HuzursuzBacak.jpg

Huzursuz Bacak Sendromu

Willis-Ekbom Hastalığı olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu (HBS) bacaklarda nahoş veya rahatsız edici hislere ve onları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olur. Belirtiler genellikle öğleden sonra veya akşamları geç saatlerde görülür ve gece oturup, yatarken veya dinlenirken daha şiddetlidir. Ayrıca, birisi aktif olmadığında ve uzun süre otururken de oluşabilir (örneğin, uçakla seyahat ederken veya bir film izlerken). Bacakları hareket ettirmek veya yürümek tipik olarak rahatsızlığı giderir, ancak hareket durduktan sonra hisler sıklıkla tekrar eder.

HBS bir uyku bozukluğu olarak sınıflandırılır, çünkü semptomlar dinlenerek ve uyumaya çalışılarak tetiklenir ve insanlar semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmek zorunda kalırlar. Bununla birlikte, semptomların beynin içinden üretiliyor olmasıyla, en iyi şekilde nörolojik duyusal bozukluk olarak tanımlanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  HBS, yorgunluk ve gündüz uykululuğuna neden olabilecek, ruh halini, yoğunlaşmayı, iş ve okul performansını ve kişisel ilişkileri güçlü bir şekilde etkileyebilecek çeşitli hastalıklardan biridir.HBS’li birçok kişi konsantre olamadıklarını, hafızasının azaldığını veya günlük görevleri yerine getiremediklerini bildirmektedir.Tedavi edilmeyen ılımlı ila şiddetli HBS, iş verimliliğinde yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüşe yol açabilir ve depresyon ve endişeye katkıda bulunabilir.Aynı zamanda seyahat etmeyi zorlaştırabilir.

  ABD nüfusunun yüzde 7-10’unun HBS olabileceği tahmin ediliyor.HBS hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür, ancak kadınlarda erkeklerden daha fazla olması muhtemeldir.Her yaşta başlayabilir.Ciddi derecede etkilenen birçok kişi orta yaşlı veya yaşlıdır ve belirtilerin sıklığı yaşla birlikte artar ve daha uzun sürer.

  HBS’lu kişilerin yüzde 80’inden fazlası ayrıca uykuda periyodik uzuv hareketi (PLMS) de yaşar.PLMS, bazen gece boyunca tipik olarak her 15 ila 40 saniyede bir meydana gelen uyku sırasında istemsiz bacak (ve bazen de kol) seğirmesi veya sarsıntı hareketleriyle karakterize edilir.HBS’lu birçok kişi de PLMS geliştirse de, PLMS’li çoğu kişi RLS yaşamaz.

  Neyse ki, çoğu HBS vakaları ilaç dışı tedaviler ve ilaçlar ile tedavi edilebilir.


  • Huzursuz bacakların ortak belirti ve semptomları nelerdir?
  • Huzursuz bacak sendromunun sebebi nedir?
  • Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?
  Huzursuz bacakların ortak belirti ve semptomları nelerdir?

  HBS’lu insanlar, alt ekstremitelerinde rahatsızlık hissi eşliğinde, rahatsızlığı olmayan kişilerin yaşadığı normal hislere benzemeyen hareket etme dürtüsünü hissederler.Bacaklarındaki hislerin tanımlanması çoğu zaman zordur, ancak ağrı kesici, çekme, kaşıntı, emekleme veya sürünme olarak tanımlanabilir.Duygular vücudun sadece bir tarafında görünse de, çoğu zaman her iki tarafı da etkiler.İki taraf arasında da geçiş yapabilirler.Duyguların ciddiyeti rahatsız edici ve acı vericidir.

  Bacakları (veya vücudun diğer etkilenen bölümlerini) hareket ettirmek rahatsızlığı giderdiğinden, HBS’lu insanlar duyuları en aza indirmek veya önlemek için genellikle bacaklarını hareket halinde tutarlar.Otururken sürekli bacaklarını hareket ettirebilir ve yatağa fırlayıp dönebilir.
  HBS’nin klasik bir özelliği, semptomların, sabahın erken saatlerinde belirgin bir semptomsuz periyodla geceleri daha kötü olması ve o zamanda daha ferahlatıcı bir uykuya izin vermesidir.HBS’lu bazı insanlar uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çekerler.Ayrıca uykuları olaylar veya aktivitelerle daha da azalırsa semptomların kötüleştiğini de not edebilirler.

  HBS belirtileri günden güne, şiddet ve sıklıkta ve kişiden kişiye değişebilir. Orta şiddetli vakalarda, semptomlar haftada sadece bir veya iki kez ortaya çıkar, ancak çoğu zaman gündüz fonksiyonlarında bir bozulma ile birlikte, uyku başlangıcında önemli bir gecikme ile sonuçlanır. Şiddetli RLS vakalarında, semptomlar haftada iki defadan fazla görülür ve uykuda ciddi bir kesinti ve gündüz fonksiyonlarında bozulma ile sonuçlanır.

  RLS’lu insanlar bazen, genellikle hastalığın erken aşamalarında, semptomların ortaya çıkmasından önceki haftalar veya aylar boyunca kendiliğinden iyileşme gibi remisyonlar yaşayabilir.Bununla birlikte, genel olarak, belirtiler zamanla daha şiddetli hale gelir.

  Hem HBS hem de bununla ilişkili başka rahatsızlığı olan kişiler hızla daha ciddi semptomlar geliştirme eğilimindedir.Buna karşılık, herhangi bir başka durumla ilgili olmayan HBS’ye sahip olanlar, özellikle erken yaşta başlamışlarsa, hastalığın çok yavaş ilerlemesini gösterir;belirtiler düzenli olarak ortaya çıkmadan önce uzun yıllar geçebilir.

  Huzursuz bacak sendromunun sebebi nedir?

  Çoğu durumda, HBS’nin nedeni bilinmemektedir (birincil RLS olarak adlandırılır).Bununla birlikte, HBS genetik bir bileşene sahiptir ve semptomların başlangıcının 40 yaşından önce olduğu ailelerde bulunabilir. Spesifik gen varyantları RLS ile ilişkilendirilmiştir.Kanıtlar beyindeki düşük demir seviyelerinin de RLS’den sorumlu olabileceğini göstermektedir.

  Düz,istemli kas aktivitesi ve hareketi sağlamak için Dopamin gerekir.Bu yolların bozulması sık sık istemsiz hareketlerle sonuçlanır.Bazal ganglionların dopamin yolaklarının bir başka bozukluğu olan Parkinson hastalığına sahip kişilerde HBS sıklığı daha fazladır.
  HBS ayrıca aşağıdaki rahatsızlıklarla ilişkili veya eşlik ediyor gibi görünmektedir:

  • son dönem böbrek hastalığı ve hemodiyaliz
  • Demir eksikliği
  • kusma ve bulantı önleyici ilaçlar (örneğin proklorperazin veya metoklopramid), antipsikotik ilaçlar (örneğin, haloperidol veya fenotiyazin türevleri), antipsikotik ilaçlar (örn., haloperidol veya fenotiyazin türevleri), serotonini artıran antidepresanlar (örneğin fluoksetin veya sertralin) gibi bazı ilaçlar ve soğuk algınlığı alerjisi; daha eski antihistaminikler (örneğin, difenhidramin)
  • alkol, nikotin ve kafein kullanımı
  • Hamilelik, özellikle son üç aylık dönemde; belirtiler genellikle doğumdan sonraki 4 hafta içinde kaybolur
  • nöropati (sinir hasarı).

  Uyku yoksunluğu ve uyku apnesi gibi diğer uyku bozuklukları da bazı kişilerde semptomları kötüleştirebilir veya tetikleyebilir.Bu faktörlerin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması semptomları hafifletebilir.

  Çocuklarda HBS tanısı özellikle zor olabilir, çünkü çocukların neler yaşadıklarını, ne zaman ve ne sıklıkta, ne kadar uzun süre semptomların ortaya çıktığını tarif etmek zor olabilir. Pediatrik HBS bazen “büyüyme ağrıları” veya dikkat eksikliği bozukluğu olarak yanlış teşhis edilebilir.

  Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?

  HBS semptomları hafifletmeye yönelik tedavi edilebilir.Etkilenen uzuvları hareket ettirmek geçici bir rahatlama sağlayabilir.Bazen HBS semptomları, periferik nöropati, diyabet veya demir eksikliği anemisi gibi ilişkili bir tıbbi durumun bulunması ve tedavi edilmesiyle kontrol edilebilir.

  Demir takviyesi veya ilaçlar genellikle faydalıdır, ancak hiçbir ilaç, bütün bireyler için HBS’yi etkili bir şekilde yönetmez.Farklı ilaçların denenmesi gerekli olabilir.Ek olarak, düzenli olarak alınan ilaçlar zamanla etkisini kaybedebilir veya durumu daha da kötüleştirerek ilaçların değiştirilmesini gerekli kılabilir.
  HBS için tedavi seçenekleri şunları içerir:

  Yaşam tarzı değişiklikleri. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve aktiviteleri, hafif ve orta şiddette HBS semptomları olan kişilerde biraz rahatlama sağlayabilir.Bu adımlar arasında alkol ve tütün kullanımından kaçınılması veya azaltılması, düzenli bir uyku düzeninin değiştirilmesi veya sürdürülmesi, orta derecede egzersiz programı ve bacaklara masaj yapılması, ılık bir banyo yapılması veya bir ısıtma yastığı veya buz torbası kullanılması sayılabilir.Orta şiddette aerobik ve bacak germe egzersizleri de hafif semptomlardan bir miktar rahatlama sağlayabilir.

  Demir. Ferritin ve transferrin doygunluğu adı verilen düşük veya düşük normal kan testleri olan kişiler için ilk tedavi olarak bir demir takviyesi denemesi önerilir. Yaygın bir yan etki, farklı tipte bir demir takviyesi kullanımıyla iyileşebilecek olan mide rahatsızlığıdır.Demir, bağırsak tarafından vücuda iyi emilmediğinden, polietilen glikol gibi bir dışkı yumuşatıcı ile düzeltilebilen bir kabızlığa neden olabilir.Bazı insanlarda demir takviyesi, demir seviyesini iyileştirmez.Demir seviyesini yükseltmek ve semptomları hafifletmek için IV verilen demire ihtiyaç duyabilir.

  Nöbet önleyici ilaçlar. Nöbet önleyici ilaçlar, HBS’li hastalar için birinci basamak reçeteli ilaçlar haline geliyor.FDA, orta ila şiddetli HBS tedavisi için gabapentin enacarbil’i onaylamıştır, Bu ilaç, dopaminerjik tedavi kadar etkilidir .Hastalığın semptomlarının bir kısmını hafifletmek için diğer ilaçlara eklenebilir.

  Baş dönmesi, yorgunluk ve uykululuk olası yan etkileri arasındadır.Son çalışmalar, pregabalinin, HBS tedavisi için dopaminerjik ilaç pramipeksol kadar etkili olduğunu göstermiştir, bu ilaç sınıfının eşdeğer faydalar sunduğunu düşündürmektedir.

  Dopaminerjik ajanlar.Dopamin etkisini artıran bu ilaçlar, büyük ölçüde Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılır.Gece vakti alındıklarında HBS semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.FDA orta ila şiddetli HBS tedavisi için ropinirol, pramipeksol ve rotigotini onaylamıştır.Bu ilaçlar genellikle iyi tolere edilir, ancak mide bulantısı, baş dönmesi veya diğer kısa süreli yan etkilere neden olabilir.Levodopa plus karbidopa aralıklı olarak kullanıldığında etkili olabilir, ancak günlük değildir.

  Dopamine bağlı ilaçlar RLS semptomlarının tedavisinde etkili olsa da, uzun süreli kullanım birçok insanda semptomların kötüleşmesine neden olabilir.Kronik kullanımda, kişi akşam saatlerinde semptomlar yaşamaya başlayabilir veya semptomlar 24 saat boyunca ortaya çıkana kadar erken başlayabilir.Zamanla, ilk akşam veya yatma zamanı dozu daha az etkili olabilir, gece semptomları daha yoğun hale gelir ve semptomlar kolları veya gövdeyi etkilemeye başlayabilir.Neyse ki, bu bariz ilerleme, kişiyi dopamine bağlı ilaçlardan uzaklaştırmak suretiyle tersine çevrilebilir.
  Bazı insanlarda ortaya çıkan dopamin ilaçlarının bir başka önemli olumsuz etkisi, obsesyon,kumar veya alışveriş gibi itici veya takıntılı davranışların geliştirilmesidir.Oluşurlarsa, bu davranışlar ilacı durdurarak iyileştirilebilir veya tersine çevrilebilir.

  Opioidler.Metadon, kodein, hidrokodon veya oksikodon gibi ilaçlar bazen diğer ilaçlara iyi yanıt vermeyen HBS semptomları daha şiddetli olan bireyleri tedavi etmek için reçete edilir.Yan etkileri kabızlık, baş dönmesi, bulantı, uyku apnesinin alevlenmesi ve bağımlılık riski;ancak, çok düşük dozlar HBS semptomlarının kontrolünde sıklıkla etkilidir.

  Benzodiazepinler.Bu ilaçlar, bireylerin daha huzurlu bir uyku elde etmelerine yardımcı olabilir.Bununla birlikte, sadece yatmadan önce bile olsa, bazen gündüz uykululuğuna neden olabilir, enerjiyi azaltabilir ve konsantrasyonu etkileyebilir.Klonazepam ve lorazepam gibi benzodiazepinlere genellikle endişe, kas spazmları ve uykusuzluk tedavisi için reçete edilir.Bu ilaçlar ayrıca bazı durumlarda uyku apnesini uyarabilir veya ağırlaştırabileceğinden, bu rahatsızlığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.Bunlar yan etkileri nedeniyle son sıradaki ilaçlardır.

  RLS, genellikle tedavisi olmayan ömür boyu süren bir durumdur.Bununla birlikte, mevcut tedaviler bozukluğu kontrol edebilir, belirtileri en aza indirebilir ve huzurlu uyku dönemlerini artırabilir.Belirtiler yaşla birlikte giderek kötüleşebilir, ancak iyileşme, ilişkili bir tıbbi durumdan muzdarip olan bireyler için biraz daha hızlı olsa da.HBS tanısı Parkinson hastalığı gibi başka bir nörolojik hastalığın başladığını göstermez.Ek olarak, bazı bireyler, semptomların sonunda ortaya çıkmasına rağmen, semptomların günler, haftalar, aylar veya yıllar boyunca azaldığı veya kaybolduğu periyotlarda remisyona sahiptir.HBS semptomları hafifse, gündüz önemli rahatsızlık üretmiyorsa veya bir kişinin uykuya dalma yeteneğini etkilemiyorsa, durumun tedavi edilmesi gerekmez..

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp