Humerus-Kırığı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Humerus Kırığı

Humerus Kırığı; bilek güreşi, beyzbol vb. spor müsabakalarında çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Teşhis konulduktan sonra tıbbi bir takım uygulamalar ve tedavi sonrası egzersizlerle sorun büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Humerus kemiği, dirsek ve omuz arasında bulunan ve kolun kemik yapısını oluşturan bir kemiktir. Birçok farklı nedene bağlı olarak bu sorun ortaya çıkabilir.

Humerus kırıkları üç farklı başlık altında değerlendirilebilir. Kırığın olduğu bölümlere göre bu alanlar gruplandırılmaktadır.

Humerus Kırığı 2022

Humerus Kırığı Nedir?

Kırık sonrası fizik tedavi hareketleri ve ek tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılabilir. Üç temel başlık altında incelenmektedir. Bunlar:

Proksimal (üst uç),
Humerus cisim kırıkları,
Dital (alt uç),

Olarak sınıflandırılmaktadır. Sert darbeler, dirsek yönünde yüklenmeler, zorlanmalar ile kırık oluşabilir. Bununla birlikte spor müsabakalarında da çok sık humerus kırıklarına rastlanmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi FormuHumerus Kırığının Sebepleri Nelerdir?

Eskisi gibi fonksiyonlarını sürdürebilmesi için doğru tedavi ve tedavi sonrası uygulamaların yapılması gerekmektedir. Bu sorunun oluşmasında başlıca unsurlar:

Doğrudan alınan sert darbeler,
Rotasyonal zorlanmalar,
Dirsek yönünde aksiyel yüklenmeler,
Epilepsi nöbetleri,
Osteoporoz,
Paget,
Kemik tümörleri,
Metastaz,
Efeksiyon vb.

Sebepler humerus kırıkları ile sonuçlanabilir. Doğrudan humerus kırığına neden olan en temel unsur, dış etkenlerdir. Kırık bölgesine ve durumuna göre farklı tür tedaviler uygulanabilir.Humerus Kırığı Görülme Sıklığı ve Risk Grupları

Genellikle iyileşme belirtileri iyi bir tedavi ile ortaya çıkar. Genellikle üst kırıklar ileri yaşlarda görülse de, her yaş grubundan insan bu sorunla karışılaşabilir. Humerus uç kırığı ortalama olarak 65 yaş kişilerde ortaya çıkmaktadır. Humerus cisim kırıkları ise 55 yaşındaki hastalarda ortaya çıkabilir.
Hastaların humerus kırığına bağlı olarak başlıca şikâyetleri arasında:

Ağrı,
Kolda şekil bozuklukları,
Kolda kısalık,
Şişlik vb.

Sorunlar yer almaktadır. Humerus kırkları X – ray ile rahatlıkla teşhis edilebilir. Alçı, atel veya breys gibi tedavi yöntemleri kullanılarak iyileşme sağlanabilir. Hasarın boyutları ve hasta durumuna göre farklı türden tedaviler de uygulanabilir. Bu sorun, top fırlatma, gülle atma, bilek güreşi vb. faaliyetlerde ortaya çıkabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Deniz solak

İyi gunler, hocam ben trafik kazasi gecirdim omzum ile kolumun dirsek kisminda kirilma var 5 hafta oldu cok agrim var ve hareketlerimde kisilma var yurt disindayim burdaki dokturlar sadece kol askisi ile 3 ay sonra kontrol dediler. Lutven yardimci olabilirmisinz saygilarimla


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp