Hucresel-Tedavi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Hücresel Tedavi

Hücresel tedavi farklı seçenekleri olan ve temelinde tedavi içinde hücre yapılarının kullanıldıkları tedaviler olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada en önemli unsurlardan bir tanesi ise hücrelerle yapılan tedavilerin farklı bölge rahatsızlıkları için kullanabilmenin mümkün olması olmaktadır. Özellikle kök hücre tedavileri ile kendisini zaman içinde yenileyemeyen hücrelerin bu sayede yenilenmeleri ve yeteri kadar çoğalmaları da sağlanabilmektedir.

Kişilerin yapılarını oluşturan her organ doku ve benzer yapı ise tam olarak hücrelerden meydana gelmektedir. Bu noktada insanın en temel yapı taşı ya da birimi de hücreler olmaktadır. İşte uygulanan hücre tedavileri ile de en temel yapı taşlarının daha sağlıklı olarak oluşabilmelerine olanaklar sağlanmış olmaktadır.Genel Tanıtım

Hücresel tedavi içinde yer alan işlemler genel olarak ise kendisini yenileyebilen ya da değiştirebilen hücre yapılarının kullanılmasına da dayanabilmektedir. Bu noktada kendisini yenileyebilen v farklı formlar haline getirebilen hücrelere ise genel tanım olarak kök hücre denilmektedir. Hücre tedavilerinde kök hücre tedavileri de sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Yine zenginleştirilmiş trombosit hücre tedavileri de hücresel olan tedavi işlemleri içine giren farklı işlemler arasında yer almaktadır.

Kök hücre yapıları özellikle kendileri çoğalamayan ve sıklıkla kendilerini yenileme özellikleri olmayan çoğu organ ve doku hücresine göre çoğalabilmektedirler. Bu kapsamda çoğalamayan ve kendisini yenileyemeyen hücrelerden oluşan organ ve yapıların tedavilerinde de kök hücre yapıları etkin olarak kullanılabilmektedir.

Hücresel tedavi içinde yapılan kök hücre uygulamalarında ise bu türlü hayati görevleri olan yapıların sağlıklı ve etkin olarak çalışmalarını sağlamak amacı da yatabilmektedir. Genel olarak ise hücre ile yapılan tedavi tanımları ise içerik ve kapsam bakımında da oldukça geniş olabilmektedir. Bu noktada kök hücre tedavisi dışında kullanılan trombosit tedavisi dışında ise bazı durumlarda hücrelerin kendileri tedavi aracı olarak kullanılmaktadırlar.

Kök hücre ya da kemik iliği de denilen yöntem ve plazma şekli ise uzmanlar tarafından özel laboratuar düzeneklerinde hazırlanan içerikler olmaktadırlar. Kişilerin farklı rahatsızlıklarının tedavi ve çözümleri için ise özellikle kök hücre yapılarından faydalanılmaktadır. Bu yapıların kendilerini hızlı bir şekilde yenilemeleri ve bunun dışında farklı görevler üstlenebilmeleri ise bu durumun önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Hücresel tedavi için kullanılan kök hücreler farklı yerlerden de elde edilebilen yapılar olabilmektedir. Bu noktada kök hücreler ile tedavi yapılırken bu hücreler ya kişinin kendinden ya da onunla uyumlu olan farklı bir kişiden de alınıp kullanılabilmektedir. Bu kapsam içinde kök hücre yapıları, kemik iliklerinden, kan içinden, kordon kanından ve embriyodan da alınarak kullanılabilmektedir. Yine kök hücre ile yapılan tedavi uygulamalarında hastaların bozulmuş ve hastalanmış olan doku ve organlarının tedavileri ve onarılması işlemleri de yapılabilmektedir.

Bunlar dışında kök hücre tedavisi ile özellikle kalp hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, beyin yapısal hastalıkları ve bozuklukları da tedavi edilebilmektedir. Yine kemik dokusu ve yapısı ile genel olarak dokuların onarılması ve tekrar sağlıklı olarak çalışmaları da işlemler ile sağlanabilmektedir.


Hücresel Tedavi Bilgi FormuNasıl yapılır?

Hücresel tedavi uygulamaları genel anlamda uzmanlar tarafından gerekli şartların sağlanmış olduğu sağlık kurumlarında yapılan işlemler olmaktadır. Hem kök hücre işlemleri hem de zenginleştirilmiş plazma tedavileri için ilk önce kan alımları yapılmaktadır. Ardından ise uygun yöntemler ve araçlar kullanılarak bu kanların ayrıştırılması işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler sonrasında ise her bir tedavi şekli kendisine göre en uygun yöntemler kullanılarak hastalara uygulanabilmektedir.

Kök hücre tedavilerinde ise tedaviler de kullanılacak kök hücreler ise belirtildiği üzere farklı noktalardan alınabilmektedir. Bu kapsamda kordon kanının içinden ya da kemik iliğinden alınan hücreler hastanın dokusuyla uyumlu olan hücre yapıları hastanın sorun olan bölgesi üzerine enjeksiyon yöntemi ile verilmektedir.

Hücresel tedavi içinde bulunan kök hücre tedavisi is ekendi içinde farklı sınıflara da ayrılabilmektedir. Bu sınıflama ise uygun ve uyumlu hücrenin alındığı ya da alınacağı kaynağa göre yapılmaktadır. Bu kapsam içinde kök hücre tedavi işleminin türleri ise şu şekilde tanımlanmaktadır;

Otolog kök hücre nakilleri, bu yöntemlerde kullanılacak hücre yapıları yine hasta olan kişilerin kendilerinden alınmaktadır. Kişinin bizzat kendinden alınan kök hücreler yine hasta olan doku ya da organa tedavi olarak uygulanmaktadır.
Allojenik kök hücre tedavileri ise kök hücrelerin hasta olan kişi için uygunluk gösteren başka kişilerden alınmasına dayanan tedavi şekli olmaktadır.
Haploidentik kök hücre nakli ise hastaya yarı yarıya uyumlu olan kişilerden alınan kök hücreleri tanımlamaktadır.Nerelerde Kullanılır?

Hücresel tedavi yöntemleri günümüzde çok farklı vücut organ ve dokularının rahatsızlıklarının tedavi edilmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Bu noktada kemiklerden beyne kadar farklı doku ve organ sorunlarında bu tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kök hücre tedavisi ise yine çok fazla tehlikeli ve ölümcül olabilecek hastalık ve sağlık sorununun tedavi amacı ile etkin bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kök hücre tedavisi ve bu tedavi işlemleri ile ilgili uzmanların çalışmaları da sürekli olarak devam etmektedir. Bu durumun sonucu olarak ise hemen her gün farklı sonuçlar da elde edilmektedir. Bu sayede ise hem tedavilerin etkinlikleri artırılırken hem de uygulamalar da çok daha pratik hallere getirilmektedir.

Hücresel tedavi ve kök hücre tedavisi uygulanacak hastaların da genel olarak bazı şart ve durumları da taşımaları gerekebilmektedir. Bu şartları taşıyan hastaların sahip oldukları, ortopedik, nörolojik, ya da farklı sistem ya da organ sorunlarında ise bu tedavi yöntemi tercih edilip, uygulanabilmektedir.

Kök hücre ve hücresel tedavi seçeneklerinin uygulanabildiği bazı hastalık ve sağlık sorunları ise şu şekilde sıralanabilirler;

  • Kişilerin organlarında meydana gelen kanser hastalıkları
  • Lenfoma hastalığı
  • Lösemi rahatsızlığı
  • Akdeniz anemisi ve genel anemi
  • Genetik bazı kalıtsal rahatsızlıklar
  • Kemik iliği ile alakalı sorunlar
  • Doğuştan getirilen bazı kan hastalıkları


Uygulama Alanları

Hücresel tedavi ve içinde yer alan kök hücre tedavisinin uygulama alanları da oldukça geniş ve farklı olabilmektedir. Bu noktada önemli olan konular ise sorunun ve hastalığın doğru saptanması ve uygun tedavi yönteminin seçilmesi gibi konular olmaktadır. Bu bağlamda kök hücre tedavisinin tercih edilmesi durumlarında ise bu tedaviyle ilgili yapılması gereken gerekli işlemler başlatılabilmektedir. Yine hem kök hücre hem de diğer hücresel bazlı tedavi yöntemleri farklı hastalık tanımları içinde etkin olarak kullanılabilen teknik ve yöntemler olarak tercih edilmektedir.

Kök hücre tedavilerinde ise öncelikle kişi ile tam uyumlu olacak hücrelerin elde edilmesi ve daha sonra kişiye uygulanmak için hazır hale getirilmesi aşamaları ve yolları izlenebilmektedir.

Hücresel tedavi grupları veya yöntemleri özellikle kök hücre tedavisi artık farklı birçok tehlikeli hastalığın ortadan kaldırılması adına da bir çözüm yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsam da özellikle hayati organların tedavilerinde ve yine farklı kanser türlerinin tedavileri kapsamlarında kök hücre tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi seçeneğinin sonuçları da takip edilmektedir ve başarıyı yakalama durumları ise farklı hastalıklarda değişebilmektedir. Temel olarak ise her geçen gün bu tedavi yöntemi geliştirilmektedir ve uygulama alanları da artırılmaktadır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp