hastalıklar içerisinde yer alan huzursuz bacak sendromu sık sık akşam vakitlerinde ve gece artış gösterir. Kişi uyumaya hazırlanırken ya da dinlenmeye çalışırken bacaklarında yaşadığı rahatsızlık hissi ve hareket ettirme isteği çok yoğun bir şekilde yaşanır. İlk başlarda akşam saatlerinde ortaya çıkarken eğer hastalık ilerleme gösterdiyse gündüz vakti de yaşanabilir. Huzursuz bacak sendromu nedir diye arattığınızda siz de konuyla alakalı durumu yaşamış kişilerin görüşlerini okuyabilirsiniz.

Belirli vakitlerde oluşan bacaklardaki rahatsızlık hissi kişi yerinden kalktığında ya da bacaklarını hareket ettirdiğinde rahatlama ile çözülür. İki bacak için de aynı hissiyatı yaşayan hastaların çok az bir kısmının vücudunun diğer bölgelerine sıçraması da görülebilir.

Genellikle akşam vakitlerinde ya da gece yaşanan bir durum olduğu için kişilerde uykusuzluğa sebep olur ve günlük hayatlarını da olumsuz etkiler. Uykuya dalan hastalarda da bacaklarda farkında olmadıkları ve istemsiz bir şekilde yaptıkları hareketler ortaya çıkar. Bu gibi durumlara Periyodik Bacak Hareketleri denir. Her hastada rastlanmaz ama çoğunda bu durum görülür.


Huzursuz Bacak Sendromu Bilgi FormuHuzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz bacak sendromunun kanıtlanmış bir nedeni olmamakla birlikte kişiden kişiye sebepler değişim gösterebilir. Herhangi bir nedene bağlanamayan durumlar da yaşanır. Bir neden bulunamayan durumlara primer huzursuz bacak sendromu denir.

En çok rastlanan nedenlerden biri kişilerde olan demir eksikliğidir. İncelemelerde kandaki demir seviyesi az olarak ölçülürken aynı zamanda beyinde bulunan demir seviyesi de ölçülür. Huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında yer alan beyindeki demir eksikliği sık rastlanan bir durumdur.

Bir kişide kanındaki demir seviyesi ölçüldüğünde normal değerler görülürken beyindeki demir seviyesinde azalma meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda da hastalık görülür. Beyindeki demir seviyesinin ölçülmesi için görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Sık rastlanan nedenlerden bir diğeri de genetik faktörlerdir. Aileden geçen kalıtsal bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Genellikle hastalık 40 yaş altındaki kişilerde görülmeye başlar. Genç yaşta görülüyorsa arkasında genetik sebepler aranır.

Hamilelik döneminde bir kadının hormonlarının yapısında değişiklikler meydana gelir ve bu durum huzursuz bacak sendromuna sebep olabilir ya da olan bir durumu daha ağır şekilde ortaya çıkarır.

Doğuma az kaldığı zaman kadınlarda genellikle bu semptomlar ortaya çıkarken doğum gerçekleştiğinde semptomların yok olduğu gözlemlenir. Cinsiyet olarak bakılırsa kadınların hastalığa yakalanma oranı erkeklerden daha yüksektir.

Başka bir hastalıktan dolayı huzursuz bacak sendromu yaşanabilir. Böbrek yetmezliği, Parkinson gibi hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca vitamin eksikliği de hastalığa sebep olur.Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu olan kişiler özellikle akşam saatlerinde ve uyku vaktinde belirtileri yüksek yoğunlukta hissetmeye başlarlar. Bacaklardaki rahatsızlık hissi giderek artar ve kişi kendini bacaklarını hareket ettirmek zorunda hisseder. Huzursuz bacak sendromu belirtileri kişilerin daha önce hissetmediği rahatsızlık hissiyle ortaya çıkar.

Yalnızca bacak bölgesini değil kollarda ya da göğüs kısmında da birtakım rahatsızlık hissi olarak ortaya çıkabilir ama bu çok sık rastlanmaz. Bacaklardaki rahatsızlık hissi haricinde karıncalanma olarak da kendini gösterir.

Kaşıntılar artar ve bacaklarda yanma hissi ortaya çıkabilir. Bir süre sonra eğer hareket edilmezse zonklama ile ağrı iyice rahatsız edici olur. Hastalar ile görüşüldüğünde ve tarif edilmesi istendiğinde bacakların içerisinde bulunan damarların içinde yabancı bir sıvı madde dolanıyormuş gibi hissettiklerini bildirmişlerdir.

İleri derecede semptom gösteren hastalarda kramp olarak da belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda semptomlar hafif olarak kendini gösterse de bazı hastalarda da oldukça şiddetlidir. Şiddetli olduğu durumlarda hastanın bir uzman doktora danışması şarttır.

Uyku esnasında da rahatsızlık hissi devam ettiği için hasta yatakta durmadan hareket eder ve bacaklarını oynatır. Kendini anca bu şekilde rahatlatabileceği için hareketler gece boyunca devam eder. Hafif semptomlu hastalarda seyrek olarak ortaya çıksa da ağır geçiren hastalar hemen hemen her gece bu rahatsızlık hissini yaşarlar.Huzursuz Bacak Sendromu Tanı Yöntemleri

Uzman doktor ile görüşerek hastalığa bir tanı konması tedavi başlangıcı için gereklidir. Huzursuz bacak sendromu hastalığının tanısını uyku hastalıkları uzmanı doktorlar koyar. Huzursuz bacak sendromu tanı yöntemleri uzman doktorun hastanın hikayesini dinlemesiyle başlar.

En sık rastlanan nedenlerden biri olan kanda ya da beyindeki demir eksikliği olup olmadığının kontrolü için birtakım testler yapılır. Kan testi sonucuna göre de böbreklerin incelenmesi, şeker incelemesi, anemi gibi ek testler uygulanabilir.

Bu üç test konusu huzursuz bacak sendromuna en çok sebep olan durumlardır. Kadınlar için yapılan hormon testleri de hastalığa karşı tanı konulmasını sağlar. Örneğin tiroid hormonu düşük çıkması hastalığın sebeplerinden biri olarak görülebilir.

Kontrol amaçlı uyku apnesi testleri de yapılarak kişide bu hastalığın olup olmadığı kontrol edilir. Tüm testler yapıldıktan sonra duruma göre beyin görüntülenme ya da beyin dalgalarını izleme ile kalp atışına dair testler de yapılabilir.

Tüm yapılan testlerin sonunda bir tanı konulacak kadar veri elde edilemezse hasta nörolojik muayeneye gönderilir. Kişinin başka bir hastalığı var ise bu hastalığın tedavisinde kullandığı ilaçlar incelenerek yan etki olup olmadığı araştırılır. Başka bir hastalıktan kaynaklı olan bir durum var ise öncelikle ilk hastalığın tedavisi üzerine yoğunlaşır.

Yapılan tetkikler sonucunda bile huzursuz bacak sendromu kolay tanı koyulabilen bir hastalık değildir. Kişi tanı konmadan önce birçok farklı teste ihtiyaç duyabilir.Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bacak sendromu ilaç ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kullanılan ilaçlar daha çok bu hastalığa sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Huzursuz bacak sendromu tedavi yöntemleri demir eksikliği ya da diyabet gibi hastalıklar sebebiyle yaşanıyorsa ilaçlar bu hastalıkları tedavi amaçlı hastaya kullandırılır.

Demir eksikliği varsa hastaya ilaç haricinde ağız yoluyla alabildiği demir takviyesi de yapılır ve demir oranlarının normale dönmesinin sağlanması amaçlanır. Eğer hasta semptomları çok şiddetli göstermiyorsa gün içerisinde yaptığı masaj ya da sıcak, soğuk uygulama rahatsızlık hissini azaltabilir.

Eğer huzursuz bacak sendromu kişinin kullandığı bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıktıysa bu ilaçların doktorun izniyle azaltılması da bir tedavi yöntemidir. Zararlı madde kullanımı örneğin sigara kullanımı varsa hastanın bunu bırakması istenir.

İleri yaşlı kişilerde görülen semptomlar için eğer kişide varis oluşumu varsa varis tedavi süreci başlatılır ve bu şekilde semptomlara da etki edilir. Kişide vitamin eksikliği sebebiyle semptomlar görülüyorsa yine ağız yoluyla vitamin takviyeleri yapılır.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan hastalar için birtakım fizik tedavi hareketleri de tavsiye edilir. Bu hareketler için hasta hastaneye gitmek zorunda değildir kendi evinden de uygulayabilir. Şiddetli semptom gösteren hastalar hem ilaç hem de egzersiz ile kısa zamanda ağrıların ve semptomların şiddetinde azalma yaşarlar. Tedavi süreci çoğu hastada başarıyla sonuçlanır.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp